MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kultury Wilamowskiej rozpoczyna działalność. Tak prezentuje się nowoczesna placówka – wkrótce dni otwarte ZDJĘCIA

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Muzeum Kultury Wilamowskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Muzeum Kultury Wilamowskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały prasowe
W pierwszą sobotę i niedzielę lipca w Muzeum Kultury Wilamowskiej odbędą się dni otwarte. Placówka zaprasza nie tylko do zwiedzania ekspozycji, ale także do wspólnej zabawy i poznawania kultury wilamowskiej oraz zwyczajów z terenów małopolsko-śląskiego pogranicza.

Dni otwarte Muzeum Kultury Wilamowskiej

- Program dni otwartych jest bardzo bogaty i różnorodny. Chcemy zaproponować naszym Gościom interesującą ofertę, która choć trochę w trakcie wizyty Gości pozwoli na poznanie wilamowskiej kultury, wilamowskiego, ale zwyczajów także ościennych miejscowości, w obrębie których ona funkcjonowała. Będą więc oprowadzania z przewodnikiem nastawione na różne tematy, ale także luźniejsze formy spędzania czasu – mówi Justyna Majerska-Sznajder, dyrektor Muzeum Kultury Wilamowskiej.

Jak dodaje, powstanie muzeum to nie tylko zwieńczenie kilku lat intensywnej pracy aktywistów, ale także wyraźne podkreślenie, że obecna na pograniczu Śląska i Małopolski od kilku wieków społeczność Wilamowian istnieje i po czasie prześladowań odradza się. Choć język wilamowski ma dziś bez porównania mniej użytkowników niż np. sto lat temu, to obecnie – inaczej niż jeszcze 30 lat temu – nie grozi mu odejście w niepamięć.

- Rewitalizacja języka wilamowskiego to jeden z najważniejszych celów istnienia muzeum. Dlatego też będziemy prowadzić lekcje i warsztaty pozwalające opanować Wilamowianom język ich przodków. Jednak do udziału w zajęciach zapraszamy wszystkich – osoby, które przeprowadziły się do Wilamowic z innych miejscowości, a także ludzi żywo zainteresowanych tym najmniejszym germańskim językiem na świecie – mówi Justyna Majerska-Sznajder.

Błyskawiczny kurs języka wilamowskiego będzie częścią dni otwartych w najbliższy weekend. Na co dzień zaś na gości muzeum czekać będzie wystawa stała oraz wystawy czasowe (obecnie: prezentacja fisharmonii ze zbiorów Rafała Piskorka).

Naczelnym elementem prezentowania dziedzictwa miasta i gminy Wilamowice jest zaś wystawa stała pt. Wilamowianie i ich sąsiedzi. To podróż po historii regionu, począwszy od czasów najdawniejszych gdy, zgodnie z tradycją, Wilhelm rodem z Europy Zachodniej założył dzisiejszą Starą Wieś. W kolejnych salach goście prześledzą typowe lokalne rzemiosła, unikalne stroje z Wilamowic oraz pozostałych miejscowości w gminie, izbę charakterystyczną dla wilamowskiego budownictwa i wzornictwa, a także burzliwe i tragiczne losy wojenne oraz powojenne.

Dyrektor placówki zachęca do zapoznania się ze szczegółowym programem i podkreśla, że każdy, kto odbierze bilet – oczywiście darmowy – otrzyma jakiś upominek związanych przede wszystkim z kulturą Wilamowic oraz pozostałych miejscowości z gminy Wilamowice. Ponadto pierwsze 200 dzieci, które odwiedzą muzeum w trakcie dni otwartych, otrzyma w prezencie książkę dedykowaną najmłodszym fanom barwnego, wilamowskiego folkloru.

Wszystko zacznie się w sobotę, 6 lipca, o godzinie 12:00 w siedzibie Muzeum Kultury Wilamowskiej przy ul. Więźniów Oświęcimia 19 w Wilamowicach. Pełen wydarzeń harmonogram przewiduje atrakcje do samego wieczora, a potem w niedzielę od około 12:00 do 18:00.

Stworzenie wilamowskiego muzeum zrodził się już w latach 70. XX wieku. Wydarzenia nabrały dynamiki po roku 2016, gdy do miasta przybyli eksperci z kilkudziesięciu państw świata. Obradowali wówczas nad koncepcją placówki prezentującej zawiłą historię wyjątkowej społeczności. Następnie, dzięki staraniom gminy oraz Stowarzyszenia Wilamowianie i innych partnerów, udało się uzyskać grant z tzw. funduszy norweskich. Dzięki temu przy ul. Więźniów Oświęcimia od kilku lat powstawał budynek zaprojektowany przez pracownię architekta Piotra Puszczewicza – budynek nawiązujący do lokalnych, tradycyjnych obiektów.

Szczegółowy program dni otwartych

sobota (6 lipca 2024 r.)

  • 12:00 – Otwarcie wystawy stałej „Wilamowianie i ich sąsiedzi” oraz przedstawienie strategii działania Muzeum
  • 12:30 – Zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem*
  • 13:00 – Warsztaty „Zioła w kulturze wilamowskiej”
  • 13:30 – Zwiedzanie Muzeum „Szlakiem strojów i ubiorów” z przewodnikiem
  • 14:00 – Teleturniej WOW – Wiedzy o Wilamowicach (zabawa z przymrużeniem oka)
  • 14:30 – Zwiedzanie Muzeum „Szlakiem ciekawostek historycznych” z przewodnikiem*
  • 15:00 – Pokaz filmów o Wilamowicach
  • 15:30 – „Na szlaku lwa Wilusia” – zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem dla dzieci**
  • 16:00 – Prezentacja podręcznika do nauki języka wilamowskiego dla dorosłych
  • 16:30 – Zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem*
  • 17:00 – Koncert pieśni wilamowskich w wykonaniu Pawła Szutowa
  • 17:30 – Wieczór z muzyką wilamowską

niedziela (7 lipca 2024 r.)

  • 12:15 – Zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem*
  • 13:00 – „Bieg po Śmierguście” – tor przeszkód, zabawa dla młodzieży i dorosłych
  • 13:00 – 15:30 – Możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej
  • 14:00 – Drużynowy turniej gry „Handuł” dla młodzieży i dorosłych (obowiązują zapisy, tel.: 33 499 90 20, mejl: [email protected] – ilość miejsc ograniczona)
  • 14:30 – „Wilamowice oczami architekta” – spotkanie z projektantem Muzeum Kultury Wilamowskiej architektem Piotrem Puszczewiczem
  • 15:00 – Błyskawiczny kurs języka wilamowskiego
  • 15:30 – „Na szlaku lwa Wilusia” – zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem dla dzieci**
  • 16:00 – Promocja książki „Gmina wielu strojów” wraz z prezentacją strojów z pogranicza śląsko-małopolskiego
  • 16:30 – 17:30 – Możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej
  • 17:00 – Występ Zespołu Regionalnego „Wilamowice”
  • 17:30 – Warsztaty tańców wilamowskich

* grupa może liczyć maksymalnie 45 osób
** grupa dziecięca może liczyć maksymalnie 20 osób
Decyduje kolejność zgłoszeń w danym dniu.

Muzeum Kultury Wilamowskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Muzeum Kultury Wilamowskiej rozpoczyna działalność. Tak prez...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni