Mija dziesięć lat od rozpoczęcia budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego
Strefa Kultury to dziś najlepiej zaprojektowana i najcenniejsza przestrzeń w Katowicach (pomijając dwa wielkie naziemne parkingi). A pamiętacie jeszcze, jak ten teren wyglądał, zanim przeszedł generalną przebudowę? Zmiana jest totalna!
ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z BUDOWU MUZEUM ŚLĄSKIEGO
Kopalnia KWK Katowice (wcześniej Ferdynand) zakończyła wydobycie w 1999 roku po 176 latach działalności. W 2001 roku, w ciągu zaledwie półtora miesiąca, ciężki sprzęt zrównał z ziemią niemal całą pokopalnianą infrastrukturę techniczną. Zniknęły: zakład przeróbki węgla, estakada i budynki taśmociągu, a zostało kilkanaście obiektów.
Równo dziesięć lat później, w lipcu 2011 roku, na terenie po kopalni wbito pierwszą łopatę pod budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego i przyszłej Strefy Kultury. Otwarcie Muzeum nastąpiło w czerwcu 2015 roku, a w kolejnych latach otwierano gmach NOSPR i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Każdy z tych obiektów jest inny, każdy wyjątkowy i ikoniczny. Wokół nich wybudowano nowy układ drogowy oraz parkingi, urządzono też przestrzenie parkowe. Całość tej spektakularnej inwestycji pochłonęła ponad 1 mld zł.
Zobacz koniecznie
Symboliczna przemiana dawnej kopalni w Strefę Kultury
Przemianę dawnej kopalni w Strefę Kultury można uznać za symboliczną dla zmian zachodzących w Katowicach, które z ośrodka przemysłu stały się ośrodkiem kultury, biznesu i nowych technologii.
Ślad po dawnej kopalni, która przez lata działała na tym terenie, oczywiście jest. I to spory. Koncepcja i projekt nowego Muzeum Śląskiego (autorstwa pracowni Riegler Riewe Architekten z Grazu) od początku opierały się na założeniu, aby historię tego miejsca eksponować. To dlatego gmach muzeum schowano pod ziemią, a ponad nią odnowiono i na nowo zaadaptowano pokopalniane zabytkowe budynki. W pierwszym etapie magazyn odzieżowy (działa tu Centrum Scenografii Polskiej), maszynownię (jest tu restauracja), wieżę szybu Warszawa II (u jej szczytu wybudowano taras widokowy), a następnie stolarnię (jest tu m.in. wystawa „Na tropie Tomka”) oraz łaźnię główną (są tu pracownie działów Historii, Archeologii i Etnologii i ekspozycja czasowa).
Na rewitalizację czekają też kolejne zabytkowe budynki. Jeszcze w tym roku remontowany będzie gmach dawnej łaźni Gwarek - jedna z najokazalszych budowli na terenie Muzeum Śląskiego – oraz warsztat wiertaczy.
Nie przeocz
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?