Muzeum Śląskie w Katowicach. W tym roku mija 10 lat od rozpoczęcia budowy w Strefie Kultury. Zobaczcie, jak przebiegała inwestycja

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Budowa Muzeum Śląskiego w Katowicach
Budowa Muzeum Śląskiego w Katowicach Archiwum Dziennika Zachodniego
Mija 10 lat od rozpoczęcia budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Inwestycja rozpoczęła również wielką i kosztowną rewitalizację terenu po kopalni Katowice. Pierwszą łopatę wbito tu w lipcu 2011 roku. Zobaczcie, jak powstawało Muzeum i Strefa Kultury.

Mija dziesięć lat od rozpoczęcia budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego

Strefa Kultury to dziś najlepiej zaprojektowana i najcenniejsza przestrzeń w Katowicach (pomijając dwa wielkie naziemne parkingi). A pamiętacie jeszcze, jak ten teren wyglądał, zanim przeszedł generalną przebudowę? Zmiana jest totalna!

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z BUDOWU MUZEUM ŚLĄSKIEGO

Kopalnia KWK Katowice (wcześniej Ferdynand) zakończyła wydobycie w 1999 roku po 176 latach działalności. W 2001 roku, w ciągu zaledwie półtora miesiąca, ciężki sprzęt zrównał z ziemią niemal całą pokopalnianą infrastrukturę techniczną. Zniknęły: zakład przeróbki węgla, estakada i budynki taśmociągu, a zostało kilkanaście obiektów.

Równo dziesięć lat później, w lipcu 2011 roku, na terenie po kopalni wbito pierwszą łopatę pod budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego i przyszłej Strefy Kultury. Otwarcie Muzeum nastąpiło w czerwcu 2015 roku, a w kolejnych latach otwierano gmach NOSPR i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Każdy z tych obiektów jest inny, każdy wyjątkowy i ikoniczny. Wokół nich wybudowano nowy układ drogowy oraz parkingi, urządzono też przestrzenie parkowe. Całość tej spektakularnej inwestycji pochłonęła ponad 1 mld zł.

Zobacz koniecznie

Symboliczna przemiana dawnej kopalni w Strefę Kultury

Przemianę dawnej kopalni w Strefę Kultury można uznać za symboliczną dla zmian zachodzących w Katowicach, które z ośrodka przemysłu stały się ośrodkiem kultury, biznesu i nowych technologii.

Ślad po dawnej kopalni, która przez lata działała na tym terenie, oczywiście jest. I to spory. Koncepcja i projekt nowego Muzeum Śląskiego (autorstwa pracowni Riegler Riewe Architekten z Grazu) od początku opierały się na założeniu, aby historię tego miejsca eksponować. To dlatego gmach muzeum schowano pod ziemią, a ponad nią odnowiono i na nowo zaadaptowano pokopalniane zabytkowe budynki. W pierwszym etapie magazyn odzieżowy (działa tu Centrum Scenografii Polskiej), maszynownię (jest tu restauracja), wieżę szybu Warszawa II (u jej szczytu wybudowano taras widokowy), a następnie stolarnię (jest tu m.in. wystawa „Na tropie Tomka”) oraz łaźnię główną (są tu pracownie działów Historii, Archeologii i Etnologii i ekspozycja czasowa).

Na rewitalizację czekają też kolejne zabytkowe budynki. Jeszcze w tym roku remontowany będzie gmach dawnej łaźni Gwarek - jedna z najokazalszych budowli na terenie Muzeum Śląskiego – oraz warsztat wiertaczy.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie