Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice w okresie międzywojennym na archiwalnych fotografiach. Zobacz, jak wyglądało miasto przed stu laty!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Mysłowice w okresie międzywojennym na archiwalnych fotografiach to nie tylko miejsca i budynki, ale również jego mieszkańcy. Na starych zdjęciach można zobaczyć więc zarówno konkretne obiekty, jak też ludzi w trakcie wykonywanej pracy bądź podczas różnych wydarzeń. Daje się także zauważyć, że niektórych budynków z tamtych lat już nie ma, zaś w wolnych wówczas przestrzeniach obecnie wznoszą się miejskie zabudowania. Niektóre z obiektów zmieniły swoje oblicze wskutek przeróbek oraz remontów. Część natomiast przekształcono diametralnie lub na miejscu wcześniejszych postawiono inne. Zobacz, jak wyglądało miasto przed stu laty!

Miasto sprzed stu lat to nie tylko obiekty, ale też mieszkańcy

Międzywojenne Mysłowice na zdjęciach archiwalnych prezentują się nieco inaczej niż obecne miasto. Na starych fotografiach daje się zauważyć, że niektórych budynków z tamtych lat już nie ma, zaś w wolnych wówczas przestrzeniach obecnie wznoszą się miejskie zabudowania. Niektóre z obiektów zmieniły swoje oblicze wskutek przeróbek oraz remontów. Część natomiast przekształcono diametralnie lub na miejscu wcześniejszych postawiono inne. Wśród miejsc, jakie widnieją na zdjęciach są między innymi Fabryka Stolarska Marcina Robaka, kopalnię Mysłowice, wznoszoną Halę Centralnej Targowicy, a nawet Trójkąt Trzech Cesarzy.

Mysłowice w okresie międzywojennym na fotografiach archiwalnych to jednak nie tylko miejsca i budynki, ale również jego mieszkańcy. Na starych zdjęciach można zobaczyć też ludzi w trakcie wykonywanej pracy bądź podczas różnych wydarzeń. Widać tam chociażby obchody Święta Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Co więcej, na fotografiach utrwalono katastrofę kolejową, do której doszło 15 stycznia 1937 roku na wysokości Mysłowic – na trasie, biegnącej z Oświęcimia do Katowic.

Powstania śląskie i przyłączenie miasta do Polski

Historia Mysłowic z okresu międzywojennego to przede wszystkim udział mieszkańców miasta w trzech powstaniach śląskich, które miały miejsce kolejno w 1919, 1920 i 1921 roku. Ciężkie walki podczas pierwszego z nich poprzedziła tragedia, jaka wydarzyła się na placu przy kopalni „Mysłowice”. Wówczas niemiecki Grenzschutz strzelał do górników. W masakrze zginęło siedmiu pracowników zakładu, a także dwie kobiety i trzynastoletnie dziecko. Wydarzenie zmobilizowało mieszkańców Mysłowic do zaangażowania się w walki powstańcze. W 1921 roku miasto zostało włączone do Polski. W okresie międzywojennym zbudowano tam nowy most na Przemszy oraz rozpoczęto budowę portu rzecznego w dzielnicy Słupna, czego kontynuację uniemożliwił wybuch drugiej wojny światowej.

W załączonej galerii prezentujemy fotografie archiwalne Mysłowic z okresu międzywojennego. Zobacz, jak wyglądało miasto przed stu laty!

Mysłowice w okresie międzywojennym na archiwalnych fotografiach. Zobacz!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera