Na Śląsku rodzi się coraz więcej nieślubnych dzieci. Aż 29 proc. dzieci w Katowicach w 2019 roku urodziło się w związkach pozamałżeńskich

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Obraz Andreas Wohlfahrt z Pixabay
Rośnie dzieci urodzonych w związkach pozamałżeńskich. Najwięcej rodzi się ich w województwach zachodnich, ale trend wzrostowy jest typowy dla całego w kraju. W województwie śląskim najwięcej dzieci pozamałżeńskich rodzi się w Świętochłowicach, Bytomiu i Chorzowie. A gdzie najmniej?

Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie to Katowice, gdzie w 2019 roku przyszło na świat 29, 3 proc. dzieci w związkach pozamałżeńskich plasują się w połowie stawki.

Liderem jest Szczecin, gdzie urodzin pozamałżeńskich było 35,2 proc. Jak twierdzi autor opracowania, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego dr Piotr Szukalski, to trwały trend zatrzymany na chwilę w 2017 roku.

- Bardziej szczegółowe analizy pokazały, iż był to wpływ wprowadzenia programu Rodzina 500+, prowadzącego do wzrostu znaczenia urodzeń drugich i trzecich dzieci - dodaje naukowiec.

O ile w trakcie istnienia PRL udział urodzeń pozamałżeńskich wśród ogółu był – za wyjątkiem pierwszych powojennych lat – niski i stabilny (4-6 proc.), o tyle w 2016 r. jedna czwarta urodzeń to urodzenia pozamałżeńskie.

- Różnie zachodzącą zmianę można interpretować, podobnie jak się to dzieje w przypadku innych nowinek obyczajowych – jako przejaw upowszechniania się nowych wzorców życia rodzinnego wśród lepiej wykształconych, zamożniejszych mieszkańców większych miast o lewicowych poglądach lub jako wyraz dostosowywania się grup upośledzonych ekonomicznie do nowych warunków życia - ocenia dr Szukalski.

Musisz to wiedzieć

Koszty związane ze ślubem mają tu swoje znaczenie. Poza tym, jak wynika z badań pozamałżeńskie dzieci rodzą dwie grupy wiekowe matek: nastolatki oraz kobiety w wielu 30 35 lat. W pierwszym przypadku to zwykle "klasyczna wpadka", brak wychowania seksualnego i o antykoncepcji. W drugiej świadoma decyzja dobrze ustawionych materialnie kobiet, dla których małżeństwo nie jest warunkiem zajścia w ciążę i urodzenia dziecka.

Urodzenia pozamałżeńskie były i są zróżnicowane przestrzennie. W całej powojennej historii Polski wyróżniały się, z jednej strony, bardzo tradycyjne tereny południowo-wschodniej, z drugiej zaś obszar dawnych tzw. Ziem Odzyskanych, zdecydowanie bardziej podatny na odchodzenie od postrzegania małżeństwa jako warunku sine qua non decyzji prokreacyjnych, a zatem tereny północno-zachodnie.

Jak wygląda sytuacja w województwie śląskim?

Ogółem pozamałżeńskich dzieci w 2019 roku urodziło się 24,6 proc., przy czym 28 proc. w miastach a 14,6 proc. na wsiach.

Najmniej pozamałżeńskich dzieci przyszło na świat w powiatach:

  • bieruńsko-lędzińskim (11,5 proc.),
  • rybnickim (12,6 proc.),
  • kłobuckim (13 proc.).

Najwięcej pozamałżeńskich dzieci urodziło się w:

  • Świętochłowicach (40,5 proc.),
  • Bytomiu (39,6 proc.),
  • Chorzowie (37,9 proc.).

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni