Na Śląsku trwają zdjęcia do filmu "Skarbek". W obsadzie m.in. Sonia Bohosiewicz i Olgierd Łukaszewicz. Scenariusz napisał Wojciech Kuczok

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
W filmie "Skarbek" gra m.in. Olgierd Łukaszewicz
W filmie "Skarbek" gra m.in. Olgierd Łukaszewicz materiały DOMINO FILM
Były już pierwsze (ale nie ostatnie) zdjęcia w Piekarach Śląskich. W czwartek, 9 lipca ekipa filmowa przeniosła się do Rudy Śląskiej, by 10 lipca pojawić się w Tarnowskich Górach. Śląskich miejsc będzie jednak więcej. Pełną parą ruszyły zdjęcia do nowego filmu "Skarbek", w reżyserii Tomasza Jurkiewicza. Autorem scenariusza jest Wojciech Kuczok, zaś w obsadzie znaleźli się m.in. Sonia Bohosiewicz, Dorota Pomykała i Olgierd Łukaszewicz.

"Skarbek" to film fabularny w reżyserii Tomasza Jurkiewicza. To propozycja dla młodych widzów spragnionych nowych produkcji. Dodajmy, w doborowej obsadzie, bo w filmie grają m.in. Olgierd Łukaszewicz, Dorota Pomykała, Sonia Bohosiewicz, Cezary Kosiński, Lech Dyblik i Sebastian Stankiewicz.

Scenarzystą jest Wojciech Kuczok, pochodzący z Chorzowa pisarz, felietonista. Autor scenariuszy do filmów "Pręgi” oraz „Senność” w reżyserii Magdaleny Piekorz.

Zdjęcia m.in. w Piekarach Śląskich i Katowicach

W ostatnich dniach zdjęcia do filmu "Skarbek" kręcone były w Piekarach Śląskich, do których filmowcy mają jeszcze wrócić w przyszłym tygodniu. Miasto wsparło produkcję filmu.

- Wybór Piekar Śląskich jako miejsca do plenerów filmowych bardzo cieszy. Dla każdego miasta wizyta filmowców jest z pewnością nobilitująca i znakomitą okazją nie tylko do podpatrzenia jak realizowana jest produkcja filmowa, ale i spotkania znakomitych aktorów. Wiem, że cała ekipa filmowa ma znakomitą atmosferę do pracy - mówi Łukasz Ściebiorowski, radny Piekar Śląskich i przewodniczący komisji Edukacji, Kultury i Sportu.

- Dwa lata temu w Piekarach Śląskich powstawały już sceny do innego filmu, "Żelazny most" i być może nie jest to ostatni film, który u nas powstaje - dodaje.

Na mapie filmu znalazły się też Ruda Śląska i Tarnowskie Góry. Wcześniej, pod koniec czerwca filmowcy pojawili się w magazynach bytomskiej Opery Śląskiej przy ulicy Łagiewnickiej. Do Bytomia film "Skarbek" jeszcze powróci.

W przedostatnim tygodniu lipca ekipa ma zacząć zdjęcia w Katowicach. Tu głównym punktem będzie Akademia Sztuk Pięknych. Miejsce, gdzie jednym z wykładowców jest Marcel Sławiński, który wspólnie z Katarzyną Sobańską stworzył znakomity duet scenografów.

W ciągu ostatniej dekady trzy filmy, w których brali udział, nominowano do Oscara. To oni współtworzyli powojenną rzeczywistość „Idy” i różnorodne przestrzenie „Zimnej Wojny” Pawła Pawlikowskiego i to dzięki nim ożywał wojenny Lwów w w filmie „W ciemności”.

Teraz Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska zajmują się scenografią do filmu "Skarbek".

Producentem filmu jest Domino Film, firma produkcyjna z Katowic, założoną w 2007 roku przez Małgorzatę Domin.
- Już przygotowując się do tego filmu myśleliśmy o aktorach, którzy pochodzą ze Śląska. Dlatego, że mamy tam trochę śląskiej godki. Chcieliśmy, żeby to fajnie zagrało. Olgierd Łukaszewicz był jednym z pierwszych naszych typów, podobnie jak Dorota Pomykała, która jest ze Świerklańca. No i Sonia Bohosiewicz, która pochodzi z Żor - mówi Małgorzata Domin.

- Oprócz tego mamy fajną obsadę duszków śląskich. Jest m.in. Sebastian Stankiewicz, który jest Piwosznikiem, ma kranik przyklejony do brzucha i kusi piwkiem. Jest Mikołaj Roznerski, który we wtorek miał ostatni dzień zdjęciowy. Latawcem jest, który podrywa i przemienia się w pięknego eleganta. Wszystko udało się świetnie dopasować, a pan Olgierd Łukaszewicz jest postacią tak trochę z Kutza. Gra górnika i opowiada o kopalnianych sytuacjach - zdradza producentka.

Plan filmowy w reżimie sanitarnym

Premiera filmu planowana jest na jesień przyszłego roku. Małgorzata Domin przyznaje też, że praca na planie w czasach pandemii do najprostszych nie należy.

- Wiele ekip do nas dzwoni po porady, bo wiedzą, że jesteśmy już na etapie zdjęć. Mamy własne regulaminy, na które, na szczęście, aktorzy i ekipy przystały. Musieliśmy wprowadzić obostrzenia, jest to czasem trudne, przy tylu osobach w zespole. Jest to oddzielanie się od ekip, ozonowanie pomieszczeń, noszenie maseczek tam, gdzie się da. Są rękawiczki, wszędzie płyny dezynfekcyjne, mierzenie temperatury każdego dnia, gdy przychodzimy na plan i z niego wychodzimy. Każdy prowadzi swój dzienniczek temperatur i samopoczucia. To wymaga więcej czasu i pieniędzy, ale niestety nie ma wyjścia - podkreśla producentka.

O filmie

Postać tytułowego Skarbka jest dobrze znana na Górnym Śląsku oraz we wszystkich miastach górniczych. Jest to legendarna postać, która krąży po kopalniach, jaskiniach i pojawia się w sytuacjach krytycznych. Ludziom dobrym przynosi pomoc i wybawienie, natomiast obibokom karę.

Historia zaczyna się, kiedy z Warszawy do rodziny na Śląsku przyjeżdża 11-letni Janek. Wraz z kolegą Bartkiem i siostrą Zosią z zapałem słuchają historii swojego dziadka, emerytowanego górnika, o ciężkich chwilach w kopalni i o cudownym spotkaniu ze Skarbkiem. Dziadek opowiada też dzieciom o przeróżnych duszkach i demonach zamieszkujących Górny Śląsk – Maszketnikach, Piwoszniku, Jaroszku i wielu innych. Gdy Zosia zostaje uprowadzona przez nikczemnego Utopca, Janek i Bartek wyruszają na poszukiwanie magicznego sreberka, aby z jego pomocą uratować dziewczynkę. Rozpoczyna się przygoda, podczas ktorej dzieciaki wraz z dziadkiem Marcinem odkryją ukryte w kopalniach tajemnice i staną twarzą w twarz ze Skarbkiem.

Musisz to wiedzieć

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie