Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie Rudy Śląskiej działa wiele organizacji, które codziennie pomagają potrzebujących i starszym. Zwłaszcza w tych trudnych czasach

ŁOLI
Rudzianie niosą pomoc potrzebującym i starszym
Rudzianie niosą pomoc potrzebującym i starszym Pixabay
W trudnych okresie pandemii koronawirusa w Polsce, z pozoru mały i prosty gest może mieć kolosalne znaczenie. Mieszkańcy Rudy Śląskiej nie dbają w tym czasie tylko o siebie, ale również o starszych i potrzebujących, proponując im chociażby zrobienie zakupów, czy wykupienie leków. Na terenie miasta działa wiele organizacji i stowarzyszeń, które każdego dnia niosą pomoc innym.

Rudzianie niosą pomoc potrzebującym i starszym

Od początku epidemii, kiedy wprowadzone zostały pierwsze ograniczenia w Polsce, starszym osobom pomagają rudzcy harcerze. Są oni oczywiście pełnoletni, w mundurach, z zachowaniem środków ostrożności robią zakupy dla osób z grupy ryzyka, czyli seniorów, chorych lub niepełnosprawnych.

Wystarczy zadzwonić do Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numer 32 248 63 59 lub 800 158 800, zawiadomić o potrzebie, podać imię, nazwisko, swój numer telefonu i adres. CZK przekaże zgłoszenie harcerzowi, który zgłosi się do potrzebującego między 14.00 a 20.00 po listę zakupów i gotówkę.

Zobacz koniecznie

Harcerze to jednak niejedyna grupa na terenie Rudy Śląskiej, która pomaga starszym oraz potrzebującym w tym trudnym okresie jakim jest pandemia koronawirusa. Zakupy na telefon realizują również Fundacja „Aktywni My”, Stowarzyszenie „Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska”, grupa „Serca razem” oraz Parafia Trójcy Przenajświętszej.

– Akcję prowadzimy już od 13 marca – mówi Katarzyna Kinder, prezes Fundacji „Aktywni My”. – W każdy wtorek i piątek robimy zakupy, takie jak artykuły spożywcze, środki czystości, karma dla zwierząt i płacimy rachunki. W środy z kolei realizujemy recepty i wykupujemy leki. Przyjmujemy kilkanaście zleceń dziennie, więc cieszy nas, że apel o pozostanie w domach trafił do seniorów.  Do akcji włączyły się również lokalne sklepy, możemy więc dodatkowo wesprzeć ich działalność . By skorzystać z zakupów na telefon uruchomiona została infolinia 661 217 743, która działa 7 dni w tygodniu, w godz. 8.00-16.00. Pomoc oczywiście jest bezpłatna.

Swoje działania prowadzi również Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza. Podobnie jak w przypadku innych stowarzyszeń, jednym z głównych zadań organizacji jest pomoc seniorom w codziennych czynnościach, jak zrobienie zakupów.

Nie przegap

 – Szczególnie chcemy zadbać o samotnych seniorów, którzy nie powinni wychodzić do sklepów – podkreśla Alina Szulirz, prezes Stowarzyszenia. - Codziennie w dni powszednie między godz. 9.00 a 12.00, pod numerem 517 609 912 przyjmowane są zgłoszenia w sprawie zrobienia zakupów. Uruchomiliśmy też nieodpłatną, telefoniczną pomoc psychologiczną , pod numerem tel. nr 572 855 629, która działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-12.00. Zachęcam do kontaktu każdego, kto czuje się opuszczony, zagubiony i boi się obecnej sytuacji. Staramy się edukować w zakresie profilaktyki zakażenia wirusem, inspirować do twórczego spędzania czasu oraz pomagać młodzieży, np. w wykonywaniu zadań szkolnych.

Pracownicy „Nereusza” nadal pełnią również dyżury w Domu Ubogich, gdzie osoby bezdomne mogą się wykąpać, zjeść i zaopatrzyć w ubrania. Dom działa przy Parafii Świętego Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej – Wirku, na ul. Wyzwolenia 215.

Każdy pomaga jak może

W sprawie zakupów, ale także w potrzebie innej pomocy, można dzwonić również do Fundacji Przyjaciół Świętego Mikołaja pod numer 510 211 470. Wolontariusze Fundacji udzielają wsparcia m.in. w zrealizowaniu i dostarczeniu zakupów. Szeroką pomoc psychologiczną oferuje z kolei Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”. Do dyspozycji pod nr telefonu 502 045 755 oraz 533 421 162 jest terapeuta rodzinny i psycholog dziecięcy. Z kolei mailowo pod adres [email protected] można się zwrócić o poradę prawną.

Zobacz koniecznie

 
Swoją działalność, dostosowaną do nowych wytycznych, kontynuuje Ośrodek Święta Elżbieta. Pracownicy są cały czas w kontakcie z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy, kontrolują stan ich zdrowia i w razie potrzeby dowożą jedzenie. Pod bezpośrednią opieką pozostają mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej i mieszkania chronionego. Poza tym utrzymany jest kontakt telefoniczny i elektroniczny z rodzicami i dziećmi korzystającymi ze świetlic, którym oferowana jest pomoc m.in. w odrabianiu zadań.

Prace kontynuuje również Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej. Zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy oraz Warsztacie Terapii Zajęciowej zostały zawieszone, ale pracownicy Ośrodka wspierają swych podopiecznych i ich rodziny. Pomagają m.in. w ustalaniu wizyt lekarskich, kontroli stanu zdrowia, czy uzyskaniu niezbędnych leków.

W czasie pandemii i zamkniętych szkół ważną rolę odgrywają także osoby, które chętnie pomagają uczniom w powtarzaniu materiału, tak jak Fundacja „Akademia Edukacji” .Zespół tworzy quizy powtórkowe z rożnego rodzaju treści programowych i różnych przedmiotów, które rozwiązują uczniowie utrwalając w ten sposób materiał.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera