Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór kandydatów na ławników Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Czym zajmuje się ławnik?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Nabór kandydatów na ławników Sądu Rejonowego w Sosnowcu.
Nabór kandydatów na ławników Sądu Rejonowego w Sosnowcu. 123rf.com/profile_megaflopp[/apos/]
Władze Sosnowca ogłosili nabór kandydatów na ławników Sądu Rejonowego na kadencję 2024-2027. Nabór potrwa do 7 lutego 2024 roku. Czym zajmuje się ławnik?

Zakres obowiązków ławnika jest zbliżony do sędziego, lecz w rzeczywistości jest przedstawicielem społeczeństwa.

Wybory ławników w Sosnowcu

Rada Miejska w Sosnowcu dokona uzupełniających wyborów ławników Sądu Rejonowego w wyborach na kadencję 2024-2027 na sesji w dniu 29 lutego 2024 roku. Nabór kandydatów na ławników zostanie przeprowadzony od 8 stycznia do 7 lutego 2024 roku.

Karty zgłoszenia kandydata na ławnika, druki oświadczeń i listy osób popierających kandydata można odbierać w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu, al. Zwycięstwa 20, w Biurze Rady Miejskiej, II piętro, pok. nr 303, w godzinach pracy urzędu lub pobrać ze strony www.bip.um.sosnowiec.pl. Szczegółowych informacji udziela Biuro Rady Miejskiej pod numerem telefonów: (32) 296 05 12, (32) 296 05 13.

Czym zajmuje się ławnik?

Ławnicy w zakresie orzekania są niezawiśli i – jak sędziowie zawodowi – podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Przy rozstrzyganiu spraw ławnicy mają równe prawa z sędziami. W odróżnieniu od sędziów ławnik nie może jednak przewodniczyć rozprawie i naradzie, jak również (w zasadzie) wykonywać czynności poza rozprawą.

Bierze udział w rozprawie jako przedstawiciel społeczeństwa. Bywa nazywany także sędzią społecznym. Na sali rozpraw zasiada nieopodal sędziego. Ławnikiem może zostać każda osoba, która ukończyła 30 roku życia, ma obywatelstwo polskie oraz posiada wykształcenie średnie lub wyższe. Głównym obowiązkiem ławnika jest uczestnictwo w wyznaczonym posiedzeniu. Jego obowiązkiem jest także zapoznanie się z aktami sprawy.

Ławnik może pełnić swą funkcję wyłącznie w jednym sądzie. Zanim ławnik przystąpi do swojej pracy i zacznie wykonywać swoje obowiązki, najpierw zapoznaje się z przepisami o ochronie informacji niejawnych. Musi również złożyć oświadczenie w tej sprawie. Zapoznaje się z informacjami niejawnymi tylko w zakresie, jaki jest niezbędny do tego, by mógł wykonać swoje obowiązki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera