Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad drogą wojewódzką 913, do lotniska w Pyrzowicach, powstaje nowy wiadukt kolejowy

OPRAC.:
Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Rozpoczęła się budowa wiaduktu niedaleko stacji Pyrzowice Lotnisko. Trwa także budowa peronu na stacji Zawiercie i budowa torów w Siewierzu. Wszystko to w ramach ogromnej inwestycji kolejowej dzięki której powstanie połączenie kolejowe z aglomeracji śląskiej i Zawiercia do lotniska Katowice AirportZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rozpoczęła się budowa wiaduktu niedaleko stacji Pyrzowice Lotnisko. Trwa także budowa peronu na stacji Zawiercie i budowa torów w Siewierzu. Wszystko to w ramach ogromnej inwestycji kolejowej dzięki której powstanie połączenie kolejowe z aglomeracji śląskiej i Zawiercia do lotniska Katowice AirportZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PKP PLK
Zamiast przejazdu kolejowo-drogowego na drodze wojewódzkiej 913 prowadzącej do lotniska w Pyrzowicach, nad drogą powstanie całkiem nowy wiadukt kolejowy. Jego budowa właśnie się rozpoczęła. Wiadukt znacznie usprawni dojazd pociągów do stacji kolejowej Pyrzowice -Lotnisko i przejazd drogą 913. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.

Rusza budowa wiaduktu kolejowego nad drogą 913 do lotniska

Rozpoczęła się jedna z ważniejszych inwestycji w ramach budowy linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają tu budowę wiaduktu kolejowego. Nowy obiekt powstanie w Pyrzowicach nad drogą wojewódzką 913 i zastąpi dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy. Pod wiaduktem będzie droga, chodnik i ścieżka rowerowa.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zapewniony będzie swobodny, bezkolizyjny przejazd pociągów nad drogą. Jak zapewniają przedstawiciele PKP PLK, roboty będą prowadzone równocześnie z pracami torowymi na linii, stacjach oraz przystankach. Budowa wiaduktu przewidziana jest do września 2023 r. W tym czasie Zarząd Dróg Wojewódzkich wybuduje na zamkniętym odcinku nową drogę.

Pociągi będą dowoziły pasażerów do stacji Pyrzowice Lotnisko. Obecnie budowane są tam perony. Gotowa jest już część przejścia podziemnego, którym podróżni bezpiecznie dojdą do pociągów.

W Siewierzu już układają tory na nowej linii

Tymczasem najbardziej zaawansowane prace związane z tą, ważną dla całego regionu inwestycją, trwają na odcinku Pyrzowice Lotnisko – Siewierz. Układany jest tam już tor. Nowe perony widać na stacji Siewierz oraz przystanku Mierzęcice. Powstaje lokalne centrum sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii.

Budowane są także bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe. Prace obejmują przyczółki wiaduktów kolejowych nad autostradą A1 i w Miasteczku Śląskim nad DW 908. Zakończyły się roboty na łącznicy oraz na moście kolejowym w Zawierciu.
Na stacji Zawiercie rozpoczęły się prace przy nowym peronie nr 3. Obiekt będzie połączony z wykorzystywanym obecnie przejściem podziemnym, łączącym obie strony miasta. Prowadzone są prace przy wymianie podtorza i odbudowie torów.
Inwestycja za ponad 660 mln zł zapewni dojazd koleją do portu lotniczego Katowice Airport. Projekt realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest współfinansowany z funduszy unijnych.

Nie przeocz

W końcu będzie można dojechać pociągiem do lotniska w Pyrzowicach

Jej efektem, jak zapewniają PKP PLK SA, będzie nowa oferta podróży pociągiem - najbardziej ekologicznym rodzajem transportu zbiorowego - do portu lotniczego Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h.

Dostęp do kolei zwiększy stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Z myślą o wygodzie podróżnych zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a w Zawierciu powstanie nowy peron. Wszystkie będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmuje 59 obiektów i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera