MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda im. profesora Józefa Pietera - do kogo trafi 20 tys. złotych? Poznaliśmy nominowanych nauczycieli z województwa śląskiego. Kim są?

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Poznaliśmy pięciu nauczycieli nominowanych do nagrody im. profesora Józefa Pietera. Finalistę poznamy 14 października 2024 r.
Poznaliśmy pięciu nauczycieli nominowanych do nagrody im. profesora Józefa Pietera. Finalistę poznamy 14 października 2024 r. Aleksandra Wielgosz
Już w październiku poznamy kolejną osobę uhonorowaną nagrodą im. profesora Józefa Pietera. Już po raz drugi przyznana zostanie nauczycielowi, którego praca wykazuje fundamentalne znaczenie edukacji dla rozwoju dzieci i młodzieży w województwie śląskim. Oprócz oczywistego prestiżu na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 20 tys. zł. We wtorek, 25 czerwca poznaliśmy nominowanych pedagogów. Kim są?

Nagroda im. profesora Józefa Pietera - do kogo trafi 20 tys. złotych?

Konkurs o nagrodę im. profesora Józefa Pietera został ustanowiony w październiku 2022 r. z inicjatywy rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz fundacji im. profesora Józefa Pietera, przy współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. W Dniu Edukacji Narodowej, 14 października 2024 r. poznamy kolejnego, drugiego laureata lub laureatkę konkursu.

- Wiele jest konkursów na świecie, wiele konkursów w Polsce, ale muszę powiedzieć, że ten jest moim ulubionym. Nie tylko dlatego, że go wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią wymyśliliśmy, ale dlatego, że honoruje moim zdaniem ludzi, ale też społeczność, profesję, która jest fundamentalnie ważna, a właściwie najważniejsza z punktu widzenia tego, co się z nami jako ludźmi, społecznościami, państwami będzie działo. Jeśli ma się dziać dobrze, to bez nauczycieli nie można sobie tego wyobrazić - mówi prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Głównym celem konkursu jest nagrodzenie wszystkich tych, którzy skutecznie dzielą się swoją miłością do wiedzy, łączą cechy i umiejętności wybitnych nauczycieli przedmiotu oraz zaangażowanych pedagogów, są otwarci, tolerancyjni i sprawiedliwi.

- Od razu zadaliśmy sobie pytanie, co to znaczy wybitny. I też wiedzieliśmy, że nie chcemy honorować wyłącznie tych, których uczniowie osiągają fantastyczne wyniki w różnego rodzaju egzaminach, konkursach. Chodziło nam o coś więcej, o tych pedagogów, którzy potrafią się dzielić swoją miłością do wiedzy i potrafią tę miłość, namiętność, pasję, zainteresowanie wzbudzić w uczniach. Ale też nie tylko to. Chcieliśmy jeszcze więcej. Chcieliśmy żeby byli to pedagodzy, którzy czynią z nas jako uczniów lepszych członków społeczeństwa, lepszych obywateli, żyjących ze sobą mądrze i sprawiedliwie i bardziej tolerancyjnie, których uczenie wykracza daleko poza to, czego uczymy na swoich przedmiotach w ramach swoich specjalności - dodaje prof. Koziołek.

W ramach konkursu, zgłoszeń dokonują osoby, które znają nauczycieli, wykazujących wspomniane wyżej cechy - są to uczniowie, przełożeni, członkowie rodzin, ale także członkowie społeczności związanej ze szkołą.

- Celem tego konkursu jest wywołanie ruchu społecznego, upomnienia się o swoich nauczycieli. Aby te grupy, które znają ich najlepiej, czuły się niejako w obowiązku, albo nawet żeby powstał w nich rodzaj szlachetnej rywalizacji, aby upomnieć się o swoich nauczycieli - tłumaczy rektor UŚ.

Wyróżnienie wybitnych nauczycieli w regionie - pięciu nominowanych nauczycieli

Zgłoszenia kandydatów i kandydatek do tegorocznej nagrody można było dokonać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego do 31 marca 2024 r. Ze wszystkich podanych osób kapituła konkursu wybierała pięciu nauczycieli, których nazwiska zostały ogłoszone dzisiaj, 25 czerwca.

Wśród nominowanych znaleźli się Marta Florkiewicz-Borkowska, nauczycielka w Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, uhonorowana wcześniej tytułem Nauczycielki Roku, Katarzyna Kurpińska, nauczycielka w Zespole Szkół Specjalncych przy Ośrodku Terapii Nerwic Dzieci i Młodzieży w Orzeszu, Andrzej Mazur, nauczyciel w III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach, Anna Mucha, nauczycielka w Niepublicznej Szkole Podstawowej Klasa dla Asa w Radlinie oraz Grzegorz Rzeszutek, nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu.

- To jest niezwykły krok i ukłon w stronę nauczycieli. Współczesne czasy stawiają przed nami ogromne wymagania i nie jest nam łatwo. Każdy z nauczycieli wie, jakim ogromnym presjom podlega i ile trudnych rzeczy dzieje się w placówkach. Dlatego taki gest, pokazanie, że widzimy was, szanujemy was, to naprawdę znacząca poprawa jakości życia nauczycieli - mówi Iwona Durek, dyrektorka Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu i członkini kapituły nagrody im. profesora Józefa Pietera.

Swojego wzruszenia i zaskoczenia nie kryli sami nominowani. Jak dodają ich działania zwykle dzieją się poza spojrzeniami osób spoza placówek.

- To dla nas ogromne zaskoczenie i wyróżnienie, bo my lubimy pracować w cieniu, moim celem nie jest bycie na świeczniku, jednak fajnie jest, że ktoś zauważył nasze działania - mówi nominowana Anna Mucha. - Ja zaczynałam od pracy w świetlicy, w szkole specjalnej, ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym dla dzieci i młodzieży z autyzmem, do stworzenia własnej szkoły niepublicznej Klasa dla Asa, do której uczęszczają głównie dzieci o szczególnych potrzebach. Są to na razie klasy 1-3. Oprócz tego pracuję z najmłodszymi, kieruje całym procesem edukacyjnym, żeby dzieci doszły do samodzielności, która jest tutaj najważniejsza - dodaje.

Jak podkreślał rektor Uniwersytetu Śląskiego, dzięki współpracy z zarządem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii możliwa jest nagroda finansowa w wysokości 20 tys. złotych.

Warto wspomnieć, że laureatką I edycji Nagrody im. prof. Józefa Pietera została Halina Pospieszałowska, nauczycielka w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu oraz w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, jedna z organizatorek Międzynarodowego Dnia Ziemi i Międzynarodowego Dnia Ekologii.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni