MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze podziemne trasy turystyczne w Polsce. Sprawdź, gdzie kryje się mnóstwo historii i tajemnic oraz skarbów natury!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Ta zabytkowa kopalnia (wraz ze Sztolnią Czarnego Pstrąga) znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie Kopalni srebra odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40 metrów pod powierzchnią ziemi. Miejsce to jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną, umożliwiająca zwiedzanie dawnej kopalni srebra.
Ta zabytkowa kopalnia (wraz ze Sztolnią Czarnego Pstrąga) znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie Kopalni srebra odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40 metrów pod powierzchnią ziemi. Miejsce to jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną, umożliwiająca zwiedzanie dawnej kopalni srebra. Arch.
Zobacz najciekawsze podziemne trasy turystyczne w Polsce, które stanowią niezwykle ciekawe miejsca – zarówno pod względem historycznym jak też przyrodniczym. Z wieloma z nich wiąże się mnóstwo intrygujących opowieści, a niejedno skrywa też sporo tajemnic, jakie wciąż są zgłębiane przez pasjonatów i naukowców. Sprawdź, gdzie kryje się mnóstwo historii oraz tajemnic, a także różnorodnych skarbów natury!

Trasy podziemne w Polsce - jest w czym wybierać

Trasy podziemne w naszym kraju znajdują się w różnych regionach, chociaż największe ich bogactwo można znaleźć na Dolnym Śląsku. Sama Kotlina Kłodzka odsłania już piękno górskich terenów, w których niegdyś wydobywano między innymi złoto, uran, a także marmur. Ten ostatni miał pokrywać posadzki oraz schody w pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, a do dzisiaj nie trudno go dostrzec w Jaskini Niedźwiedziej, prezentującej niesamowicie różnorodną szatę naciekową.

Najciekawsze podziemne trasy turystyczne w Polsce - zobacz ZDJĘCIA

Pohitlerowskie labirynty w Górach Sowich czy u podnóża Karkonoszy to z kolei miejsca dla miłośników historii, których na pewno zainteresują też dawne twierdze w Kłodzku czy Srebrnej Górze, podziemia Zamku Książ, a także – podążając już na wschód kraju – Krakowa. Zatrzymując się jednak w województwie śląskim nie można pominąć znanych kopalni – Guido w Zabrzu czy srebra w Tarnowskich Górach. W Małopolsce natomiast, poza podziemiami krakowskiego rynku nie sposób nie zwiedzić kopalni soli w Bochni i Wieliczce czy groty Łokietka.

Zwiedzanie podziemnych tras to świetna alternatywa w razie niepogody

Atrakcji turystycznych w Polsce jest naprawdę sporo i każdy może znaleźć coś dla siebie. Jedni spragnieni są obcowania z naturą, toteż najchętniej wypoczywają nad wodą albo wędrują po górskich szlakach. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie stronią również od wypraw rowerowych, wiodących malowniczymi trasami, jakie można znaleźć w każdym regionie naszego kraju. Nie brakuje też osób, poszukujących ciszy oraz spokoju podczas spływów kajakowych, zaś inni chętnie żeglują po jeziorach bądź pływają w morzu. Takie formy spędzania wolnego czasu i wypoczynku wymagają jednak sprzyjającej pogody. Podobnie bywa ze zwiedzaniem zabytkowych obiektów, znajdujących się na otwartej przestrzeni.

W razie niepogody zawsze można skorzystać z oferty muzeów czy innych ośrodków bądź instytucji, polecających ciekawe wystawy, warsztaty czy wydarzenia kulturalne. Alternatywą w ponury oraz deszczowy dzień mogą być również podziemne trasy turystyczne. To fantastyczne miejsca, dzięki którym jest okazja przenieść się w zupełnie inną przestrzeń, pełną intrygujących historii i tajemnic. W wielu z nich można poznać ich ciekawą przeszłość oraz zaznajomić się z inspirującymi sylwetkami różnych osobistości. W Polsce nie brakuje też takich terenów, jakie odsłaniają przed zwiedzającymi tworzące się od milionów lat naturalne bogactwa, którymi są na przykład szaty naciekowe.

Z kolei konkretne skały i ich warstwy pozwalają zapoznać się z historią tych obszarów, ukształtowanych wskutek rozmaitych procesów, zachodzących we wnętrzu ziemi oraz na jej powierzchni. Możliwość obserwowania, doświadczania oraz słuchania opowieści przewodników dostarcza mnóstwo pozytywnych emocji i niejednokrotnie motywuje uczestników zwiedzania do dalszego zgłębiania wiedzy.

Przestrzenie pełne intrygujących opowieści i nierozwiązanych tajemnic

Podziemne trasy turystyczne w Polsce stanowią niezwykle ciekawe miejsca – zarówno pod względem historycznym jak też przyrodniczym. Z wieloma z nich wiąże się mnóstwo intrygujących opowieści, a niejedno skrywa też sporo tajemnic, które wciąż są zgłębiane przez pasjonatów i naukowców. Kopalnie, sztolnie, podziemne korytarze oraz jaskinie robią na turystach niesamowite wrażenie, gdyż odsłaniają przed nimi cząstkę tajemniczej rzeczywistości, w jakiej nie funkcjonują na co dzień.

Po tego typu trasach oprowadzają świetnie przygotowani do swojej roli przewodnicy, dzięki którym każda z przebywających tam osób ma możliwość dowiedzieć się czegoś ważnego i ciekawego na przykład o samym miejscu – jego powstaniu, mieszczących się tam elementach natury bądź obiektach, stworzonych przez człowieka. Poza tym, można usłyszeć też o prowadzonych tam w przeszłości rozmaitych przedsięwzięciach oraz ludzkich motywacjach, jakie skłoniły człowieka do podjęcia konkretnych działań. Budowane pod miastami rozległe korytarze służyły bowiem również za bunkry i przestrzeń do tworzenia tajnych projektów.

W załączonej galerii prezentujemy najatrakcyjniejsze podziemne trasy turystyczne w Polsce. Sprawdź, gdzie kryje się mnóstwo historii i tajemnic oraz skarbów natury!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni