MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej zachowane osiedle robotnicze w Bytomiu. Niegdyś postrach, dziś zachwyca! Niektórzy nazywają je "bytomskim Nikiszowcem" [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Kolonia robotnicza „Zgorzelec” w Bytomiu
Kolonia robotnicza „Zgorzelec” w Bytomiu Arkadiusz Gola
Kolonia robotnicza „Zgorzelec” w Bytomiu – kiedyś postrach, dziś znowu zachwyca! To jedno z lepiej zachowanych osiedli robotniczych w Bytomiu, które przetrwało próbę czasu, odrestaurowane i gotowe na nowo oczarować. Niektórzy nazywają je "bytomskim Nikiszowcem". Położone w południowej dzielnicy Łagiewniki, zabytkowe budynki z końca XIX i początku XX wieku były domem dla rodzin pracowników huty żelaza „Hubertus” (później znanej jako „Zygmunt”). Sprawdź, jak to miejsce przekształciło się w jeden z najcenniejszych zabytków regionu.

Spis treści

Najlepiej zachowane osiedle robotnicze w Bytomiu. Niegdyś postrach, dziś zachwyca!

Kolonia robotnicza „Zgorzelec” w Bytomiu to jedno z najlepiej zachowanych osiedli robotniczych w regionie, obok kolonii robotniczych dawnej kopalni „Johanna” i huty „Julia” w Bobrku. Znajduje się w południowej dzielnicy Bytomia – Łagiewnikach. Zabytkowe budynki kolonii, wybudowane na przełomie XIX i XX wieku, pierwotnie służyły rodzinom pracowników huty żelaza „Hubertus”, która później była znana jako huta „Zygmunt”. Po 1989 roku osiedle przeszło częściową rewitalizację, odzyskując dawną świetność.

Zobaczcie, jak dziś wygląda kolonia robotnicza „Zgorzelec”!

Historia i architektura

Kolonia robotnicza „Zgorzelec” została wzniesiona w latach 1897-1901 z inicjatywy Huberta von Tiele-Wincklera, na zamówienie Katowickiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa. Powstała na potrzeby pracowników pobliskiej huty „Hubertus”. W jej skład wchodzą 34 budynki, z których 14 zostało wyłączonych z użytkowania na początku XXI wieku. Mieszkało tu około 152 osoby. Zachowały się także komórki lokatorskie oraz budynek usługowy – pralnia. Budynki, wykonane z czerwonej cegły, mają wysokość od jednej do dwóch kondygnacji (dwóch lub trzech licząc poddasze) i są w pełni podpiwniczone.

Huta „Hubertus”

W latach 50. XIX wieku w Łagiewnikach uruchomiono hutę żelaza o nazwie „Hubertus”, założoną przez Huberta von Tiele-Wincklera, który był także właścicielem innych dóbr na Śląsku. Huta „Hubertus” rozwijała się dynamicznie, a w późniejszych latach, jako huta „Zygmunt”, stała się jednym z głównych producentów linii technologicznych i urządzeń dla przemysłu hutniczego w Polsce. Huta ogłosiła upadłość w 2000 roku.

Rewitalizacja Kolonii „Zgorzelec”

W 2016 roku rozpoczęła się rewitalizacja osiedla „Zgorzelec”, będąca jedną z największych inwestycji rewitalizacyjnych w Bytomiu. Projekt obejmował remont i modernizację 23 budynków – 10 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 13 komunalnych pustostanów. W ramach prac odnowiono stropy, dachy, kominy oraz wykonano rektyfikację budynków. Odnowiono elewacje, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, a także zainstalowano nowe instalacje wewnętrzne.

Nowe oblicze kolonii

Dzięki rewitalizacji, kolonia „Zgorzelec” zyskała nowe życie. Powstały nowe przestrzenie rekreacyjne, takie jak place zabaw, chodniki, miejsca do spotkań sąsiedzkich oraz boisko. Zadbano również o nową zieleń i oświetlenie, a także elementy małej architektury, które dopełniły całość projektu. Inwestycja zakończyła się w marcu 2024 roku, a całkowity koszt projektów rewitalizacyjnych wyniósł 40,5 mln zł, z czego 35,5 mln zł pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej.

Kolonia „Zgorzelec” jako przykład działań rewitalizacyjnych

Kolonia „Zgorzelec” to nie tylko przykład udanej rewitalizacji zabytkowego osiedla, ale także kompleksowego podejścia do problemów społecznych i gospodarczych. Program rewitalizacji obejmował nie tylko remonty budynków, ale także działania mające na celu aktywizację społeczno-gospodarczą mieszkańców. Dzięki temu kolonia „Zgorzelec” stała się nie tylko miejscem o wysokich walorach architektonicznych, ale także przyjaznym i funkcjonalnym środowiskiem dla swoich mieszkańców.

Zobaczcie, jak dziś wygląda kolonia robotnicza „Zgorzelec”!

Kolonia robotnicza „Zgorzelec” w Bytomiu to doskonały przykład, jak dzięki odpowiednim inwestycjom i działaniom rewitalizacyjnym można przywrócić świetność i funkcjonalność historycznych osiedli robotniczych, przekształcając je w miejsca atrakcyjne zarówno pod względem architektonicznym, jak i społecznym.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni