MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twierdza Koźle i Fort Wilhelma tylko godzinę drogi od Katowic. Historia ma szansę na ocalenie!

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Twierdza w Koźlu i Fort Fryderyka Wilhelma
Twierdza w Koźlu i Fort Fryderyka Wilhelma Krystian Zacny / fotopolska.eu / arch DZ
Historia twierdzy Koźle i Fortu Wilhelma ma szansę na ocalenie! Zaledwie godzinę drogi od Katowic, w Kędzierzynie-Koźlu, znajdują się pozostałości potężnej pruskiej twierdzy z XVIII wieku. Miasto, które od wieków strategicznie broniło swoich granic, przeszło szereg zmian, w tym gruntowną przebudowę fortyfikacji po zajęciu przez wojska pruskie w 1741 roku. Choć większość budynków twierdzy rozebrano, Baszta Montalemberta z Fortu Fryderyka Wilhelma przetrwała do dziś, stanowiąc niezwykle atrakcyjny element historycznej panoramy miasta.

Spis treści

Historia ma szanse na ocalenie! Twierdza Koźle i Fort Wilhelma tylko godzinę od Katowic

Dla wszystkich miłośników historii Twierdza Koźle to wyjątkowe miejsce, które zachowało ducha minionych wieków. Położona w Kędzierzynie-Koźlu na Górnym Śląsku, oferuje niezapomniane przeżycia i fascynującą podróż w przeszłość.

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała Twierdza Koźle i Fort Fryderyka Wilhelma!

Idealny cel na wakacyjną wycieczkę

Jeżeli szukasz pomysłu na wakacyjną wycieczkę, zaledwie godzinę drogi od Katowic czeka na Ciebie Twierdza Koźle. Niezależnie od środka transportu – samochód, pociąg czy autobus – to miejsce jest warte odwiedzenia. Malownicze krajobrazy i wyjątkowy klimat sprawią, że podróż stanie się niezapomnianą przygodą.

Historia Twierdzy Koźle i Fortu Wilhelma

Początki Twierdzy Koźle sięgają 1739 roku, kiedy Austriacy rozpoczęli budowę twierdzy w systemie kleszczowym. Choć prace budowlane nie zostały ukończone, w 1741 roku, podczas wojny o sukcesję austriacką, miasto zostało przejęte przez wojska pruskie. W 1743 roku postanowiono wybudować nową twierdzę, likwidując wcześniejsze umocnienia i zastępując je nowymi, w kształcie pięcioramiennej gwiazdy.

W 1746 roku, król Prus Fryderyk II Wielki docenił strategiczne położenie Koźla i osobiście nadzorował budowę nowych fortyfikacji. Twierdza Koźle przetrwała wiele prób zdobycia, w tym pięciomiesięczne oblężenie przez wojska austriackie w 1758 roku oraz nieudane oblężenie przez wojska francuskie, bawarskie i wirtemberskie podczas wojen napoleońskich w 1807 roku.

Baszta Montalemberta – Fort Fryderyka Wilhelma

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Twierdzy Koźle jest Baszta Montalemberta, znana również jako Fort Fryderyka Wilhelma. Wybudowana w latach 1805-1829, zawdzięcza swoją nazwę francuskiemu generałowi Marcowi Rene de Montalembertowi, który był pomysłodawcą. Baszta mierzy 24,5 metra wysokości i 34 metry szerokości u podstawy, mogła pomieścić na każdym piętrze 28 dział z załogą, amunicją oraz wyposażeniem.

Co dziś możemy zobaczyć?

Dzisiaj Baszta Montalemberta, choć po przejściach, wciąż imponuje. Znajdują się tu prowizoryczne drzwi prowadzące do wnętrza twierdzy, gdzie można zobaczyć miejsca, w których setki lat temu pisała się historia. Wokół rozrasta się bujna zieleń, tworząc niesamowity klimat tego miejsca.

Zobaczcie, jak dziś wygląda Twierdza Koźle i Fort Fryderyka Wilhelma!

Fort Fryderyka Wilhelma, jako część prawobrzeżnych umocnień Twierdzy Koźle, przeszedł wiele przemian. Po likwidacji twierdzy w 1873 roku, budynek przekształcono w fabrykę słodu – malcownię. Niestety, w 1945 roku baszta spłonęła i od tego czasu powoli popada w ruinę. Niedawno obiekt trafił w ręce nowego właściciela, który ma ambitne plany na jego zagospodarowanie. Fort stanowi jeden z najcenniejszych zabytków regionu i ma szansę na ocalenie oraz przywrócenie dawnej świetności.

Twierdza Koźle i Fort Fryderyka Wilhelma to miejsce, które każdy miłośnik historii powinien odwiedzić. Znajdujące się zaledwie godzinę drogi od Katowic, oferują fascynującą podróż w przeszłość, pełną tajemnic i niezwykłego klimatu. Dzięki nowym planom na zagospodarowanie obiektu, historia tego miejsca ma szansę na ocalenie i przywrócenie dawnej świetności.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni