Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie

Jakub Marcjasz
cieszyn.pl
Beskidy to nie tylko szlaki górskie. Pierwsze dni wiosny zachęcają do skorzystania z atrakcji, jakie znajdują się tylko w tym regionie.

Dla tych, którzy nie mają pomysłu jak spędzić weekend, proponujemy wycieczkę nad Olzę - do Cieszyna. Oprócz zobaczenia znanych i popularnych miejsc jak Rynek, Wzgórze Zamkowe, Cieszyńskiej Wenecji czy studni Trzech Braci, zachęcamy do wybrania się w jedyny w regionie ponad kilometrowy szlak kwitnących magnolii.

Nad Olzę te piękne drzewa (lub krzewy) sprowadził prawdopodobnie ok. 1800 roku ks. Leopold Jan Szersznik, sadząc je w swym, nieistniejącym już dziś, ogrodzie botanicznym na Frysztackim Przedmieściu przy starej strzelnicy (okolice ul. Michejdy). Pod koniec XIX w. magnolie zostały rozpowszechnione w cieszyńskich ogrodach przez bogatych mieszczan, dla których drzewo magnolii było oznaką prestiżu i statusu majątkowego, po II wojnie światowej ze względu na brak sadzonek i nieumiejętność rozmnażania nie była hodowana tak jak wcześniej. Na szczęście od kilkunastu lat wraz z upowszechnieniem sadzonek znów zadomowiły się w przydomowych ogrodach Cieszyna.

Szczególnie eksponowane są na szlaku kwitnących magnolii. A już w niedzielę, 10 kwietnia, Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na spacer „Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie”. Zbiórka o godz. 15 przy kościele Jezusowym w Cieszynie (pl. Kościelny 6). - Serdecznie zapraszamy miłośników magnolii i historii Cieszyna. To dzieje się tylko raz w roku! - podkreślają organizatorzy. Trasę spaceru znaleźć można na stronie internetowej www. najpiekniejszemagnolie.pl.

Będąc już na Śląsku Cieszyńskim warto wybrać się do Strumienia, Jaworza lub Dębowca - w tych miejscowościach na gości czekają fontanny i tężnie solankowe (w dwóch ostatnich), przy których można spędzić czas z korzyścią dla zdrowia.

- Przebywanie w najbliższej strefie w pobliżu fontanny umożliwia naturalną inhalację dróg oddechowych, podobną do przeprowadzonej w strefie nadmorskiej z tą różnicą, że nasza solanka jest biologicznie czysta i zawiera wielokrotnie większą mineralizację. Na przykład jodu w jednym litrze jest prawie 20 razy więcej niż w Bałtyku - chwalą się w Dębowcu.
Kolejna nasza propozycja to Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu na Żywiecczyźnie. To najmłodsze muzeum typu skansenowego w Polsce. Odwzorowuje układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego. Na obszarze ponad 6 ha jest już 17 zabytkowych obiektów architektury.

Zwiedzający podziwiać mogą m.in. budynek szkoły z 1900 r., XIX-wieczny spichlerz, kompletną zagrodę chłopską z domem mieszkalnym z 1895 r., urokliwą „chałupę zielarki” czy małomiasteczkową aptekę. We wnętrzach budynków urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali. - Wiosna jeszcze nieśmiało puka do naszych drzwi, ale ptasie koncerty i niczym niezmącona natura wokół starych chat zapewni odpoczynek i mile spędzone chwile - mówią w parku, zapraszając do sklepiku z pamiątkami, gdzie zakupić można m.in. wyjątkowe mieszanki ziół z ogródków skansenu. Zioła suszone były w przewiewnych pomieszczeniach, w naturalnych warunkach.

Ci, którzy jednak chcieliby wybrać się mimo wszystko w góry, powinni pamiętać o wiosennym przeglądzie technicznym kolei. Do 15 kwietnia Dębowiec, do 21 kwietnia - Czantoria, a do 29 kwietnia Soszów oraz Szyndzielnia. Kolej Skrzyczne wznowi pracę przed długim weekendem majowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!