MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największe miasta w Śląskiem pod względem powierzchni. Sprawdź, które ośrodki zajmują najwięcej kilometrów kwadratowych!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny stolica naszego regionu zajmuje 13 miejsce w zestawieniu ogólnopolskim, zawierającym dane o powierzchni poszczególnych miast i jest równocześnie drugim śląskim ośrodkiem w tym ogólnokrajowym rankingu. Sprawdź, które miasta w naszym województwie zajmują najwięcej kilometrów kwadratowych!
Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny stolica naszego regionu zajmuje 13 miejsce w zestawieniu ogólnopolskim, zawierającym dane o powierzchni poszczególnych miast i jest równocześnie drugim śląskim ośrodkiem w tym ogólnokrajowym rankingu. Sprawdź, które miasta w naszym województwie zajmują najwięcej kilometrów kwadratowych! Arch.
Największe miasta w Śląskiem pod względem powierzchni uwzględniono w zestawieniu ogólnopolskim, udostępnionym przez portal polskawliczbach.pl. Ranking przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2023 roku. Na ogólnokrajowej liście pierwsze miejsce zajmuje Gdańsk, a dalej znajdują się Warszawa, Gdynia oraz Kraków. W rankingu ogólnopolskim, uwzględniającym 979 pozycji stolica naszego regionu znajduje się na 13 miejscu i jest drugim na liście śląskim ośrodkiem. Wcześniejszą pozycję zajęło miasto, mieszczące się na 11 miejscu. Kolejny za Katowicami ośrodek, leżący się w naszym regionie znalazł się jedną pozycję dalej w zestawieniu, zaś następny widnieje pod numerem 15. Warto dodać, że w pierwszej rankingowej setce polskich miast znajdziemy dokładnie 30 ośrodków, znajdujących się w Śląskiem. Sprawdź, które ośrodki w naszym województwie zajmują najwięcej kilometrów kwadratowych!

Powierzchnie miast w skali ogólnopolskiej

Zestawienie ogólnokrajowe, w jakim uwzględniono miasta z największą liczbą ludności oparto o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2023 roku. W rankingu, przygotowanym i opublikowanym przez serwis polskawliczbach.pl największą powierzchnię odnotowano wówczas w Gdańsku, gdzie wartość wskaźnika znalazła się na poziomie 683 kilometrów kwadratowych. Z kolei na przeciwległym biegunie znajduje się Mieścisko w województwie wielkopolskim.

Na drugim miejscu na liście ogólnopolskiej widnieje Warszawa z wynikiem 517,2 kilometra kwadratowego. Trzecia oraz czwarta pozycja należą kolejno do Gdyni i Krakowa, gdzie powierzchnia zajmuje odpowiednio 391,5 oraz 326,9 kilometra kwadratowego. Warto dodać, że w Polsce dominują miasta o powierzchni, mieszczącej się w przedziale od 50 do 100 kilometrów kwadratowych, a jest ich 54. Z kolei ośrodków o powierzchni, wynoszącej do 100 kilometrów kwadratowych odnotowano 31.

Katowice w drugiej dziesiątce w rankingu ogólnokrajowym

Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny stolica naszego regionu zajmuje 13 miejsce w zestawieniu ogólnopolskim, zawierającym dane o powierzchni poszczególnych miast i jest równocześnie drugim śląskim ośrodkiem w tym ogólnokrajowym rankingu. W otwierającej listę setce polskich miast znajdziemy w sumie 30 ośrodków, znajdujących się w naszym regionie. Wcześniejszą pozycję zajęło miasto, mieszczące się na 11 miejscu.

Kolejny za Katowicami ośrodek, leżący w Śląskiem znalazł się jedną pozycję dalej w zestawieniu, zaś następny widnieje pod numerem 15. Wśród miast, reprezentujących nasze województwo w pierwszej rankingowej setce można dostrzec między innymi Częstochowę, Jaworzno, Dąbrowę Górniczą, Rybnik, Bielsko-Białą czy Gliwice. Warto też wspomnieć, że różnica pomiędzy wskaźnikami, przypisanymi zajmującemu czołowe miejsce w ogólnopolskim rankingu miastu Gdańsk i pierwszemu na tej samej liście śląskiemu ośrodkowi wynosi 494,3 kilometra kwadratowego.

W załączonej galerii prezentujemy dwadzieścia miast w Śląskiem z największą powierzchnią. Sprawdź, które ośrodki w naszym województwie zajmują najwięcej kilometrów kwadratowych!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni