MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tych miastach w Śląskiem odnotowano największą gęstość zaludnienia. Zobacz, gdzie na kilometr kwadratowy przypada najwięcej osób!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Gęstość zaludnienia: 1 923 osoby na kilometr kwadratowy
Gęstość zaludnienia: 1 923 osoby na kilometr kwadratowy Arch.
W tych miastach w Śląskiem odnotowano największą gęstość zaludnienia, a dane uwzględniono w rankingu ogólnopolskim, udostępnionym przez portal polskawliczbach.pl. Zestawienie przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2023 roku. Na ogólnokrajowej liście pierwsze miejsce zajmują Ząbki, mieszczące się w województwie mazowieckim. Dalej znajdują się Piastów oraz Legionowo, położone w tym samym regionie. Na czwartym miejscu znalazła się zlokalizowana również w mazowieckim Warszawa. To w tych polskich miastach odnotowano największą gęstość zaludnienia. W rankingu ogólnokrajowym, uwzględniającym 979 pozycji, stolica naszego regionu znajduje się na 94 miejscu. Pierwszy z ośrodków miejskich, mieszczących się w Śląskiem widnieje na ogólnopolskiej liście pod numerem 6, zaś następny zajął pozycję numer 9. Warto dodać, że w rozpoczynającej ranking setce polskich miast można znaleźć dziewięć ośrodków, znajdujących się w Śląskiem. Co ciekawe, w naszym regionie odnotowano największą gęstość zaludnienia w skali całego kraju, zaś na przeciwległym biegunie widnieje województwo warmińsko-mazurskie. Zobacz, gdzie na kilometr kwadratowy przypada najwięcej osób!

Wskaźniki gęstości zaludnienia w polskich miastach

Zestawienie ogólnopolskie, w jakim uwzględniono miasta z największą gęstością zaludnienia oparto o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2023 roku. W rankingu, przygotowanym i opublikowanym przez serwis polskawliczbach.pl, najwięcej osób przypadających na kilometr kwadratowy odnotowano wówczas w województwie mazowieckim, a konkretnie w Ząbkach, gdzie gęstość zaludnienia wynosi 4 116. Co ciekawe, na przeciwległym biegunie znajduje się Mieścisko w województwie wielkopolskim. Na drugim miejscu na liście ogólnokrajowej widnieje położony w mazowieckim Piastów z gęstością zaludnienia, wynoszącą 3 985 osób na kilometr kwadratowy. Trzecia i czwarta pozycja należą do mieszczących się również w województwie mazowieckim Legionowa oraz Warszawy, gdzie gęstość zaludnienia to wartości 3 891 i 3 599. Największą gęstość zaludnienia w skali całego kraju stwierdzono w Śląskiem, natomiast na przeciwległym biegunie widnieje województwo warmińsko-mazurskie. Jeśli zaś chodzi o wskaźnik ogólny dla Polski, to w naszym kraju w 2023 roku odnotowano go na poziomie 120 osób, przypadających na kilometr kwadratowy. Z kolei przeciętna gęstość zaludnienia dla miast to wartość 813.

Dane dla poszczególnych regionów w Polsce:

 • województwo śląskie: 351 os/km2
 • województwo małopolskie: 226 os/km2
 • województwo mazowieckie: 155 os/km2
 • województwo dolnośląskie: 145 os/km2
 • województwo łódzkie: 130 os/km2
 • województwo pomorskie: 121 os/km2
 • województwo wielkopolskie: 117 os/km2
 • województwo podkarpackie: 116 os/km2
 • województwo kujawsko-pomorskie: 111 os/km2
 • województwo świętokrzyskie: 100 os/km2
 • województwo opolskie: 100 os/km2
 • województwo lubelskie: 80 os/km2
 • województwo zachodniopomorskie: 71 os/km2
 • województwo lubuskie: 70 os/km2
 • województwo podlaskie: 57 os/km2
 • województwo warmińsko-mazurskie: 56 os/km2

Śląskie regionem z największą gęstością zaludnienia

Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny, w województwie śląskim stwierdzono największą gęstość zaludnienia w skali całego kraju, która wynosi 351 osób, przypadających na kilometr kwadratowy. Stolica naszego regionu zajmuje 94 pozycję w ogólnopolskim zestawieniu – zawierającym dane o ośrodkach miejskich z największą gęstością zaludnienia – i 9 wśród miast, mieszczących się w Śląskiem. W otwierającej ranking setce polskich ośrodków znajdziemy dziewięć, które znajdują się w naszym regionie. Pierwszy z nich widnieje na ogólnokrajowej liście pod numerem 6, zaś następny zajął pozycję numer 9. Co ciekawe, na przeciwległym biegunie względem miasta, w jakim stwierdzono największą gęstość zaludniania znajduje się Przyrów. Ponadto, w ogólnopolskim rankingu widnieją między innymi takie ośrodki w Śląskiem jak Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Bytom czy Sosnowiec. Warto też wspomnieć, że różnica pomiędzy wskaźnikami, przypisanymi zajmującym czołowe miejsce w ogólnopolskim rankingu Ząbkom i pierwszemu na tej samej liście śląskiemu miastu wynosi 684.

W załączonej galerii prezentujemy dwadzieścia miast w Śląskiem z największą gęstością zaludnienia. Zobacz, gdzie na kilometr kwadratowy przypada najwięcej osób!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni