Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia: O Ireneuszu Sekule i innych tajemniczych śmierciach PRL-owskich dygnitarzy

Anna Ładuniuk
Sekuła, Wilczek, Jaroszewicz, Bierut... Co ich łączyło poza tym, że byli ważnymi dygnitarzami PRL? - piszemy o tym w nowej „Naszej Historii”.

W roku 1997 w sosnowieckim Teatrze Zagłębia hucznie świętowano jubileusz 100-lecia zawodowego teatru w mieście. Z tej okazji ufundowano również dla teatru nową kurtynę. Jednym z darczyńców (co uwieczniono w rogu kurtyny) był Ireneusz Sekuła, postać dziś już trochę zapomniana, ale wtedy, pod koniec XX wieku, w Zagłębiu ważna i popularna: wieloletni poseł na Sejm, działacz najpierw PZPR a potem SLD, szef Głównego Urzędu Ceł, nawet w pewnym okresie wicepremier. Wprawdzie pod koniec lat 90. jego gwiazda w Polsce już mocno przybladła, a nawet była to postać kontrowersyjna, ale w Zagłębiu ciągle się liczył.

W trzy lata potem Ireneusz Sekuła już nie żył. I właśnie okoliczności śmierci byłego posła są tematem jednego z tekstów w najnowszej „Naszej Historii”.

Styczniowy numer miesięcznika, od prawie tygodnia w kioskach, w tekście „Niewyjaśnione śmierci dygnitarzy PRL” przypomina historię śmierci Bolesława Bieruta, prezydenta Polski, który zmarł nagle podczas pobytu w Moskwie („Pojechał w futerku, a wrócił w kuferku” - jak szeptano wtedy w Polsce), Mieczysława Wilczka, ministra w rządzie Rakowskiego, jednego z najbogatszych Polaków, dyrektora Polleny i twórcę proszku „ixi”, Sylwestra Kaliskiego, rektora Wojskowej Akademii Technicznej i członka KC PZPR, małżeństwa Jaroszewiczów...

Jakub Szczepański, autor tekstu w „Naszej Historii” w gronie osób, które związane były z elitami PRL, a potem „dziwnie” zginęły, umieszcza także Ireneusza Sekułę, sosnowiczanina, który najpierw zrobił wielką karierę, a pod koniec życia oskarżany był m.in. o działanie na szkodę Głównego Urzędu Ceł i spółki „Polnippon”, której był prezesem[ (prokuratura zdążyła postawić mu zarzuty).

Ireneusz Sekuła w roku 2000 został znaleziony nieprzytomny. Po kilku tygodniach zmarł. Ustalono, że został kilkakrotnie postrzelony (w klatkę piersiową i brzuch).

- Przez dekadę w sprawie posła SLD przeprowadzono aż dwa śledztwa. Ale żadne z nich nie doprowadziło do rozwiązania zagadki jego tajemniczej śmierci. W toku dochodzenia do oficerów prowadzących sprawę trafił natomiast ciekawy anonim. Wynikało zeń, że Sekuła miał budować zaplecze finansowe byłych członków PZPR - pisze Jakub Szczepański w swoim tekście o niewyjasnionych smierciach dygnitarzy PZPR i dodaje, że badano związki byłego wicepremiera z członkami ówczesnego świata przestępczego - m.in. „Pershinga” . Podobno poseł obawiał się o swoje życie, podobno był zadłużony. Pytań w tej sprawie było wiele i do dzisiaj nie wszystkie zostały wyjaśnione. Oficjalna wersja śmierci Ireneusza Sekuły to samobójstwo, w co wiele osób nie wierzy.

Więcej o historii śmierci Sekuły można dowiedzieć się z najnowszego, styczniowego numeru „Naszej Historii”. Miesięcznik jest do kupienia w kioskach i salonikach prasowych województwa śląskiego.


*Niezapomniany Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem ZDJĘCIA + WIDEO
*Zapadlisko na Rynku w Katowicach. Co się stało?
*Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!