Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele bronią gimnazjów. Uczniowie przodują w Europie

Katarzyna Domagała-Szymonek
Nauczyciele są przeciwni likwidcji gimnazjów. W woj. śląskim pierwsze podpisy w ramach akcji „Razem dla gimnazjów” już zostały złożone. Do koordynowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego inicjatywy popierającej stabilizację w oświacie dołączają nie tylko nauczyciele z gimnazjów, ale  też rodzice, uczniowie oraz przedstawiciele innych środowisk, np. służby zdrowia.
Nauczyciele są przeciwni likwidcji gimnazjów. W woj. śląskim pierwsze podpisy w ramach akcji „Razem dla gimnazjów” już zostały złożone. Do koordynowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego inicjatywy popierającej stabilizację w oświacie dołączają nie tylko nauczyciele z gimnazjów, ale też rodzice, uczniowie oraz przedstawiciele innych środowisk, np. służby zdrowia. 123RF
ZNP nie godzi się na kolejną falę zmian w oświacie. Rusza z akcją „Razem dla gimnazjów”. Podpisy pod petycją można składać do 10 stycznia.

W woj. śląskim pierwsze podpisy w ramach akcji „Razem dla gimnazjów” już zostały złożone. Do koordynowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego inicjatywy popierającej stabilizację w oświacie dołączają nie tylko nauczyciele z gimnazjów, ale też rodzice, uczniowie oraz przedstawiciele innych środowisk, np. służby zdrowia.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że los gimnazjów już jest przesądzony. Ich koniec ma nastąpić we wrześniu 2017. Tę datę, jako realną wskazała w mediach Anna Zalewska, minister edukacji narodowej w rządzie PiS.

ZOBACZ KONIECZNIE:
UCZNIOWIE PRZECIWNI LIKWIDACJI GIMNAZJÓW

Stabilizacji, nie zmian

Nie chodzi nam wyłącznie o obronę gimnazjów, ale o stabilizację w oświacie, utrzymanie obecnego ustroju szkolnego - tłumaczy sens akcji „Razem dla gimnazjów” Grażyna Hołyś-Warmuz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału ZNP.

1. Problemy nie znikną. Nie rozwiąże to istniejących problemów, lecz stanie się źródłem kolejnych, generując napięcia i niepokój zarówno wśród rodziców, jak i uczniów. Gimnazja trzeba wspierać m.in. poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas.ZGADZASZ SIĘ? JESTEŚ PRZECIW? SKOMENTUJ TUTAJREFORMA OŚWIATY WG PIS

Gimnazjów nie warto likwidować! Oto 5 powodów ZNP przeciwko ...

- Propozycje rządu uderzą nie tylko w gimnazja, ale we wszystkie etapy kształcenia - alarmuje Hołyś-Warmuz.

Jak tłumaczy, zlikwidowanie trzyletniego gimnazjum spowoduje, że we wszystkich typach szkół trzeba będzie zmieniać podstawę programową, podręczniki, na nowo napisać statut szkoły. Problemem będzie też miejsce odbywania się lekcji - w większości budynków szkół podstawowych nie ma miejsca na dodatkowe dwa roczniki.

Czy gimnazja mają być zlikwidowane? Mówią uczniowie

W ankietach ZNP pyta czy zamiast wprowadzać od podstaw kolejną reformę strukturalną, nie lepiej skupić się na doskonaleniu tego, co już jest.

- Gimnazja należy doskonalić, nie likwidować. Poprawiać ich funkcjonowanie poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas - komentuje pani Grażyna.

Zdaniem związkowców nie wolno dopuścić do zmarnowania dotychczasowych osiągnięć gimnazjalistów. A ci zrobili ogromny skok rozwojowy. Badania PISA pokazują, że dziś są w czołówce europejskiej.
Podpisy będą zbierane do 10 stycznia. Listy trafią m.in. do szkół i innych placówek oświatowych. Niebawem petycję będzie można podpisać również online.

Likwidacja - wrzesień 2017

Efekty ogólnopolskiej mobilizacji mogą być jednak żadne. Okazuje się, że szefowa resortu edukacji podjęła już decyzję kiedy gimnazja zostaną zlikwidowane. Jest to wrzesień 2017. Informacja o tym wywołała niepokój wśród nauczycieli w gimnazjach. Boją się nie tylko o swoje miejsca pracy, ale o 16-letni dorobek szkół.

- Gimnazja będziemy wygaszać stopniowo. Uczniowie, którzy teraz do nich uczęszczają, dokończą w nich naukę - powiedziała nam Marzena Drab, wiceministrem edukacji narodowej. - Proces następować będzie spokojnie i płynnie. Przewidziane są konsultacje ze środowiskiem nauczycielskim. Ten niepokój w gimnazjach dziwi, bowiem sondaże wśród Polaków pokazują, że około 68 proc. społeczeństwa jest za przywróceniem 8-klasowych szkół podstawowych. Uczynimy to bez chaosu, bezpiecznie dla uczniów i nauczycieli - przekonuje.

W tym roku szkolnym w regionie działa 811 gimnazjów (707 publicznych i 104 niepublicznych). Uczy się w nich 120303 młodych ludzi. Pracuje zaś 20969 nauczycieli.
Wsp. Maryla Reszut

1. Problemy nie znikną. Nie rozwiąże to istniejących problemów, lecz stanie się źródłem kolejnych, generując napięcia i niepokój zarówno wśród rodziców, jak i uczniów. Gimnazja trzeba wspierać m.in. poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas.ZGADZASZ SIĘ? JESTEŚ PRZECIW? SKOMENTUJ TUTAJREFORMA OŚWIATY WG PIS

Gimnazjów nie warto likwidować! Oto 5 powodów ZNP przeciwko ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!