Nie będzie likwidacji szkół podstawowych w Porębie [ZDJĘCIA]

Patryk Drabek
Radni Rady Miasta w Porębie zdecydowali podczas poniedziałkowej sesji, że nie będzie likwidacji szkół podstawowych w Porębie. Burmistrz proponował takie rozwiązanie, ponieważ gmina ma problemy finansowe, a wyliczono, że oszczędności wyniosą około 2 miliony złotych.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia radni nie przyjęli uchwał intencyjnych w sprawie zlikwidowania Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Porębie.

Jeszcze przed głosowaniem, burmistrz Poręby Ryszard Spyra zwrócił się do radnych i powiedział, że przedstawił już wszystkie argumenty, które miały przekonać Radę Miasta. Apelował jednak o zrozumienie jego decyzji. - Moją motywacją były tylko i wyłącznie kwestie ekonomiczne i bardzo trudna sytuacja finansowa - mówił Ryszard Spyra i dodał, że nie może rozwiązać tego problemu w inny sposób.

Głosowało 13 radnych, ponieważ na sesji nie pojawił się radny Janusz Widurski.

Jeśli chodzi o SP nr 2, to 11 radnych było przeciw, a od głosu wstrzymali się Marcin Kucia i Urszula Milka.

W przypadku SP nr 3 „za” był Marcin Kucia, a Urszula Milka wstrzymała się od głosu. Jedenastu radnych było przeciwko.

Rodzice, którzy byli obecni w sali i przyszli między innymi z transparentami, głośno klaskali.

Po głosowaniu specjalne oświadczenie przeczytał Grzegorz Gąska, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Porębie.

- Radni, którzy głosowali przeciw zamknięciu szkół SP nr 2 i SP nr 3, pragną podkreślić, że z wielkim szacunkiem i podziwem odnoszą się do działań oszczędnościowych w gminie, które podjął z odwagą i determinacją pan burmistrz Ryszard Spyra. W imieniu mieszkańców radni dziękują panu burmistrzowi za zorganizowanie konsultacji społecznych pod postacią spotkań z mieszkańcami. Wiemy, że pan burmistrz kierował się dobrymi intencjami w oparciu m.in. o analizy finansowe skarbnik miasta. Decyzja radnych zapadła wczoraj na spotkaniu, z uwagi m.in. na brak rzeczowych wyliczeń sporządzonych przez pracujący w Urzędzie Miasta specjalny zespół powołany przez pana burmistrza (wyliczenia dotyczyły ewentualnych oszczędności uzyskanych przez miasto - dop. red.). Mając na uwadze bardzo zły stan finansów miasta i zdecydowanie popierając pana burmistrza Ryszarda Spyrę w dalszych działaniach na rzecz ratowania sytuacji finansowej, uważamy jednak, że tak poważna decyzja nie może być podjęta w tak zawrotnym tempie - mówił Grzegorz Gąska i zadeklarował w imieniu radnych gotowość do współpracy z burmistrzem.

Burmistrz Ryszard Spyra podkreślał, że przyjmuje tę decyzję z pokorą, ponieważ jest od tego, by realizować uchwały radnych. - Nie ma we mnie nawet cienia złości i odczuwam pewną ulgę. Była to dla mnie bardzo trudna decyzja i teraz poniekąd rękami rady została ze mnie zdjęta ta odpowiedzialność. W związku z powyższą uchwałą od jutra będę podejmował inne działania, które będą nakierowane na poprawę sytuacji finansowej gminy. Moje działania będą jeszcze bardziej radykalne. Będą wręcz rewolucyjne. W ciągu pół roku muszę przedstawić Regionalnej Izbie Obrachunkowej oszczędności w wysokości czterech milionów złotych - mówił Ryszard Spyra.

Usprawiedliwiał zespół zajmujący się wyliczeniem oszczędności w związku z likwidacją szkół, tłumacząc te osoby krótkim czasem działania (10 dni - dop. red.).

Ryszard Spyra podkreślał również, że chociaż szanse są niewielkie, to będzie zabiegał o to, by uzyskać w Ministerstwie Finansów dofinansowanie w wysokości 50 proc. zadłużenia gminy na działania restrukturyzacyjne.

Podczas sesji burmistrz przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności między sesjami. Radni uchwalili natomiast m.in. zmianę na stanowisku skarbnika gminy. Od 2 marca Justynę Ilską zastąpi Katarzyna Fabjańska-Góral.

Obradom przysłuchiwali się m.in. mieszkańcy, poseł Witold Klepacz i radny sejmiku województwa śląskiego Mirosław Mazur.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mati

Do niektórych mieszkańców Poręby nie docierają argumenty oszczędnościowe.
Wolą żyć wbrew realiom ekonomicznym na kredyt i posiadać kilka niedofinansowanych
placówek zgodnie z powiedzeniem " zastaw się ,a postaw się ".Myślę , że doprowadzi to do zwiększenia zadłużenia i brak funduszy na nowe projekty ekonomiczne, które mogłyby wyprowadzić to miasto na prostą.

A
Adam z Zawiercia.

Gdzie się podział mój poprzedni wpis na ten temat?

Dodaj ogłoszenie