Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie powiązania opłat śmieciowych z ilością zużytej wody w Sosnowcu. Prezydent Chęciński wycofał uchwałę

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Prezydent Arkadiusz Chęciński wycofał w czwartek, 28 maja, podczas sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu swój projekt powiązania opłat za śmieci z ilością zużytej wody.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prezydent Arkadiusz Chęciński wycofał w czwartek, 28 maja, podczas sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu swój projekt powiązania opłat za śmieci z ilością zużytej wody.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE AD
Prezydent Arkadiusz Chęciński wycofał w czwartek, 28 maja, podczas sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu swój projekt powiązania opłat za śmieci z ilością zużytej wody. Projektowi sprzeciwili się radni klubu lewicy. Prezydent zarzucił im zerwanie porozumienia, jakie kluby PO miał z SLD. Dyskusja była bardzo emocjonalna.

Podczas dzisiejszej sesji wyjątkowo emocjonalna dyskusja zaczęła się już podczas ustalania porządku obrad.

Chęciński wycofał projekt uchwały

Sprzeciw wobec projektu uchwały dotyczącej uzależnienia wysokości opłat za wywóz śmieci od ilości zużywanej wody przez mieszkańców. Projekt wycofał prezydent Arkadiusz Chęciński, który był jego inicjatorem i ogromnym entuzjastą. Dlaczego uchwała „spadła” z porządku obrad sosnowieckiej rady Miejskiej?

Przeciwni uchwale byli radni klubu Lewicy.

- Koszty wywozu i zagospodarowania odpadów są z roku na rok coraz wyższe. Ile będziemy płacili za ich wywóz, będzie można powiedzieć dopiero po przetargu, a przetarg mamy zaplanowany dopiero pod koniec roku. Uważam, że jednym z najbardziej uczciwych sposobów uszczelnienia systemu płacenia za wywóz odpadów i zmuszenia do płacenia tych, którzy dotąd uchylali się od tego obowiązku jest właśnie powiązanie opłat z ilością zużywanej wody. To przez nich inni, uczciwi ludzie muszą płacić więcej – mówił Chęciński na sesji. – Jednocześnie jestem rozczarowany postawą radnych klubu Lewicy. Dziękuję za półtora roku względnej współpracy, rozumiem, że możemy ją obecnie uznać za zakończoną. Przyjaciół poznaje się w biedzie, szkoda, że w trudnych momentach, wśród rannych lewicy zabrakło refleksji i odwagi do podjęcia trudnych decyzji – mówił prezydent Sosnowca.

Sprawdź to

Koniec porozumienia KO z Lewicą

Przypomnijmy. Porozumienie klubów radnych Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zawarto na początku obecnej kadencji samorządowej. Miało dotyczyć współpracy klubów w ważnych dla miasta sprawach. Jak dotąd się sprawdzało.

Na zarzuty prezydenta o brak współpracy i odwagi do podejmowania trudnych decyzji odpowiedział radny Michał Wcisło z Lewicy. Był zbulwersowany argumentacją prezydenta. Twierdził, że nikt nie konsultował z radnymi jego klubu takich rozwiązań.

- Nie złamaliśmy ani jednego punktu porozumienie naszej współpracy z klubem koalicji Obywatelskiej. Na podnoszenie opłat śmieciowych i powiązanie ich z ilością zużywanej wody się nie umawialiśmy - mówił.

-Panie prezydencie współpraca to nie jest poddańczość. My nie jesteśmy klubem Koalicji Obywatelskiej, który z zamkniętymi oczami podpisze się pod każdym pana pomysłem. Natomiast jeśli ma pan tragiczny pomysł, a takim jest powiązanie opłat za śmieci w wodą, mu się pod nim nie podpiszemy, bo byłaby to głupota i poddańczość - argumentował Michał Wcisło.

- Klub radnych SLD ma swoją godność i potrafi myśleć. Pan zarzuca nam, że nie porozmawialiśmy z Panem na temat tego pomysłu. A Pan z nami porozmawiał? Współpraca do czegoś zobowiązuje, choćby do rozmów z koalicjantami – mówił Wcisło.

Obejrzyj dokładnie

Wcisło mówił o tym, że taki system obowiązuje w Warszawie, ale radni, którzy zanim za nim głosowali, od razu znali stawki, jakie mieszkańcy płaciliby w tym systemie. W Sosnowcu jest to niemożliwe, bo stawki będą znane dopiero po przetargu, czyli pod koniec roku.

Do dyskusji włączył się też inni radni klubu Lewicy m.in. Tomasz Niedziela. Mówił o braku spotkań w temacie opłat śmieciowych.

- Namawiam do krytycznego podjęcia do każdego projektu i do dyskusji- mówił. Zadeklarował też wsparcie w projektach dobrych dla miasta.

Dalej obowiązuje 17 zł od osoby

Ostatecznie projekt uchwały dotyczącej powiązania opłaty śmieciowej z ilością zużytej wody wycofano w porządku obrad. Sytuacja mieszkańców płacących za wywóz śmieci w Sosnowcu nie ulega więc na razie zmianie. Opłata nadal wynosi więc 17 złotych od osoby.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera