MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszystko w domu należy do męża i żony [PORADNIK]

Jadwiga Jenczelewska
123rf
Coraz więcej małżeństw kalkuluje, co ma być wspólne, a co nie. Można kupić mieszkanie tylko dla siebie, ale trzeba znać przepisy

"Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci" - to fragment uroczystej przysięgi małżeńskiej, którą narzeczeni wypowiadają podczas ślubu w kościele. Brzmi pięknie i każdy wierzy, że tak będzie, ale życie niesie różne niespodzianki.

W 2013 roku w Polsce rozwiązano przez rozwód 66,1 tys. małżeństw (36,7 proc. liczby nowo zawartych małżeństw), w 2014 ta liczba była podobna. Nic dziwnego, że prawnicy coraz częściej otrzymują takie pytania.

"Dostałem od rodziców - w formie darowizny - gotówkę, którą postanowiłem przeznaczyć na kupno mieszkania. Właśnie jestem w trakcie zawierania takiej transakcji, a umowa z deweloperem podpisana jest na mnie" - napisał czytelnik. I dodał.

"Jestem w związku małżeńskim od roku. Chcę jednak, aby zakupione przeze mnie mieszkanie było tylko moją własnością. Co musiałbym zrobić, aby żona nie należała do tej nieruchomości i aby to mieszkanie należało tylko do mnie".

- Polskie przepisy dają możliwość zawarcia takiej umowy i wyłączenie konkretnego majątku ze współwłasności małżeńskiej - mówi mecenas Sławomir Zaremba, prawnik z Katowic.

Co należy do małżonków

Podstawowa zasada jest taka, że majątek zakupiony przez współmałżonków w okresie trwania małżeństwa - jeżeli w małżeństwie tym obowiązuje ustrój majątkowej wspólności ustawowej - stanowi majątek wspólny (z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika jednoznacznie, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa, tzw. wspólność ustawowa).
Od powyższej zasady są jednak odstępstwa. Do takich wyjątków należy m.in. darowizna uczyniona na rzecz jednego z małżonków. Na podstawie art. 33 pkt. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przedmioty majątkowe nabyte poprzez - między innymi - darowiznę, należą do majątku osobistego obdarowanego, chyba że darczyńca inaczej postanowił.

Aby skutecznie przeprowadzić taką darowiznę, darczyńca powinien zaznaczyć swą wolę przekazania przedmiotu darowizny - np. kwoty pieniężnej - do majątku odrębnego tylko jednego z małżonków, aby nie pozostawić wątpliwości interpretacyjnych co do treści złożonego oświadczenia woli.

Następnie, jeżeli kupno mieszkania ma być sfinansowane ze środków pochodzących z takiej darowizny - czyli z majątku odrębnego jednego z małżonków - wówczas w treści aktu notarialnego umowy przenoszącej własność mieszkania należy wyraźnie zaznaczyć, że mieszkanie to zostało zakupione ze środków pochodzących z darowizny, a kupujący nabywa prawo własności tego lokalu do swojego majątku odrębnego. Współmałżonek w treści aktu oświadcza, że powyższe akceptuje.

Kolejnym rozwiązaniem jest ustalenie, że w pana małżeństwie obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. Umowę taką zawiera się przed notariuszem w formie aktu notarialnego, następnie przy zakupie mieszkania należy wskazać, że w małżeństwie obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej i oświadczyć, że prawo własności mieszkania jedno z małżonków nabywa do swojego majątku ze środków pochodzących z majątku odrębnego.
Jeszcze jednym rozwiązaniem, jakim można posłużyć się w opisanej sytuacji, jest skierowanie prośby do rodziców lub jednego z nich, by zakupili przedmiotowe mieszkanie, a po jego zakupie uczynili darowiznę na rzecz syna - wówczas zastosowanie znajdzie powołany już na wstępie przepis art. 33 pkt. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Darowizna nie do podziału

Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic
Wspólność majątkowa małżonków obejmuje przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez obydwoje małżonków lub przez jednego z nich.

Istnieje też otwarty katalog składników majątku, które zaliczamy do wspólności majątkowej małżeńskiej. Zgodnie z przepisami, do majątku wspólnego należą w szczególności: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody, jakie przynosi majątek wspólny, jak też z majątku osobistego każdego z małżonków (np. czynsz z wynajmowanego mieszkania).

W skład majątku wspólnego wchodzą także środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków oraz kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych. Wymienione składniki majątku podlegają podziałowi w razie rozwodu.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera