MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na wystawie Wojciecha Siudmaka w Częstochowie. To wydarzenie artystyczne roku!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wernisaż prac Wojciecha Siudmaka w Częstochowie przyciągnął do Miejskiej Galerii Sztuki rzesze miłośników jego sztuki. Uznany przedstawiciel realizmu fantastycznego nie krył radości z tak dużego zainteresowania jego wystawą. W końcu w przestrzeniach, które gościły kiedyś prace Zdzisława Beksińskiego, pojawiły się dzieła kolejnego wielkiego polskiego artysty.

Takiego wydarzenia artystycznego Częstochowa dawno nie miała. Wybitny przedstawiciel realizmu fantastycznego, twórca obrazów, rzeźb i ilustracji do kultowej powieści s-f Franka Herberta "Diuna", otworzył pod Jasną Górą wystawę swoich prac. Setki częstochowian chciało tego dnia nie tylko zobaczyć po raz pierwszy zaaranżowaną w dawnym "Muzeum Zdzisława Beksińskiego" wystawę, ale i spotkać mistrza oraz otrzymać od niego autograf na albumach z jego pracami. Było to wielkie święto sztuki. Długa kolejka zwiedzających nie odstraszyła od zwiedzania wystawy. Sam artysta wcześniej rozmawiał z miłośnikami swojej twórczości w OKF-ie, gdzie miało miejsce spotkanie autorskie, które przeprowadził Dominik Zieliński z Galerii ToTuart.

- Mamy za sobą wiele rozmów, ale nigdy przed tak znamienitą publicznością. To dla mnie szczególny dzień – mówił historyk sztuki.

Artysta opowiadał choćby o wyjeździe do Paryża, plakatach stworzonych trzy lata z rzędu na potrzeby festiwalu w Cannes, roli artysty w dzisiejszym świecie… Publiczność słuchała go z zapartym tchem.

- Dziękuję państwu za tak liczne przybycie i życzę, żebyście mogli odczuć na tej wystawie wiele emocji. To nie chodzi o to, żebyśmy my tłumaczyli widzom, co jest na obrazie, tylko żeby każdy mógł dopowiedzieć własną interpretację. Ta emocja jest tym językiem międzynarodowym, językiem sztuki, zachęcam do posługiwania się nim – wyjaśniał Siudmak.

Następnie wszyscy zebrali się w Sali Śląskiej MGS, na oficjalnym otwarciu, którego dokonano z udziałem władz miasta Częstochowy i inicjatorki wystawy w Częstochowie - dyrektor MGS, Anny Paleczek-Szumlas.

- Sztuka to przekraczanie granic wyobraźni i ta wystawa jest przekroczeniem wyobraźni, kreacji, marzeń. Wojciech Siudmak maluje swoje sny: realistycznie, fantastycznie. Uwielbia literaturę science-fiction i ja jako szef Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie też odleciałam w kosmos. Kilka lat temu, będąc w Paryżu, zapragnęłam poznać Wojciecha Siudmaka. Musiałam cierpliwie odczekać. Przyjął zaproszenie, przyjechał do Częstochowy, odmówił innym paryskim propozycjom i jest razem z nami właśnie w tym miejscu - mówiła podczas wernisażu Anna Paleczek-Szumlas.

Organizacja wystawy w Częstochowie była dużym przedsięwzięciem i wyzwaniem. - Częstochowianie mają okazję poznać osobiście Wojciecha Siudmaka. Szczególnie ci, którzy zostali wychowani na jego sztuce na jego fantastyce. Wojciech Siudmak opuścił Polskę w latach sześćdziesiątych i zamieszkał w Paryżu, skąd do nas przyjechał, ale muszę powiedzieć, że mówi po polsku, mówi świetną polszczyzną posługuje się nią nie tylko w głowie, ale w sercu. Przede wszystkim kocha tu przyjeżdżać. Uwielbia wracać pamięcią do wspomnień. Jest z publicznością, którą bardzo szanuję. Chętnie też pochyla się nad rozmówcą, mówiąc nie tylko o rzeczach wybitnych, wielkich, a wspiera się cytatami filozofów, ludzi wielkich, ale również pochyla się do zwykłej, życzliwej rozmowy. To, że jest człowiekiem obdarzonym talentem, wizjonerem, to wiemy, a towarzyszy mu ogromna pracowitość i mimo wszystko pewna skromność jako artystę. Zna go świat. Ma takich przyjaciół jak George Lucas, Federico Fellini, czy Denis Villeneuve, reżyser "Diuny", który też jako nastolatek zachwycił się twórczością Siudmaka. Ja osobiście jako nastolatka, pewnie jak ten reżyser, oglądałam okładki "Fantastyki", kiedy Polska była jeszcze szara. Te okładki nadawały kolorytu: moim oczom, mojemu sercu, mojej wyobraźni i tak zapamiętałam Wojciecha Siudmaka - dodała Anna Paleczek-Szumlas.

W Częstochowie do września prezentowanych będzie 90 prac Wojciecha Siudmaka. To malarstwo, rysunki oraz rzeźby. Pokazywane prace nie mają klucza tematycznego. To wystawa przekrojowa prezentująca dzieła artysty z lat osiemdziesiątych, ale i współczesne dzieła. Oglądając wystawę można się przenieść do fantastycznych światów stworzonych przez Wojciecha Siudmaka. Nie tylko tych z "Diuny", ale i innych. - Zachęcam przede wszystkim do obejrzenia i do zwrócenia uwagi na tytuły prac. To ogromnie ważne dla artysty, bo one spinają jego wizje w pewną całość. Rozmawiając o jego twórczości, o tym, co miał na myśli, stosując taki, a nie inny symbol, a te dzieła mają wiele zagadek, wiele skojarzeń, sam mówi: nie pytaj mnie o to. Interpretuj to, przeżywaj, niech ta wystawa będzie pełna emocji i chyba taka jest - zachęcała dyrektor MGS-u.

Szczególnym momentem wernisażu było odczytanie decyzji o przyznaniu Wojciechowi Siudmakowi Orderu Wielkiego Świętego Stanisława Biskupa Męczennika. Przeczytał ją Andrzej Budzyński, zaznaczając, że następstwem tego wyróżnienia jest (według Konstytucji) możliwość podniesienia artysty do rangi szlachcica (sam order wręczony zostanie w innym terminie, prawdopodobnie będzie miało to miejsce w Złotej Kaplicy w Poznaniu).

- Jestem niezwykle wzruszony, taki order, takie uznanie nie spotkało mnie jeszcze, choć wiem, że prawdziwe szlachectwo dla artysty mieści się w jego sercu. Będę starał się stanąć na wysokości tego zadania – przyznał Wojciech Siudmak.

Siudmak dał podwaliny pod współczesną ekranizację "Diuny". Kim jest Polak mieszkający we Francji?

Wojciech Siudmak, artysta malarz i rzeźbiarz, urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu. W latach 1956–1961 kontynuował naukę w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Siudmak jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego i science fiction. Realizm fantastyczny łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie, który reprezentowany jest przez S. Dalego i R. Magritte’a. Siudmaka łączy z Dalim wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. W 1975 r. Siudmak wraz grupą innych artystów, pisarzy i naukowców związanych z kilkoma wielkimi francuskimi wydawnictwami, stworzyli oryginalny nurt science - fiction i fantastyki, który promieniował na pozostałe kraje europejskie. Paryska grupa zainicjowała nową tendencję w sztuce, która szybko znalazła szeregi pasjonatów i naśladowców w całej Europie, stanowiąc przeciwwagę do sztuki konceptualnej.

Jak mówią krytycy, ponadczasowa i głęboko indywidualna sztuka Siudmaka, daleka od teoretyzowania i mody, urzeka renesansową perfekcją i wirtuozerią oraz wykraczająca poza normy wyobraźnią, fascynując bogactwem intelektualnym. Dziś uważany jest za klasyka sztuki science-fiction. Chętnie cytuje słowa francuskiego filozofa Gustave Thibo: „Być na fali, być trendy, to ambicja, spadającego martwego liścia”. Świat artysty jest jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych postaci i konstrukcji opartych na nieoczekiwanych splotach myślowych. Rządzi w nim jego dewiza: „Tylko marzenie może przekroczyć wszelkie bariery”.

Wiele słynnych osobistości wyraziło podziw dla twórczości artysty: Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, George Lucas, Paul Guth, John Harrison, Jacques Goimard, Jean Claude Dunyach, Paul Guth, Francis Lai, Tadeusz Malinski, Guy Beart, Kim Stanley Robinson oraz Denis Villeneuve reżyser obsypanego Oskarami filmu « Diuna ».

- Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania - mówił o Siudmaku George Lucas.

Jego dzieła są rozpowszechniane na całym świecie i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe. Stały się symbolami graficznymi prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się od lat na okładkach płyt oraz książek, największych kolekcji science-fiction we Francji, Niemczech i Ameryce. W Polsce znany jest rzeszom czytelników czasopisma Fantastyka a od 2004 miłośnikom twórczości Franka Herberta, Philipa. K. Dicka, bowiem bibliofilskim wydaniom dziel tych autorów, towarzyszą jego oryginalne rysunki. Artysta jest często porównywany z Salvadorem Dali. Jest to pozorne podobieństwo bowiem u obu twórców odnajdujemy fascynacje tym samym źródłem inspiracji: sztuką renesansu oraz baroku. Podziwia: Berniniego, Tiepolo, Hieronima Boscha, Giuseppe Arcimboldo, Michała Anioła, oraz malarzy XIX wieku: Dominique Ingresa, Williama Blake'a, Arnolda Bocklina i surrealistów.

Wojciech Siudmak uważa się za kontynuatora i spadkobiercę tradycji wielkiej sztuki fantastycznej. Inspiruje go wszechświat i pytania jakie nam stawia. Fascynują go prace fizyków i astrofizyków; uważa ich za awangardę naszych czasów, nie tylko naukową, ale i w pewnym sensie artystyczną, bowiem dają nam nam nowe spojrzenie na wszechświat oraz dostarczają niezwykłych przeżyć estetycznych. Artysta poszukuje piękna uniwersalnego opartego na wzorcach matematycznych. Nie szuka „ładności”, lecz śladem starożytnych Greków intuicyjnie odczytuje je w matematycznych regułach harmonii kosmicznej.

Wystawy w Polsce i za granicą

W 1988 roku rozpoczęła się seria wystaw retrospektywnych artysty w muzeach w pięciu miast: Łódź, Wieluń, Zielona, Góra, Legnica i Muzeum Narodowym w Warszawie. Następnie w 2003-2004, muzea ośmiu miast polskich zaprezentowały nową serie wystaw retrospektywnych prac artysty: Szczecin, Kielce, Wrocław, Łódź, Toruń, Katowice, Wieluń, Warszawa. Od 2021r. trwa kolejny cykl wystaw w kilku polskich miastach, m.in. w Gliwicach, Gdańsku, Warszawie, Tychach, Częstochowie, Lublinie.

We Francji pierwsza wielka wystawa retrospektywna odbyła się w 1989 roku w Palais de Tokyo – Muzeum sztuki nowoczesnej w Paryżu. W 1999 roku. Szczególnie prestiżowa była oficjalna wystawa na symbolizującej Paryż i Francję wieży Eiffla z okazji rozpoczęcia III Tysiąclecia. Wydarzenie to oraz wystawa w Futuroscope w Poitiers, było częścią cyklu wystaw prezentowanego w muzeach i ośrodki kultury innych francuskich miast, takich jak: Loudun, Aix-les-Bains, Cannes, Sainte-Maxime, Saint-Tropez, Sannois, Grande-Synthe/Dunkierka, Gaillac, Metz, Sainte-Savine, Sèvres, Grenoble, Reims, Luneville, symbolizując wejście w nowe tysiąclecie, tworząc wieź między światem wyobraźni artysty a perspektywą przyszłości.

W latach 2000–2012 artysta wystawiał swoje prace w zagranicznych muzeach i ośrodkach kultury. W lutym 2000 roku odbyła się gigantyczna projekcja dzieł artysty na fasadzie świątyni Ramzesa III w Luksorze w Egipcie.

Artysta doceniony

Wojciech Siudmak jest honorowym obywatelem miasta Wieluń w Polsce oraz miast Ozoir-la-Ferrière i Saint-Thibault-des-Vignes we Francji. Artysta został wielokrotnie nagradzany, wyróżniony i odznaczony medalami. Między innymi: 26.03.1999 r. Krzyżem Oficerskim Orderu zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu, 08.06.2013 r. Wielkim Złotym Medalem Akademii Art-Sciences-Lettres w Paryżu ( Grande Médaille d'Or avec Plaquette d'Honneur), 22.10.2014 r. oraz Statuetką Złotego Hipolita, a w 2015 r. złotą statuetka „Oxygenusa” w Poznaniu. W roku 2006 została utworzona we Francji Nagroda Grafiki im. Wojtka Siudmaka

Światowy Projekt Pokoju „Wieczna Miłość”, to unikatowy gest pojednania i tolerancji skierowany do świata. Nigdy dotąd dążenie do pokoju nie było rozważane z takiego punktu widzenia, nigdy też nie przybrało takiej formy i nie miało tak głębokiego uzasadnienia. Realizacja Projektu Pokoju pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds UNESCO, rzeźba „Wieczna Miłość” oraz całe przedsięwzięcie wplata się intymnie w twórczość artysty i ma charakter szczególnej misji dla artysty, który urodził się w mieście gdzie wstrząsającym ludobójstwem, rozpoczął się koszmar II wojny światowej. Wieluń był pierwszym świadkiem i ofiarą zbrodni rozpoczynającej II Wojnę Światową, największej tragedii w dziejach ludzkości. Jest to głęboko humanistyczne zobowiązanie wobec ludzi skrzywdzonych wojną i nadal cierpiących z jej powodu. Misja Światowego Projektu Pokoju jest przekazanie i rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju, opartej o wysokie walory intelektualne, artystyczne i naukowe. Projekt wychodzi do świata z uniwersalnym i pozytywnym przesłaniem pokoju, niosąc idee harmonii, porozumienia i tolerancji w najpiękniejszej formie: sztuki i intelektu. Poprzez połączenie dziełami sztuki różnych miast świata, przesłanie Światowego Projektu Pokoju, zrodzi dialog kultur III-go millenium. Sztuka jest wyjątkowym orężem w walce o pokój.

Z jego inicjatywy powstała w 2002 r. Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym roku stworzył « Światowy Projekt Pokoju », którego symbolem jest monument « Wieczna Miłość ». Rzeźba, z brązu o wys. 4.5 m., została odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013r. Artysta zawarł w tym dziele pokojowe przesłanie, które dzięki uniwersalności sztuki może być odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie.

W 2012 r. artysta ufundował Nagrodę Pokoju « Wieczna Miłość ». Pierwsza Gala Pokoju i ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach 1.09.2013. Laureatem został polski kompozytor Wojciech Kilar. Druga Nagroda została wręczona 3.10.2014 r. w Pałacu Monaco, rezydencji Ambasadorów Polski w Paryżu, Janowi Tombińskiemu, Ambasadorowi Unii Europejskiej w Watykanie za wieloletnie starania o utrwalenie pokoju. Trzecią Nagrodę otrzymał 3.10.2015 na UAM w Poznaniu, znany filozof francuski prof. Remi Brague. Z kolei w Filharmonii Szczecińskiej 3.10.2016 r. odbyła się ceremonia wręczenia czwartej Nagrody Pokoju, której laureatem został filozof George Weigel. Po zakończeniu epidemii Covid 19 wszczęto prace nad przygotowaniem kolejnej edycji nagrody.

Twórca zwraca uwagę na stale niebezpieczeństwa grożące naszej cywilizacji i na konieczność dążenia do porozumienia i tolerancji. Wzniesiony pomnik „Wieczna Miłość” - jest symbolem piękna, pokoju i harmonii.

Obecnie artysta kończy rozpoczętą w 2004 r. monumentalną prace nad cyklem Diuna, Franka Herberta oraz całością dziel Philipa K. Dicka realizując dla każdego tomu serie oryginalnych rysunków. To bibliofilskie wydanie składa się z ponad 24 tomów każdego autora. W 2014 r. Wydano dwa tomy dzieł Cervantesa -”Don Kichot”, z oryginalnymi rysunkami artysty. Od 2009 r. Siudmak pracował nad cyklem obrazów, rysunków i rzeźb poświęconym « Nokturnom » Chopina. W 2015 r. został wydany przez wydawnictwo „Rebis”, siódmy z kolei album poświęcony jego twórczości. Wśród jego przyjaciół jest wielu artystów jak światowej sławy kompozytor, Francis Lai, który stworzył poemat symfoniczny «Amour Eternel» specjalnie dla Światowego Projektu Pokoju oraz wielu naukowców, jak słynny biochemik Tadeusz Maliński i inni.

Na 2024 rok planowana jest premiera filmu dokumentalnego poświęconego życiu i twórczości Wojciecha Siudmaka, oraz biografia artysty.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni