Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła szopka na rynku w Woźnikach. Figury rzeźbi lokalny artysta. Co roku powstaje jakaś nowa

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Niezwykła szopka na rynku w Woźnikach. Figury rzeźbi lokalny artysta. Co roku powstaje jakaś nowa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Niezwykła szopka na rynku w Woźnikach. Figury rzeźbi lokalny artysta. Co roku powstaje jakaś nowa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc Gmina Woźniki
Od lat co roku na rynku w Woźnikach stoi niezwykła szopka bożonarodzeniowa. Składają się na nią figury, które wyszły spod dłuta Ryszarda Wysockiego.

Niezwykła szopka na rynku w Woźnikach

Po raz pierwszy szopka bożonarodzeniowa na woźnickim Rynku stanęła na przełomie stuleci. Co roku odwiedzają ją mieszkańcy Woźnik i okolic, a nawet zdarzają się goście z innych części kraju. Twórca szopki, Ryszard Wysocki, co roku dokłada jakieś nowe elementy do swojego dzieła. W sumie figur w szopce jest już ponad 30. Do plenerowej szopki można wchodzić, można też dotykać figur i je swobodnie podziwiać.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- To się zaczęło 20 lat temu. W pierwszej szopce była tylko święta rodzina i szopka, która teraz tutaj jest w centrum. No i przez lata przez lata się to rozbudowuje. Doszło trzech króli, doszli pasterze. W tym roku szopka wzbogaciła się o świętą Katarzynę - opowiada Ryszard Wysocki.

Rzeźby wykonane są z topolowych kloców, ponieważ są duże, szybko rosną i łatwo je pozyskać. Jak powstają figury do szopki? - Na początku każdą figurę muszę obejść z 10 razy dookoła. Mam coś takiego, że już wiem i widzę, gdzie jest przód i wtedy zaczynam coś robić. 90 procent pracy wykonuję piłą spalinową, a potem szlifierkami i dłutami, a wykończenie to już ręcznie - dodaje twórca.

Jedna z piękniejszych szopek plenerowych w Polsce

Niektóre elementy szopki ruszają się. Twórca żłóbka wymyśla mechanizmy samodzielnie. Do poruszającego się osiołka rzeźbiarz użył koła pasowego ze starej maszyny do szycia. Co jakiś czas figury są sukcesywnie wymieniane na nowe, gdyż z biegiem czasu drewno topolowe narażone na zmienne warunki atmosferyczne ulega zniszczeniu. Co roku do szopki trafia też nowa figura. Tym razem autor szopki ustawił w niej figurę św. Katarzyny.

- Panuje tu taka atmosfera, jakby się wchodziło do Betlejem. Serdecznie wszystkich zapraszam do odwiedzenia szopki. Warto, bo mówi się, że jest to jedna z najpiękniejszych plenerowych szopek w kraju - namawia jej twórca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera