Noc spadających gwiazd w Parku Śląskim, czyli oglądanie...

  Noc spadających gwiazd w Parku Śląskim, czyli oglądanie Perseidów już w najbiższą niedzielę ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Noc spadających gwiazd w 2017 roku przed Planetarium Śląskim
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marzena Bugala- Azarko / Polska Press

  W niedzielę, 12 sierpnia, w nocy przypada maksymalne natężenie Perseidów. To oznacza, że w nocy z 12 na 13 sierpnia w ciągu jednej godziny będzie można zobaczyć nawet 100 przelotów. "Spadające gwiazdy" będzie można wspólnie zobaczyć przed „Gołębnikiem” w Parku Ślaskim. Warto ze sobą zabrać koc, karimatę i termos z herbatą.
  W najbliższą niedzielę, 12 sierpnia, już po raz czwarty chorzowscy astronomowie organizują wspólne oglądanie Perseidów, czyli jednego z najbardziej znanych rojów meteorów.

  W związku z tym, że Planetarium Śląskie przechodzi remont, w tym roku impreza odbędzie się przed Gałębnikiem w Parku Śląskim. To charakterystyczny, okrągły budynek znajdujący się w centrum Parku Śląskiego w pobliżu restauracji „Róża”, „Zielona Dolina” i „Hawaii”.

  Spotkanie w Parku Śląskim rozpocznie się o 22. Obserwacji Perseidów będzie towarzyszył komentarz astronoma Damiana Jabłeki, który postara się także odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące nocnego nieba.

  Jeżeli będzie bezchmurne niebo to w ciągu jednej godziny będziemy mogli zobaczyć nawet do 100 „spadających gwiazd” na godzinę.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  Perseidy to drobne okruchy materii pozostawione przez kometę Swift Turtle. Większość z nich ma średnicę ziarnka piasku. Gdy wpadają z kosmiczną prędkością w atmosferę naszej planety spalają się i jonizują, co skutkuje tym co możemy zobaczyć, czyli efektem "spadającej gwiazdy". Rój Perseidów jest już widoczny na niebie od połowy lipca, to jego maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia.

  Przypomnijmy, że od 1 lipca Planetarium Śląskie jest zamknięte. Trwa modernizacja i przebudowa obiektu, która zakończy się w 2020 roku. Ma tu bowiem powstać Śląski Park Nauki.

  PISALIŚMY:
  Planetarium Śląskie wreszcie na miarę XXI wieku

  Planetarium powiększy się o ponad 2500 metrów kwadratowych powierzchni. Nowe sale wystawowe, konferencyjne i dydaktyczne w większości będą znajdować się pod ziemią. W ramach projektu zostanie także między innymi wymienione pokrycie charakterystycznej kopuły budynku oraz sferyczny ekran. Planetarium otrzyma nowoczesny, hybrydowy system projekcyjny.  W czasie przebudowy Planetarium Śląskiego będzie zamknięte. Działalność dydaktyczna będzie jednak kontynuowany przy pomocy planetarium mobilnego. Pracownicy będą odwiedzać szkoły właśnie z takim nadmuchiwanym planetarium mobilnym.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim