Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd w Parku Śląskim, czyli oglądanie Perseidów już w najbiższą niedzielę ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Noc spadających gwiazd w 2017 roku przed Planetarium Śląskim
Noc spadających gwiazd w 2017 roku przed Planetarium Śląskim Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
W niedzielę, 12 sierpnia, w nocy przypada maksymalne natężenie Perseidów. To oznacza, że w nocy z 12 na 13 sierpnia w ciągu jednej godziny będzie można zobaczyć nawet 100 przelotów. "Spadające gwiazdy" będzie można wspólnie zobaczyć przed „Gołębnikiem” w Parku Ślaskim. Warto ze sobą zabrać koc, karimatę i termos z herbatą.

W najbliższą niedzielę, 12 sierpnia, już po raz czwarty chorzowscy astronomowie organizują wspólne oglądanie Perseidów, czyli jednego z najbardziej znanych rojów meteorów.

W związku z tym, że Planetarium Śląskie przechodzi remont, w tym roku impreza odbędzie się przed Gałębnikiem w Parku Śląskim. To charakterystyczny, okrągły budynek znajdujący się w centrum Parku Śląskiego w pobliżu restauracji „Róża”, „Zielona Dolina” i „Hawaii”.

Spotkanie w Parku Śląskim rozpocznie się o 22. Obserwacji Perseidów będzie towarzyszył komentarz astronoma Damiana Jabłeki, który postara się także odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące nocnego nieba.

Jeżeli będzie bezchmurne niebo to w ciągu jednej godziny będziemy mogli zobaczyć nawet do 100 „spadających gwiazd” na godzinę.

Zobacz zdjęcia:

Perseidy to drobne okruchy materii pozostawione przez kometę Swift Turtle. Większość z nich ma średnicę ziarnka piasku. Gdy wpadają z kosmiczną prędkością w atmosferę naszej planety spalają się i jonizują, co skutkuje tym co możemy zobaczyć, czyli efektem "spadającej gwiazdy". Rój Perseidów jest już widoczny na niebie od połowy lipca, to jego maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia.

Przypomnijmy, że od 1 lipca Planetarium Śląskie jest zamknięte. Trwa modernizacja i przebudowa obiektu, która zakończy się w 2020 roku. Ma tu bowiem powstać Śląski Park Nauki.

PISALIŚMY:
Planetarium Śląskie wreszcie na miarę XXI wieku

Planetarium powiększy się o ponad 2500 metrów kwadratowych powierzchni. Nowe sale wystawowe, konferencyjne i dydaktyczne w większości będą znajdować się pod ziemią. W ramach projektu zostanie także między innymi wymienione pokrycie charakterystycznej kopuły budynku oraz sferyczny ekran. Planetarium otrzyma nowoczesny, hybrydowy system projekcyjny.

Planetarium Śląskie przejdzie ogromną przebudowę

Planetarium Śląskie wreszcie na miarę XXI wieku! Będzie mieć...

W czasie przebudowy Planetarium Śląskiego będzie zamknięte. Działalność dydaktyczna będzie jednak kontynuowany przy pomocy planetarium mobilnego. Pracownicy będą odwiedzać szkoły właśnie z takim nadmuchiwanym planetarium mobilnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera