MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nocna prohibicja w Sosnowcu: Zakaz sprzedaży alkoholu od północy do 6 rano. "Tu nie chodzi o prohibicję" - tłumaczy prezydent Chęciński

AD
Na terenie Sosnowca ustalonych jest 400 punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu
Na terenie Sosnowca ustalonych jest 400 punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu Arek Gola
Sosnowiec zakazuje sprzedaży alkoholu. "Tu nie chodzi o prohibicję" - tłumaczy prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. Od północy do godziny 6 rano w Sosnowcu nie będzie można kupić alkoholu. Zdecydowali o tym w poniedziałek radni podczas sesji Rady Miejskiej. Jednocześnie radni nie ograniczyli liczby punktów sprzedaży alkoholu w mieście.

Zanim radni przystąpili do głosowania uchwały dotyczącej ograniczenia godzin, w których będzie można sprzedawać alkohol, głos zabrał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Nie chodzi o prohibicję

- Tu nie chodzi o zakaz picia alkoholu w mieście, o żadną prohibicję – mówił Arkadiusz Chęciński. - Chodzi o ograniczenie godzin, w których taki alkohol będzie można sprzedawać w punktach, w których nie można go jednocześnie spożywać, czyli w sklepach czy np. na stacjach benzynowych – mówił prezydent Chęciński.

ZOBACZ WYNIK GŁOSOWANIA RADNYCH Z SOSNOWCA

Prezydent podkreślał również, że zakaz nie dotyczy restauracji ani pubów. Przypomniał też, że większość ościennych miast już wprowadziło takie ograniczenia lub zmierza je wprowadzić.

Mysłowice, Bytom, Tychy, Chorzów, Katowice - w tych miastach nie kupimy już alkoholu w godzinach nocnych.

PISALIŚMY:
Nocna prohibicja w Bytomiu. Zakaz sprzedaży alkoholu nocą
Mysłowice: Sprzedaż alkoholu w określonych godzinach. Radni podjęli decyzję
Nocna prohibicja w Katowicach stała się faktem

- W Dąbrowie Górniczej przymierzają się dopiero do tego, w Mysłowicach już wprowadzono ograniczenia godzinowe między 22 a 6, podobnie w Katowicach, Bytomiu czy Tychach (od 22 do 6) – mówił Arkadiusz Chęciński.

10 radnych za ograniczeniami

Ostatecznie podczas głosowania za przyjęciem ograniczeń w sprzedaży alkoholu w Sosnowcu między północą a 6 rano głosowało 10 radnych, 9 było przeciwnych, dwoje wstrzymało się od głosu. Uchwała została podjęta.

Przypomnijmy. Głosowanie radnych w tej sprawie było konieczne, bo 10 stycznia 2018 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi weszła w życie 9 marca 2018 r. (Dz. U. 2018 poz. 310).

CZYTAJ TEŻ:
Nocna prohibicja sprawia, że w miastach jest bezpieczniej? Mamy statystyki

Nowa ustawa wprowadza obowiązek określenia liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu do 4,5 proc. oraz piwa – zarówno w przypadku placówek handlowych, jak i w przypadku lokali gastronomicznych. Dotychczas liczba zezwoleń na sprzedaż piwa nie była limitowana.

Limit dotyczył liczby punktów sprzedaży a nie liczby zezwoleń.

Obowiązek nowych regulacji

Rada Miejska była zobowiązana do podjęcia w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy nowych uchwał określających maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta Sosnowca oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz będzie mogła wprowadzić zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w placówkach handlowych między godz. 22.00 a 6.00.

Na terenie Sosnowca ustalonych jest 400 punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz 275 punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera