Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NOSPR 12 dni do otwarcia: Jeszcze zanim powstał, gmach NOSPR zdobył prestiżową nagrodę w Londynie

Justyna Przybytek
Nowa siedziba NOSPR
Nowa siedziba NOSPR Arkadiusz Ławrywianiec
Gmach NOSPR jest zbudowany jak matrioszka. Każdy element jest tutaj podporządkowany akustyce: sufit, plafon, ściany.

Gmach NOSPR, którego oficjalne otwarcie nastąpi 1 października, zdążył zdobyć nagrodę na European Commercial Property Awards 2010 w Londynie... jeszcze zanim powstał! Dostał ją w kategorii projektów budynków użyteczności publicznej.

Przypomnijmy, że budowa rozpoczęła się na początku 2011 roku. Po niespełna dwóch latach prac, przy których uwijało się kilkaset osób - a gdy prace przeniosły się do wnętrz, 500 - zatknięto wiechę.

Nowa siedziba orkiestry (pl. Wojciecha Kilara 1) to specyficzny budynek, w którym właściwie każdy szczegół podporządkowany jest akustyce. Aby całkowicie odizolować znajdujące się w gmachu dwie sale - wielką i kameralną - od dźwięków z zewnątrz, zbudowano go niczym figurki matrioszki. Z zewnątrz widzimy budynek pierścienia. W jego wnętrzu mamy sporych rozmiarów atrium oraz dwie sale. Każda z nich to dodatkowo "pudło w pudle".

Budynek wewnętrzny - z Wielką Salą Koncertową - jest wyższy od budynku pierścienia, ma ok. 28 metrów. Nad salą zamontowano 11 stalowych dźwigarów, każdy o długości 31,5 metra i wadze 22 ton. Do nich "doczepiono" sufit podwieszany oraz plafon. Ale sufit w Wielkiej Sali Koncertowej nie jest zwykłym podwieszanym sufitem, a sufitem akustycznym. Jego specyficzna stalowa konstrukcja jest mocno pofalowana, aby jak najlepiej odbijać dźwięk w kierunku poszczególnych części widowni.

Ściśle określone zadanie ma też plafon w kształcie wycinka sfery. Znajduje się bezpośrednio nad estradą i też ma odbijać dźwięki emitowane ze sceny, ale w kierunku muzyków. Pofalowane, również aby odbijać dźwięki, są też ściany w sali koncertowej. Nietypowe, znajdujące się na nich odciski powstały przy użyciu gumowych szalunków. Odciski szalunków, tyle że drewnianych, zobaczymy także na zewnętrznych ścianach sali koncertowej (widać je z atrium). Te ściany są z betonu architektonicznego barwionego na czarno ze śladami tysięcy drewnianych deseczek o grubości 3, 7 i 10 cm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera