NOSPR 12 dni do otwarcia: Jeszcze zanim powstał, gmach NOSPR zdobył prestiżową nagrodę w Londynie

Justyna Przybytek
Nowa siedziba NOSPR
Nowa siedziba NOSPR Arkadiusz Ławrywianiec
Gmach NOSPR jest zbudowany jak matrioszka. Każdy element jest tutaj podporządkowany akustyce: sufit, plafon, ściany.

Gmach NOSPR, którego oficjalne otwarcie nastąpi 1 października, zdążył zdobyć nagrodę na European Commercial Property Awards 2010 w Londynie... jeszcze zanim powstał! Dostał ją w kategorii projektów budynków użyteczności publicznej.

Przypomnijmy, że budowa rozpoczęła się na początku 2011 roku. Po niespełna dwóch latach prac, przy których uwijało się kilkaset osób - a gdy prace przeniosły się do wnętrz, 500 - zatknięto wiechę.

Nowa siedziba orkiestry (pl. Wojciecha Kilara 1) to specyficzny budynek, w którym właściwie każdy szczegół podporządkowany jest akustyce. Aby całkowicie odizolować znajdujące się w gmachu dwie sale - wielką i kameralną - od dźwięków z zewnątrz, zbudowano go niczym figurki matrioszki. Z zewnątrz widzimy budynek pierścienia. W jego wnętrzu mamy sporych rozmiarów atrium oraz dwie sale. Każda z nich to dodatkowo "pudło w pudle".

Budynek wewnętrzny - z Wielką Salą Koncertową - jest wyższy od budynku pierścienia, ma ok. 28 metrów. Nad salą zamontowano 11 stalowych dźwigarów, każdy o długości 31,5 metra i wadze 22 ton. Do nich "doczepiono" sufit podwieszany oraz plafon. Ale sufit w Wielkiej Sali Koncertowej nie jest zwykłym podwieszanym sufitem, a sufitem akustycznym. Jego specyficzna stalowa konstrukcja jest mocno pofalowana, aby jak najlepiej odbijać dźwięk w kierunku poszczególnych części widowni.

Ściśle określone zadanie ma też plafon w kształcie wycinka sfery. Znajduje się bezpośrednio nad estradą i też ma odbijać dźwięki emitowane ze sceny, ale w kierunku muzyków. Pofalowane, również aby odbijać dźwięki, są też ściany w sali koncertowej. Nietypowe, znajdujące się na nich odciski powstały przy użyciu gumowych szalunków. Odciski szalunków, tyle że drewnianych, zobaczymy także na zewnętrznych ścianach sali koncertowej (widać je z atrium). Te ściany są z betonu architektonicznego barwionego na czarno ze śladami tysięcy drewnianych deseczek o grubości 3, 7 i 10 cm.

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie