Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa era szkoleń lotniczych: otwarcie BCU SkyPort w Katowicach

Norbert Palusiński
Norbert Palusiński
Wczoraj w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach miało miejsce przełomowe wydarzenie dla branży lotniczej - otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności SkyPort. Jest to pierwsza w Polsce placówka edukacyjna, szkoleniowa i egzaminacyjna, skoncentrowana na dziedzinie eksploatacji portów i terminali lotniczych.

Otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności SkyPort stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów w obszarze eksploatacji portów i terminali lotniczych. Centrum jest otwarte dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz pracowników portów lotniczych, oferując możliwość zdobycia lub uzupełnienia wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Powstanie BCU SkyPort było możliwe dzięki współpracy trzech jednostek: Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach (lidera projektu), Śląskiego Klastra Lotniczego oraz Politechniki Śląskiej. Decydującym czynnikiem lokalizacyjnym było strategiczne położenie ZDZ w bliskości Katowice Airport. Projekt ten został zrealizowany jako jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy.

Otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności SkyPort w Katowicach to dla nas ogromne osiągnięcie, na które pracowaliśmy przez wiele lat. Nasze doświadczenie w prowadzeniu działalności edukacyjnej, w tym w technikum lotniczym, dało nam solidne fundamenty do rozwoju nowego projektu. Współpraca z takimi partnerami jak Śląski Klaster Lotniczy czy Politechnika Śląska, była kluczowa dla sukcesu tej inicjatywy. Jesteśmy dumni z faktu, że nasze BCU jest pierwszym w Polsce, które rozpoczęło działalność w ramach ambitnego planu tworzenia 120 branżowych centrów umiejętności - mówi Jacek Kwiatkowski, prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Jedną z najważniejszych cech BCU SkyPort jest bogata oferta szkoleń, obejmująca aż 40 różnorodnych kursów, mających na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych. Szczególne wsparcie zostanie skierowane do osób uczących się lub pracujących w obszarach technicznych, takich jak lotniskowe służby operacyjne czy eksploatacja portów i terminali. Uczestnicy będą mieli okazję rozwijać umiejętności z zakresu obsługi urządzeń lotniskowych, symulacji pracy na lotnisku, obsługi dronów, specjalistycznych robotów oraz programów logistycznych i magazynowych.

Naszym celem jest dostarczenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kadry lotnicze. W centrum skupiamy się na kształceniu w obszarach takich jak obsługa dronów, cyberbezpieczeństwo oraz komunikacja lotniskowa. Te dziedziny są obecnie kluczowe dla rozwoju sektora lotniczego i wymagają odpowiedniego przygotowania - zaznacza Jarosław Bulanda, wiceprezes Śląskiego Klastra Lotniczego.

Branżowe Centrum Umiejętności ma być nie tylko miejscem zdobywania wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim przestrzenią do zdobycia praktycznych umiejętności niezbędnych do pracy w branży lotniczej. W związku z tym projekt zakłada również stworzenie nowych pracowni i laboratoriów.

Projekt obejmuje kilka etapów, począwszy od przygotowania infrastruktury, poprzez zakup niezbędnych urządzeń, aż po rozwój programów szkoleniowych. Chcemy, aby Branżowe Centrum Umiejętności łączyło przemysł, uczelnie i szkoły, oferując uczniom, studentom i osobom dorosłym możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji. Wieloletnie partnerstwo z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym i firmą LS Airport Services pozwala nam na czerpanie z bogatego doświadczenia i wiedzy praktycznej związanej z branżą lotniczą - podkreśla Anna Przybył, dyrektor Branżowego Centrum Umiejętności w obszarze eksploatacji portów i terminali lotniczych SkyPort.

Już w pierwszym kwartale 2024 rozpoczną się pierwsze szkolenia w ramach BCU SkyPort, obejmujące m.in. modelowanie, symulację i optymalizację systemów w branży lotniczej, zasady poruszania się w strefie operacyjnej lotniska, zarządzanie bezpieczeństwem na lotnisku oraz pierwszą pomoc.

Otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności SkyPort stanowi ważną inwestycję w przyszłość edukacji oraz branży lotniczej. Poprzez rozwój kompetencji oraz zwiększenie potencjału regionu w obszarze eksploatacji portów i terminali lotniczych, centrum wpisuje się w długofalowe cele rozwojowe i gospodarcze regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo