Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej oddana do użytku. To jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów w Polsce

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, strażacy z Rudy Śląskiej otrzymali nowoczesny budynek komendy. Strażnica przy ul. Niedurnego została oddana do użytku 7 grudnia. - Nowa strażnica wygląda genialnie, to jeden z najnowocześniejszych obiektów oddawanych w Polsce w ostatnim czasie – podkreśla nadbryg. Krzysztof Hajduk, zastępca komendanta głównego PSP.

Nowa siedziba straży pożarnej w Rudzie Śląskiej

Strażacy z Rudy Śląskiej 7 grudnia przenieśli się do nowej siedziby. Nowo powstała strażnica znajduje się przy ul. Niedurnego. Budynek ma powierzchnię użytkową około 3,4 tys. mkw.

- Jest to zwieńczenie wieloletnich działań, by poprawić warunki socjalne strażaków w Rudzie Śląskiej. Poprzedni obiekt był bardzo mały, dzisiaj mamy do dyspozycji ogromny garaż, w którym zmieścimy cały nasz sprzęt. Mamy również zapas miejsca na dalszy rozwój PSP i nowych zadań, które będą na nas spoczywały – mówi nadbryg. Krzysztof Hajduk.

Na dachu budynku zamontowano panele fotowoltaiczne i instalację solarną. Budynek przy ul. Niedurnego ma 18 stanowisk garażowych dla wozów strażackich, projekt przewidział również część biurową i sale – szkoleniową i sztabową.

- Biorąc pod uwagę zadania, jakie realizuje Państwowa Straż Pożarna, strażnica w Rudzie Śląskiej jest obiektem spełniającym wszystkie dzisiejsze wymagania. Znalazła się tu również sala edukacyjna „Ognik”, która posłuży propagowaniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego wśród dzieci – zaznacza nadbryg. Hajduk.

W nowej siedzibie straży powstało ponadto zaplecze logistyczne ze sprzętem. Obiekt jest dostosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami.

- Nie będzie przesadą, jak powiem, że dziś jest historyczny moment. Oddawana jest strażnica, dzięki której radykalnie poprawią się warunki pracy strażacy. Chcę serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tej strażnicy. Jest to wielki sukces, bardzo się cieszę, że naszym mieście powstają takie obiekty – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

St. bryg. mgr Andrzej Małysiak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej, przypomina, że choć miasto liczy ponad 60 lat, strażnica przy ul. Niedurnego jest pierwszym obiektem wybudowanym tu specjalnie dla PSP. Dotychczasowe siedziby straży zostały przejęte od druhów-ochotników. Dwie dotychczasowe siedziby rudzkiej straży pożarnej nie były już wystarczające dla rudzkiej PSP, nie spełniały także wymaganych standardów. Budynki są również uszkodzone w wyniku długoletniej eksploatacji w warunkach szkód górniczych.

Inwestycja w Rudzie Śląskiej została zainicjowana w grudniu 2021 r.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej pozyskała działkę pod budowę strażnicy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń w grudniu 2021 roku. Prezydent miasta ustanowił trwały zarząd komendy PSP nad nieruchomością.

- Dwa budynki straży są starszej daty, jeden ma problemy, bo stoi na terenie górniczym, budowa nowej strażnicy jest bardzo istotna – podkreślał wówczas Michał Pierończyk.

Kamień węgielny pod budowę nowej strażnicy PSP w Rudzie Śląskiej wmurowano 3 lutego 2023 r. Budowa została sfinansowana ze środków budżetu państwa.

- Strażacy pilnują naszego mienia, naszego zdrowia i życia. Dziękuję za Wasz wysiłek, trud, determinację i odwagę. Bez Waszej odwagi nie czulibyśmy się bezpieczni – zwrócił się w lutym do strażaków premier Mateusz Morawiecki.

Podczas otwarcia ukończonej komendy senator Dorota Tobiszowska odczytała list od szefa rządu.

- Wszystkim zaangażowanym w to ważne i tak potrzebne przedsięwzięcie przekazuję wyrazy uznania i moje gratulacje. Straż pożarna stanowi niezwykle istotny element bezpieczeństwa lokalnej społeczności, a tym samym bezpieczeństwa państwa. Strażacy niosą pomoc nie tylko w akcjach gaśniczych, odwaga i poświęcenie strażaków jest godne najwyższego podziwu – pisze w liście premier Morawiecki.

Premier wskazuje w liście nowoczesną bazę techniczną, obok zapewnienia odpowiedniego sprzętu i profesjonalnego wykształcenia, jako niezbędny i główny warunek powodzenia działań strażaków.

- Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by wyrazić wdzięczność za pełną zaangażowania służbę funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Za Państwa gotowość, poczucie odpowiedzialności, narażanie zdrowia i życia, życzę, by nowa siedziba była Waszą dumą, by budowała poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Rudy Śląskiej i jak najlepiej służyła strażakom – zwraca się do strażaków Mateusz Morawiecki.

Zobacz, jak przebiegała budowa strażnicy w Rudzie Śląskiej

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera