Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny sprzęt do usuwania kamieni nerkowych jest w Bielsku-Białej ZDJĘCIA

KLM
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej został uruchomiony nowoczesny zestaw do litotrypsji, czyli rozkruszania kamieni nerkowych metodą ESWL. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów z regionu, którzy przez ostatnie miesiące byli wysyłani do Katowic, Jastrzębia Zdroju lub Jaworzna.

Nowoczesny zestaw do litotrypsji, czyli rozkruszania kamieni nerkowych metodą ESWL, jaki został zainstalowany w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej, zastąpił zużyty sprzęt, który służył przez ostatnie lata. Koszty jego naprawy zbliżały się niemal do ceny nowoczesnego sprzętu, dlatego w szpitalu - dzięki zapewnieniu dotacji przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (ok. 1 mln zł) – zdecydowano się na zakup nowej aparatury. W ramach inwestycji zmodernizowano też pracownię, w której znajduje się aparat.

- Aparat, który kupiliśmy, należy do najnowocześniejszych na świecie – zapewnia Krzysztof Pliszek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa, a także ordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielski-Białej. Dodaje, że ESWL jest najczęściej stosowaną metodą leczenia kamicy nerkowej na świecie. To również najmniej inwazyjny sposób, który nie wymaga znieczulenia i chirurgicznego naruszenia tkanek pacjenta.

To ważna informacja dla mieszkańców regionu Beskidów, którzy byli przyzwyczajeni do tego, że w bielskim szpitalu wojewódzkim mieli dostępne wszystkie metody, jakimi można leczyć kamienicę układu moczowego. Tymczasem aparat prawie rok był nieczynny i pacjenci byli wysyłani do Katowic, Jastrzębia Zdrowiu lub Jaworzna.

Krzysztof Pliszek tłumaczy, że litotrypsja zewnątrzustrojowa falą uderzeniową jest wykorzystywana jako pierwszy etap leczenia u blisko 80 proc. Osób cierpiących na kamicę układu moczowego.

- W czasie zabiegu złóg kruszony jest na drobne fragmenty, które chory musi wydalić wraz z moczem. Wydalanie pokruszonych pozostałości trwa od kilku godzin do kilku tygodni. Zależy to od ich wielkości i budowy anatomicznej moczowodów – zaznacza ordynator.

Nie przegapcie

Aby pokruszyć kamienie przy użyciu ESWL konieczne jest ich uwidocznienie. Do lokalizacji złogów wykorzystuje się fluoroskopię /promieniowanie rentgenowskie/ oraz ultrasonografię.

Urządzenie, które uruchomiono w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej można łączyć z różnymi stołami operacyjnymi oraz aparatami RTG. Przygotowanie systemu do zabiegu zajmuje bardzo mało czasu.

Niewielka, kompaktowa konstrukcja aparatu umożliwia łatwy dostęp operatora do chorego i elementów sterujących systemu. Duża średnica głowicy terapeutycznej sprawia, że podczas zabiegu pacjent odczuwa znacznie mniej bólu, a dokładny system lokalizacji złogów pozwala na precyzyjne wykonywanie litotrypsji zarówno u dorosłych jak i dzieci.

Aparat może być wykorzystywany przy zabiegach urologicznych m.in. do kruszenie kamieni nerkowych, moczowych i w pęcherzu moczowym, a także likwidacji kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym i w przewodach trzustkowych. Pomoże także pacjentom cierpiącym na chorobę Peyroniego, zaburzenia erekcji i zapalenia prostaty.

Zobaczcie koniecznie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera