Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy rozkład jazdy już od 10 grudnia! Koleje Śląskie i PKP Intercity informują o najważniejszych zmianach dla podróżnych. To musisz wiedzieć

JAK
Koleje ŚląskieS 8 Katowice – Tarnowskie Góry – LubliniecOrganizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym odcinku Katowice – Tarnowskie Góry nie ulegnie istotnym zmianom. We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego KŚzapewnią wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich linii ekspresowej S8, linii zwykłej S80, a także na linii M3 oraz liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek - ChorzówBatory Dworzec PKP.
Koleje ŚląskieS 8 Katowice – Tarnowskie Góry – LubliniecOrganizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym odcinku Katowice – Tarnowskie Góry nie ulegnie istotnym zmianom. We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego KŚzapewnią wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich linii ekspresowej S8, linii zwykłej S80, a także na linii M3 oraz liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek - ChorzówBatory Dworzec PKP. arc
Nowe połączenia, dodatkowe kursy, udogodnienia, ale też i utrudnienia na niektórych odcinkach - tego mogą się spodziewać podróżni po nowym rozkładzie jazdy na kolei, który wchodzi w życie w niedzielę 10 grudnia. Koleje Śląskie i PKP Intercity poinformowały o najważniejszych zmianach dla podróżnych. Powinieneś o nich wiedzieć. Kliknij w GALERIĘ i poznaj najważniejsze zmiany w naszym regionie!

Nowy rozkład jazdy na kolei już od 10 grudnia

Grudniowa zmiana rozkładu jazdy to w większości krajów regionu moment wdrożenia nowego, rocznego rozkładu jazdy, a tym samym nowej siatki połączeń - informują Koleje Śląskie, które dzisiaj 8 grudnia na temat nowego rozkładu jazdy organizują konferencję prasową.

Koleje Śląskie z nowym rozkładem jazdy

Największy wpływ na kształt rocznego rozkładu jazdy ma modernizacja magistrali E-65 na śląskim odcinku Będzin - Zebrzydowice. Inwestycja została podzielona na pięć etapów: LOT A1 Będzin - Katowice Szopienice Południowe, LOT A Katowice Szopienice Południowe - Katowice Piotrowice, LOT B Tychy - Goczałkowice-Zdrój, LOT C Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg oraz LOT D Zabrzeg - Zebrzydowice.

- Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego dobiega końca i nie ogranicza już ruchu pasażerskiego - informują Koleje Śląskie.

Fragmenty LOT A1 oraz LOT B są realizowane od października 2023 r., a rozpoczęcia przebudowy katowickiego węzła kolejowego (LOT A) oraz etapu LOT D można się spodziewać w najbliższych miesiącach. Nadal będzie realizowana modernizacja tzw. magistrali węglowej (linia kolejowa nr 131) na odcinku Chorzów Batory - Nakło Śląskie, a w ciągu roku rozpocznie się przebudowa linii kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec - Sucha Beskidzka.

Na najbliższe 12 miesięcy zostały zaplanowane liczne roboty związane z remontem lub budową wiaduktów, m.in. w Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublińcu, Myszkowie.

- Wraz z wdrożeniem nowego rocznego rozkładu jazdy rozpoczniemy przewozy na nowej relacji S9 Tarnowskie Góry - Częstochowa z obsługą lotniska w Pyrzowicach, a oprócz nowej linii pociągi zatrzymają się na nowych przystankach Wodzisław Śląski Centrum, Pawłowice Śląskie Centrum oraz Chabówka Stadion.

Od 10 grudnia powrócą bezpośrednie połączenia z Katowic do Bohumina, a także relacja S75 Rybnik - Żywiec, która zostanie wydłużona do Gliwic przez Knurów. W rozkładzie jazdy nie znajdą się już postoje w Będzinie oraz Chabówce, a także bezpośrednie połączenia relacji S41 Tychy Lodowisko - Częstochowa - ddodają Koleje Śląskie.

Na bezpośrednie połączenia kolejowe z Katowic do Pyrzowic musimy jeszcze chwilę poczekać, z uwagi na planowaną przebudowę katowickiego węzła kolejowego i prace torowe na linii S8 (w przypadku jazdy przez Tarnowskie Góry).

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są m.in.w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej Spółki Koleje Śląskie oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń.

- Przy tak szeroko zakrojonych inwestycjach infrastrukturalnych niestety musimy liczyć się z występowaniem opóźnień pociągów. W ostatnich miesiącach cała spółka poświęciła mnóstwo zaangażowania na rzecz zapewnienia przejazdu we właściwym czasie, czego efektem jest znalezienie się w czołówce przewoźników pasażerskich wykonujących regularne przewozy w rankingach punktualności. Poszukujemy ognisk powstawania opóźnień oraz sposobów w jaki można je zwalczyć, a efekty naszych badań zostały uwzględnione w nowej siatce połączeń - informuje spółka.

PKP Intercity informuje o zmianach od 10 grudnia

Nowe połączenie z Katowic do Berlina oraz więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym, nowoczesnym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa śląskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024.

W nowym rocznym rozkładzie jazdy do/z Katowic kursować będzie 50 par pociągów (46całoroczne i 4 sezonowe). Natomiast mieszkańcy Częstochowy będą mogli skorzystać z 17 parpołączeń (14 całoroczne i 3 sezonowe). Od 10 grudnia mieszkańcy będą mogli skorzystać z 16 par połączeń do Warszawy z Katowic i 13 z Częstochowy.

Skład IC Morcinek będzie miał wydłużoną trasę. Pociąg do tej pory jeździł z Lublina do Katowic, a dojedzie do Gliwic. Zwiększy się częstotliwość kursowania składu IC Daszyński, łączącego Bielsko-Białą z Warszawą. W nowym rozkładzie pociąg będzie kursował również w weekendy, a nie tylko w dni robocze.

Wraz z nowym rozkładem jazdy pasażerowie z Katowic będą mogli skorzystać z 12 par połączeń międzynarodowych. Wzorem lat poprzednich ze stolicy województwa dojedziemy do Ostrawy, Pragi, Wiednia, Bratysławy, a także Berlina. Jednak od 10 grudnia, zamiast pociągu nocnego NightJet relacji Wiedeń - Berlin, przez Katowice kursować będzie skład dzienny IC Odra jadący z Krakowa do Berlina.

Podczas prac na katowickim węźle kolejowym od 10 grudnia pociągi IC Chopin, IC Cracovia, IC Porta Moravica oraz TLK Galicja zostaną skierowane na trasę okrężną, z pominięciem Katowic. W efekcie organizacja ruchu na stacji Katowice może się zmieniać kilkakrotnie.

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod numer 22 391 97 57 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera