MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Rybniku. Oddano hołd rodzinie Zimoniów

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W poniedziałek 25 marca, na cmentarzu komunalnym przy ulicy Rudzkiej w Rybniku, miały miejsce obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W poniedziałek 25 marca, na cmentarzu komunalnym przy ulicy Rudzkiej w Rybniku, miały miejsce obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką IPN Katowice, K. Łojko
Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, zastępca prezydenta Rybnika, a także uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, wzięli udział w uroczystości oddania hołdu rodziny Zimoniów z Rybnika. Wydarzenie związane było z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W Rybniku oddano hołd rodzinie Zimoniów

W poniedziałek 25 marca, na cmentarzu komunalnym przy ulicy Rudzkiej w Rybniku, miały miejsce obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Oddano hołd rodzinie Zimoniów z Rybnika, którzy uratowali trzech więźniów. Uroczystość poprowadził Jan Kwaśniewicz z Instytutu Pamięci Narodowej, który na wstępie przywitał zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał dr Andrzej Sznajder, który w kilku słowach przybliżył ideę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką oraz historię rodziny Ulmów.

Modlitwę w intencji rodziny Zimoniów oraz wszystkich bohaterów, którzy udzielali pomocy w czasach II wojny światowej poprowadził ks. Marek Noras. Małgorzata Płoszaj opowiedziała z kolei o wydarzeniach z 1945 roku, związanymi z „Marszem Śmierci” oraz z więźniami KL Auschwitz, którzy znaleźli schronienie u Państwa Zimoniów.

- Na zakończenie na grobie Reginy i Konrada Zimoniów zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Następnie delegacja uczestników uroczystości udała się oddać honor również Stefanii Rozner z d. Zimoń, która wraz z rodzicami została odznaczona Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata - poinformował IPN w Katowicach.

Uratowali trzech więźniów

W styczniu 1945 roku, gdy została zarządzona ewakuacja więźniów obozu KL Auschwitz, ci wyruszyli w przymusowy marsz. W kolumnie więźniów znajdowali się m.in. Michael Goldmann, Chanan Ansbacher i Eli Heilman, którzy po paru dniach marszu podjęli próbę ucieczki w Wielopolu, obecnej dzielnicy Rybnika. Wykorzystując nieuwagę strażników zbiegli i ukryli się na podwórku Państwa Zimoniów.

- Wkrótce później ich tropem ruszyli esesmani, którym Regina Zimoń wskazała, że zbiegowie uciekli w stronę lasu. Tymczasem Michael, Chanan i Eli ukrywali się w stodole. Następnego dnia po oddaleniu się Niemców, córka Reginy i Konrada Zimoniów, Stefania zaniosła ukrytym więźniom dzban mleka i chleb. Przez kolejne dni to właśnie Stefania odpowiadała za dostarczenie jedzenia. Trzech zbiegów ukrywało się u Zimoniów prze tydzień, aż do wyzwolenia przez Rosjan - opisuje wydarzenia katowicki IPN.

W 1995 roku, Regina i Konrad Zimoniowie oraz ich córka Stefania zostali odznaczeni Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

źródło: IPN Katowice.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera