MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ochotnicza Straż Pożarna w Taninie ma nowy wóz bojowy. To nowoczesna oręż do walki z zagrożeniami

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Ochotnicza Straż Pożarna w Taninie ma nowy wóz bojowy
Ochotnicza Straż Pożarna w Taninie ma nowy wóz bojowy OSP Tanina
Strażacy z OSP Tanina odebrali od producenta nowy wóz bojowy. Zastąpi wysłużonego już i nieprzystającego do współczesnych czasów mercedesa.

Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Taninie trafił nowy wóz bojowy. Do tej pory jednostka użytkowała 51-letni średni samochód ratowniczo gaśniczy marki Mercedes Benz LAF 1113. Który nie spełniał już potrzeb dzisiejszego nowoczesnego pożarnictwa - brak miejsca na sprzęt, czy brak wspomagania kierownicy.

Starania o nowy samochód zapoczątkowało porozumienie OSP z Gminą Herby. Początkowo radni zabezpieczyli w budżecie kwotę 200 tys. zł jako wkład własny, następnie kwota ta została zwiększona do 300 tys. zł.

- Na każdym szczeblu starań mogliśmy liczyć na wsparcie wójt gminy Herby panią Iwonę Burek, Komendanta Powiatowego PSP Lubliniec st. bryg Janusza Bula, posła Ziemi Lublinieckiej Andrzeja Gawrona oraz radnego Rady Powiatu Lublinieckiego Dawida Smola, a także pracowników Urzędu Gminy szczególnie panią Marię Szczepańską, która w urzędzie odpowiada za sprawy OSP - mówi Radosław Sęk, prezes zarządu OSP Tanina.

Odbiór samochodu bojowego

Nowy samochód Volvo Trucks FL 280 z zabudową kompozytową trafił do jednostki w środę 10 listopada. Za skonstruowanie oraz budowę pojazdu odpowiedzialna była firma Bocar z Korwinowa.

Przekazanie samochodu rozpoczęło się przed remizą. Strażacy w szpalerze z racami morskimi koloru czerwonego powitali samochód. Zawodnik FCC, druh Damian Łebek, polewał samochód szampanem.

Po przybyciu kilka słów do zebranych mieszkańców wypowiedziała wójt Iwona Burek. Następnie po obejrzeniu samochodu mieszkańcy i strażacy udali się na poczęstunek przygotowany przez żony strażaków - grochówka i ciasto.

Nie przeocz

- Na powitanie pojazdu przybyli przedstawiciele wszystkich jednostek gminy Herby oraz zaprzyjaźnionej OSP Lubliniec, pani wójt Iwona Burek, posła Ziemi Lublinieckiej Andrzeja Gawrona reprezentował dyrektor Biura Poselskiego Dawid Smol. Pan Poseł nie dotarł z uwagi na nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w związku z sytuacją na granicy Polsko-Białoruskiej. Obecni byli też leśniczy Leśnictwa Lisów, dzielnicowy Dariusz Pińkowski oraz sołtys Sołectwa Tanina Krystyna Loose - wylicza Radosław Sęk.

Oficjalne poświęcenie i przekazanie samochodu OSP planuje na maj 2022 roku ze względu na trwającą porę roku i sytuację epidemiczną.

- Mogę zdradzić, że zagości wtedy u nas orkiestra dęta z Podkarpacia oraz delegacje zaprzyjaźnionych firm wspierających nasze poczynania na FCC m.in. Kadimex z Warszawy i Pab Akrapović z Chorwacji - zapowiada prezes Sęk.

Strażacy muszą jeszcze poczekać z użytkowaniem nowego nabytku.

- Obecnie nowy samochód nie został jeszcze wprowadzony do podziału bojowego ze względu na ogrom formalności z tym związanych. Nie jest to zabawka dla strażaków, lecz nowa, nowoczesna oręż do walki z zagrożeniami i obronie ludności i ich mienia prze zagrożeniami. Wielkim atutem nowego samochodu jest zbiornik wodny 4220 litrów oraz 500 l środka pianotwórczego, najwięcej z jednostek gminy Herby. Wielka wszechstronność samochodu i nowoczesne wyposażenie wpłynie na szybkość i jakoś podejmowanych działań. Wpłyniemy również na ekologię gdyż nie będziemy "kopcić" jak z wysłużonym Mercedesem - podsumowuje prezes OSP Tanina.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera