MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olsztyn na Jurze jest stolicą nordic walking

Katarzyna Pachelska
Nordic walking u stóp ruin zamku królewskiego w Olsztynie
Nordic walking u stóp ruin zamku królewskiego w Olsztynie materiały prasowe
Za tydzień, w niedzielę 6 kwietnia, odbędzie się inauguracja IV Jurajskiego Pucharu Nordic Walking. Rezerwat Sokole Góry w gminie Olsztyn to świetne miejsce do wycieczki z kijami.

Już po raz czwarty fani marszów z kijami mogą uczestniczyć w serii zawodów składających się na Jurajski Puchar Nordic Walking. Inauguracja już za tydzień, 6 kwietnia, w Olsztynie, pod monumentalnymi ruinami średniowiecznego zamku. Olsztyn pretenduje do miana polskiej stolicy nordic walking. Aby zapisać się na olsztyńskie zawody, należy odwiedzić stronę www.podkowa-janow.pl, opłata wynosi 20 zł. Start zawodów o godz. 11.00 na błoniach zamkowych przy Spichlerzu, numery startowe są wydawane do godz. 10.45.

Kolejne zawody odbędą się w: Poraju (4.05), Janowie (25.05), Mstowie (15.06), Żarkach (27.07), Częstochowie (7.09), Koziegłowach (21.09). Cykl zawodów zakończy się jesienią w Poczesnej (12.10).

Najlepsze warunki do uprawiania nordic walking w gminie Olsztyn dają Sokole Góry.

To największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa, nadana przez miejscową ludność, pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna zamieszkiwały go również rzadkie w Polsce puchacze, o czym świadczy m.in. nazwa skały Puchacz stanowiącej wschodni kraniec Sokolich Gór.

W czasach międzywojennych w Jaskini Towarnej, zwanej także Jaskinią Niedźwiedzią, znaleziono szczątki niedźwiedzi jaskiniowych i ślady pobytu ludzi ze środkowego paleolitu.

Inną atrakcją są oczywiście ruiny zamku królewskiego znajdujące się na Szlaku Orlich Gniazd.

Pierwsza wzmianka o zamku olsztyńskim, wtedy identyfikowanym jako zamek w Przemiłowicach, pochodzi z roku 1306. Jego chwała trwała krótko, bo w 1656 r., w czasie potopu, Szwedzi zrujnowali zamek i spalili miasto. Był to początek jego upadku.
Według przekazów, pod zamkiem istnieje rozległy system jaskiń i korytarzy wykutych w skale. Mówi się też o podziemnym tunelu łączącym olsztyńską warownię z klasztorem jasnogórskim...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni