Opel w Gliwicach ogranicza zatrudnienie przez koronawirusa. Zwolnienia grupowe są realne. Jest plan ratunkowy dla pracowników

MAKI
Fabryka Opla w Gliwicach zwalnia pracowników. Przygotowuje program osłonowy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Fabryka Opla w Gliwicach zwalnia pracowników. Przygotowuje program osłonowy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MAKI
Opel w Gliwicach nie wyklucza zwolnień grupowych. Licząca ok. 1700 osób załoga musi zostać zredukowana. Nie ma popytu na opla astrę. Tymczasem w zakładzie w Tychach uruchomiono trzecią zmianę.

Opel w Gliwicach likwiduje miejsca pracy

Gliwicką fabrykę Opla czeka redukcja zatrudnienia, a w ostateczności nawet - zwolnienia grupowe. Nie jest wykluczone, że z liczącej dziś ok. 1700 osób załogi, jak się dowiadujemy, odejść powinno nawet pół tysiąca. Dyrekcja liczy, że pracownicy zdecydują się na początek skorzystać z programu ochrony zatrudnienia. Nie ma takich planów w Tychach: tam uruchomiono III zmianę.

Pogłębiający się kryzys branży, spadek popytu na flagowy produkt tej fabryki - opla astrę - już wcześniej dawały się mocno we znaki, ale gliwicka fabryka szukała rozwiązań, by w maksymalnym stopniu chronić swoją wysoko wykwalifikowaną i cenioną w koncernie załogę.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Trudną sytuację na światowym rynku motoryzacyjnym pogłębiła jeszcze pandemia i mocno dotknęła także gliwicki zakład. Teraz konieczność redukcji zatrudnienia w należącym do francuskiej grupy PSA zakładzie jest nieunikniona.

Nie przeocz

Nadjeżdżają redukcje

O tym, że zatrudnienie musi zostać zmniejszone i dotknie głównie pracowników produkcji - jest przesądzone. Najpierw dyrekcja zakładu wdrożyła program ochrony zatrudnienia.

Wprawdzie należący do koncernu Peugeot-Citroen (PSA) zakład mocno przygotowywał się do pracy w nowym reżimie sanitarnym i wznowił z początkiem czerwca zatrzymaną w marcu wybuchem pandemii produkcję, ale niemal natychmiast podjął kroki ograniczające liczebność zatrudnienia pracowników produkcyjnych.

Najpierw władze firmy zlikwidowały drugą zmianę - miało to związek już z wcześniej występującym spadkiem popytu na nowe samochody, w szczególności - na sztandarowy model zjeżdżający z taśmy gliwickiej fabryki: opla astrę i generalnie - samochody z tego segmentu rynku, dodatkowo pogłębiony przez pandemię.

Modne są dziś samochody rodzinne, SUVy.

Nie bez problemów po stronie francuskiej (sprzeciw ze strony rządowej i związków zawodowych) i w mniejszych zakresie niż zakładał koncern - oddelegowano część świetnie wyszkolonych pracowników produkcyjnych z Gliwic do zakładów we Francji, gdzie powstają inne, sprzedające się modele. Do Francji pojechało ok. 100 pracowników gliwickiej firmy.

Fabryka Opla w Gliwicach zwalnia pracowników. Przygotowuje program osłonowy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Opel w Gliwicach ogranicza zatrudnienie przez koronawirusa. ...

Obecne zamiary zwolnień grupowych są bardzo realne - o ile pracownicy w dobrowolny sposób nie skorzystają z propozycji dyrekcji gliwickiego zakładu.
Informacja o planach firmy, które mogą zostać, jak zapowiadają jej przedstawiciele, wdrożone w ostateczności - ma już charakter oficjalny: zgodnie z obowiązującymi przepisami informację otrzymały zarówno organizacje związkowe, jak i Powiatowe Urzędy Pracy w Gliwicach i w Zabrzu.

Musisz to wiedzieć

Opel w Gliwicach: program ochrony zatrudnienia

O tym, że zatrudnienie musi zostać zmniejszone i dotknie głównie pracowników produkcji - jest przesądzone. Jednak, jak podkreśla Agnieszka Brania, kierownik ds. Komuniacji w zakładach w Gliwicach i Tychach, zwolnienia przymusowe są ostatecznością: Najpierw jednak dyrekcja zakładu wdrożyła program ochrony zatrudnienia. Składa się on z kilku opcji. Na czym on polega?

1. Jeszcze do końca sierpnia pracownicy mają szansę skorzystać z trwającego od kilku lat (bo kryzys w branży trwa) i przedłużonego programu dobrowolnych odejść. Dodajmy - na bardzo korzystnych warunkach - bo z odprawą sięgającą nawet dwudziestokrotności pensji.

2. W ramach programu ochrony zatrudnienia mogą także pójść na urlop bezpłatny (i wrócić do pracy na warunkach sprzed urlopu, zakład to gwarantuje), podejmując np. w tym czasie zatrudnienie w innym miejscu.

3. Zakład proponuje zatrudnionym w Gliwicach zatrudnienie w swoim zakładzie w Tychach. Tam sytuacja jest dobra, jest popyt na produkowane tam silniki PureTech, stosowane w wielu modelach produkowanych w fabrykach Grupy PSA. M.in. w oplu corsie, peugeocie 208, czy oplu crosslandzie X- na które jest popyt. Tyska fabryka silników rozwija się, uruchomiono tam trzecią zmianę.

Osoby, które tam zdecydują się podpisać umowę - mogą się spodziewać m.in. dodatku za mobilność od macierzystego zakładu.
- Zatrudniamy osoby z wielu miejscowości w regionie, dla niektórych wcale opcja dojazdu to Tychów może być korzystnym rozwiązaniem - mówi Agnieszka Brania.

4. Opcją dla wysoko wykwalifikowanych i cenionych w koncernie gliwickich pracowników jest także wyjazd do pracy do zakładów PSA poza granicami kraju - w Niemczech czy we Francji. Takie możliwości mają się otworzyć po wakacjach, mogłyby dotyczyć kilkuset osób.
Jeśli w ten sposób załoga nie zostanie zredukowana - wszystko wskazuje, że groźba zwolnień grupowych będzie ostateczną opcją, a warunki odejścia na zasadach przewidzianych w Kodeksie Pracy.

Dostawczaki nadal w prespektywie

Co dalej z budową fabryki dużych samochodów dostawczych? Prace w Gliwicach trwają, przebiegają zgodnie z harmonogramem.
W nowym zakładzie mają być produkowane duże samochody dostawcze, koncern PSA jest liderem na rynku producentów w tym segmencie.
Nic dziwnego, że w Gliwicach wiążą z nim teraz spore nadzieje: to auta nie podlegające modom, dedykowane dla małej i średniej przedsiębiorczości. Mogą się okazać ostatecznie - dobrym, pragmatycznym kołem ratunkowym. To także segment aut, który w i tak trudnej sytuacji - ma relatywnie najlepsze wyniki sprzedażowe.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie