MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ornontowice pochwaliły się swoją nową wizytówką. To Świątynia Dumania w Parku Archanioła

Barbara Siemianowska-Aniol
Ornontowice pochwaliły się swoim kolejnym wyjątkowym miejscem - to Świątynia Dumania w Parku Archanioła, nad którą pracowano od marca do czerwca tego roku. Póki co zorganizowano tu jeden dzień otwarty dla zwiedzających, ale bez obaw, będą kolejne.

W Świątyni Dumania trwają jeszcze ostatnie prace pielęgnacyjne związane z nasadzeniami zieleni ozdobnej, ale lada moment mieszkańcy będą mogli przyjrzeć się temu miejscu dokładnie. Będzie okazja, by podumać i będzie też kolejny powód do dumy, że takie miejsce w Ornontowicach powstało. Będzie to także miejsce odpowiednie do organizowania imprez o szczególnym, nastrojowym charakterze (kameralne koncerty, wieczorki poetyckie, plenery artystyczne, nabożeństwa, etc.).

Nieprzypadkowa jest lokalizacja nowego obiektu, a jego nazwa to nie tylko anielska zachęta do odpoczynku i kontemplacji, ale też nawiązanie do historii i kultury Ornontowic.
- Obiekt powstał jako park tematyczny na terenie Starego Cmentarza w Ornontowicach. Motywem przewodnim jest św. Michał Archanioł, bo to od zarania dziejów patron ornonto-wickiej parafii, a od 2012 roku także patron Ornontowic - podkreśla Beata Drobny, kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji w Urzędzie Gminy w Ornonto-wicach. - Nazwa spaja więc w sobie elementy odnoszące się zarówno do historii Ornonto-wic, odwzorowań kulturowych, jest adekwatna do miejsca i charakteru - zaznacza kierowniczka i dodaje, że nowy obiekt to też element budowania marki promocyjnej Ornontowic.

Przypomnijmy, że koncepcja powstania Świątyni Dumania sięga 2011 roku, wtedy to ornontowicka parafia i gmina podpisały umowę, na mocy której gmina uzyskała prawo do dysponowania gruntem parafialnym i zrealizowaniu tu projektu powstania parku tematycznego. Niegdyś znajdował się tu stary drewniany kościół parafialny, dlatego projekt zakładał odtworzenie podwalin XVI-wiecznego kościoła i przybliżenie jego historii ze szczególnym uwzględnieniem kultu św. Michała Archanioła.

Geneza aplikowania o zewnętrzne dofinansowanie jest niezwykle zawiła. Ale ostatecznie gminie udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 85 proc. wartości projektu, co w sumie dało kwotę 720 tys. złotych, z budżetu gminy potrzebne były 144 tys. zł.

Efekty można było podziwiać w ubiegły piątek, zorganizowano pierwszy z cyklu "dni otwartych". Przygotowywany jest także harmonogram obejmujący imprezy zorganizowane i kolejne "dni otwarte" do końca tego roku. Informacje kiedy i co będzie się tu odbywało przekażemy już niebawem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni