Oryginalne otwarcie Kato Science Corner, nowej przestrzeni służącej rozpowszechnianiu idei Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Zdjęcia

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Kato Science Corner
Kato Science Corner Julia Muc
W czwartek 14 września 2023 r. miało miejsce wyjątkowe otwarcie Kato Science Corner, nowej przestrzeni służącej rozpowszechnianiu idei Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz Metrolabu GZM. Mieści się ona w zabytkowej kamienicy na rogu ulic Pocztowej i Młyńskiej.

Kato Science Corner

W ramach działań służących rozpowszechnianiu idei Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, koniecznym było stworzenie miejsca dedykowanego dla EMNK 2024 jako punktu informacyjnego, przestrzeni dla wspólnych spotkań, realizacji eventów, przedsięwzięć, badań i innych działań realizowanych w ramach otrzymanego tytułu. Kato Science Corner jest również siedzibą Metro labu, czyli miejsca twórczego podejścia do miasta.

- Tu dzisiaj stawiamy krok dalej. Chcieliśmy stworzyć miejsce i stworzyliśmy to miejsce, w którym mamy nadzieję, że mieszkańcy będą się dzielić swoimi pomysłami i swoją kreatywnością. Dzisiaj mieszkaniec to nie jest tylko konsument, użytkownik miasta. Dzisiaj jest to osoba, która chce współtworzyć to miasto i właśnie Kato Science Corner daję taką możliwość - mówił wiceprzewodniczącym zarządu GZM Henryk Borczyk.

W Metrolabie każdy będzie miał możliwość podzielić się swoim pomysłem na miasto, wspólnie zaprojektować proponowane zmiany lub nowe usługi, spróbować je wdrożyć i przetestować. Sama przestrzeń ma być miejscem inspirujących spotkań, dyskusji, kreatywnej burzy mózgów w przytulnej i swobodnej atmosferze.

- Jestem przekonana, że poprzez wspólne działania możemy tworzyć nową, lepszą przyszłość dla miasta i regionu i rzeczywiście stać się liderem rozwoju gospodarczego - mówiła prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Wspólnie finansowany przez miasto i GZM projekt zakłada przygotowanie kalendarza spotkań, wykładów, warsztatów, prezentacji przybliżających tematykę Miasta Nauki, a szerzej nauki w ogóle, także w oparciu o założenia programowe EMNK 2024 oraz MetroLabu GZM. Od października wszystkie uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego „Katowice - Miasto Nauki” zadeklarowały swój udział w projekcie, za koordynację tych działań odpowiedzialny będzie Uniwersytet Ekonomiczny.

- Cały nasz region od wielu dziesięcioleci cechuje pewna moderna, spojrzenie w przyszłość i na nowoczesność. Te wszystkie elementy z całą pewnością nie byłyby możliwe bez nauki. Nauka to przyszłość nas wszystkich - mówił Wiceprezydent miasta Katowice Waldemar Bojarun.

W oryginalnym otwarciu Kato Science Corner wzięli udział: Wiceprezydent miasta Katowice Waldemar Bojarun, wiceprzewodniczącym zarządu GZM Henryk Borczyk oraz rektorzy prof. dr hab. Ryszard Koziołek i Prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Atrakcyjnie i funkcjonalnie zaaranżowany Kato Science Corner czeka na pomysły od przedstawicieli uczelni, szkół oraz mieszkańców. Przestrzeń będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie