Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni tydzień Spisu Powszechnego 2021. Wiele miast organizuje noc spisową. Ile osób do tej pory zdążyło się spisać?

Martyna Urban
Martyna Urban
Narodowy Spis Powszechny 2021 potrwa do 30 września br. Ostatnie dane spisu spływają do Głównego Urzędu Statystycznego w Katowicach. W których miejscowościach spisało się najwięcej Ślązaków? Kliknij w przycisk galeria, by poznać szczegóły.
Narodowy Spis Powszechny 2021 potrwa do 30 września br. Ostatnie dane spisu spływają do Głównego Urzędu Statystycznego w Katowicach. W których miejscowościach spisało się najwięcej Ślązaków? Kliknij w przycisk galeria, by poznać szczegóły. fot.dariusz bloch
30 września 2021 roku upływa termin wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Urząd Statystyczny w Katowicach przeżywa prawdziwe oblężenie. Mieszkańcy województwa śląskiego licznie odwiedzają placówkę, by zdążyć się spisać. Ile osób z woj. śląskiego zdążyło się spisać? W których miejscowościach spisało się najwięcej mieszkańców?

Narodowy Spis Powszechny trwa od 1 kwietnia 2021 roku i jest organizowany raz na 10 lat. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, wzięło w nim udział już ponad 90% Ślązaków. Najwięcej spisało się mieszkańców województwa opolskiego, a najmniej dolnośląskiego.

GUS organizuje Noce Spisywanie

W związku z tym, że jeszcze niecałe 10% Ślązaków nie wzięło udziału w spisie. GUS organizuje w sobotę, 25 września Noc Spisową. Tego dnia urzędnicy będą czekać na „spóźnialskich” w urzędach do godziny 24. W województwie śląskim zostanie uruchomionych 37 takich punktów. W akcji wezmą udział, między innymi, takie miasta jak: Katowice, Bytom Zabrze, Tarnowskie Góry, Rybnik, Sosnowiec, Szczyrk i wiele innych. Pełna lista punktów jest dostępna tu.

Nie przeocz

Kogo obejmuje Narodowy Spis Powszechny?

Spis powszechny obejmuje osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami. Metodą przekazania danych, która jest obowiązkowa jest samospis internetowy (CAWI), a uzupełniającymi: metoda wywiadu telefonicznego (CATI) i wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Niezbędne informacje, które są zawarte w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

- Spis powszechny jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału skutkuje nałożeniem kary grzywny do 5 000 zł. Decyzję o jej nałożeniu każdorazowo podejmuje sąd. Dodatkowo tym, którzy udzielą odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. – informuje Renata Włodarska, kierownik wydziału Śląskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Nawet 5 tysięcy złotych za odmówienie udziału w spisie

W związku z tym, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, osobom, które odmówią wzięcia udziału grozi kara grzywny. Według stanu na dzień 24.09 br. Wojewódzkie Biuro Spisowe w Katowicach skierowało na Policję 7 wniosków – zawiadomień o popełnieniu czynu zabronionego przez mieszkańców województwa śląskiego, polegającego na odmowie udzielenia informacji w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r. Decyzję o wymierzeniu kary oraz o jej wysokości podejmuje sąd.

Obecnie w Wojewódzkim Biurze Spisowym trwa analiza kolejnych przypadków odmowy wzięcia udziału w spisie. Urząd jest w trakcie skierowania ich na drogę postępowania sądowego.

W których miejscowościach spis przebiega najwolniej?

Renata Włodarska, z Śląskiego Ośrodka Badań Regionalnych poinformowała nas o 10 miejscowościach, z najmniejszych oraz największym zaangażowaniem w spis. Najmniej osób spisało się w: Zabrzu, Raciborzu, Bytomiu, Kuźni Raciborskiej, Zbrosławicach, Siemianowicach Śląskich, Myszkowie, Będzinie, Blachowni oraz Pyskowicach.

Musisz to wiedzieć

Dane dotyczące miejscowości, w których spisało się najwięcej mieszkańców znajdziecie w galerii zdjęć.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera