Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie sieci Biedronka w sprawie kary 115 mln zł nałożonej na nią przez UOKiK: Nie zgadzamy się z tą decyzją

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Sklep Biedronka. Sieć Biedronka dostała karę 115 mln zł od UOKiK-u.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sklep Biedronka. Sieć Biedronka dostała karę 115 mln zł od UOKiK-u.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wojciech Wojtkielewicz
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na sieć Biedronka gigantyczną karę - 115 mln zł - za m.in. wprowadzanie klientów w błąd co do cen produktów. Przy kasie okazywało się, że artykuły kosztują więcej niż informowała cenówka na półce, albo ceny w ogóle nie było. Sieć Biedronka jednak nie zgadza się z tą karą. Opublikowała oświadczenie w tej sprawie.

Horrendalna kara dla portugalskiej sieci Biedronka za naruszanie praw konsumentów

Biedronka, sieć handlowa należąca do portugalskiej firmy Jeronimo Martins, dostała 115 mln kary. Na właściciela Biedronki nałożył ją prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Wg Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Biedronka od 2016 roku naruszała prawa konsumentów. Nieprawidłowości o jakich mowa to np. inna cena w kasie niż ta na półce.

Biedronka dostała bardzo wysoką karę za wprowadzanie  wbłąd swoich klientów. Skarżyli się i ich skarga została uwzględniona.

Biedronka dostała gigantyczną karę UOKiK za ceny na paragona...

- W przypadku Biedronki klienci przez długi czas płacili najczęściej więcej niż wynikało to z ceny na sklepowych półkach. Nie zawsze mieli nawet tego świadomość – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Nie przeocz

Biedronka również zaniedbała kwestię rzetelnego informowania o cenach. Jak wykazały kontrole Inspekcji Handlowej, blisko 14 proc. towarów w sklepach nie miało informacji o cenie.

Długotrwała praktyka spowodowała realne straty w portfelach konsumentów i bezpodstawne wzbogacenie się właściciela sieci ich kosztem. Dlatego zdecydowałem o nałożeniu na Jeronimo Martins Polska kary w wysokości 115 mln zł - tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny

Jednak sieć Biedronka nie zgadza się z decyzją UOKiK o karze. Opublikowała w tej sprawie oświadczenie.

Oświadczenie sieci Biedronka w sprawie decyzji UOKiK

10.08.2020

"Nie podzielamy wniosków zawartych w decyzji ogłoszonej przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wielu lat jesteśmy zaangażowani i lojalni wobec naszych klientów, a wartości te były wielokrotnie wystawiane na próbę w ciągu tych 25 lat działalności, w tym w bardzo trudnych i bezprecedensowych okolicznościach wywołanych pandemią.

Nasze poczucie misji i obowiązku odzwierciedla nie tylko polityka niskich cen, którą kierujemy się we wszystkich naszych działaniach, ale także konsekwentne doskonalenie wszystkich naszych procesów, włącznie z prawidłowym oznaczaniem cen w sklepach. Dlatego też zdecydowanie nie zgadzamy się z ogłoszoną decyzją UOKiK i mając przekonanie o słuszności naszych argumentów, nie mamy innego wyjścia, jak złożenie odwołania od tej decyzji do właściwego sądu.

Naszym zobowiązaniem jest spełnienie wszystkich wymogów prawnych. Nieumyślne błędy ludzkie, o których wspomniał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jest jedynym powodem incydentalnych różnic cenowych lub braku etykiet. Biorąc pod uwagę skalę działalności naszej sieci - ponad 3 tysiące sklepów, blisko 70 tysięcy pracowników, ponad 4 miliardy wizyt klientów w latach 2017 do lipca2020 r. - nie można zupełnie wyeliminować tych indywidualnych przypadków.

Warto jednak zauważyć, że pomyłki cenowe zdarzały się w obie strony, a część z nich miała również negatywne skutki finansowe dla przedsiębiorstwa. Dlatego nie zgadzamy się z zarzutem dotyczącym czerpania przez spółkę korzyści z postępowania opisanego w decyzji.

W trosce o naszych klientów podjęliśmy zdecydowane, znacznie wykraczające poza rynkowe standardy, działania mające na celu ograniczenie liczby tego typu przypadkowych błędów. Już teraz widzimy pozytywne efekty wdrażanych rozwiązań.

Od 25 lat aktywnie budujemy rynek detaliczny w Polsce i wraz z polskimi dostawcami, którzy rozwijają się razem z nami, codziennie dostarczamy naszym klientom produkty wysokiej jakości w niskich cenach, tworząc wartość dla polskich rodzin i rodzimej gospodarki. Dzięki silnemu zaangażowaniu Biedronki, Polska posiada jeden z najbardziej konkurencyjnych rynków handlu detalicznego i jedne z najniższych cen żywności w Europie. W okresie od 2017 r. do lipca 2020 r. polskie rodziny zaoszczędziły ponad 17 mld zł dzięki akcjom promocyjnym w sieci Biedronka. A w samym tylko okresie pandemii, od marca do lipca 2020 r., oszczędności te wyniosły 2,4 mld zł.

Pragniemy zapewnić, że będziemy kontynuować naszą strategię dostarczania na co dzień towarów wysokiej jakości po niskich cenach, tworzenia wartości i wspierania polskich rodzin oraz polskiej produkcji i wytwarzania żywności, szczególnie w obecnych trudnych czasach."

Musisz to wiedzieć

Warto dodać, że decyzja UOKiK nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera