18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto najskuteczniejszy lekarz w Polsce - prof. Marian Zembala

Agata Pustułka
Prof. Marian Zembala
Prof. Marian Zembala Mikołaj Suchan
Rozmowa z prof. Marianem Zembalą, dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Z prof. Marianem Zembalą, najbardziej wpływowym człowiekiem w polskiej ochronie zdrowia rozmawia Agata Pustułka

Został pan uznany przez ekspertów Pulsu Medycyny i Pulsu Farmacji za najbardziej wpływową osobę w polskiej ochronie zdrowia. Czuje się pan wpływowy?
Wpływowy to jest ten, kto dysponuje pieniędzmi, co oznacza, że w naszych warunkach jest to prezes NFZ.

Ale Jacek Paszkiewicz znalazł się dopiero na 57 miejscu. Czym pan tłumaczy tę kiepską pozycję prezesa?
W ogóle politycy zajęli dalsze miejsca, co jest symbolicznym znakiem naszych czasów. Po pierwsze ja to wyróżnienie traktuję jako nagrodę dla całego zespołu Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie na co dzień wykonujemy ciężką, ważną i mimo trudów bardzo satysfakcjonującą pracę, a po drugie układ pierwszej dziesiątki wpływowych wskazuje jakich postaw, jakiego myślenia o opiece zdrowotnej oczekują Polacy.

Pan nie chce się chwalić to ja powiem, że w tej 10-tce dominują wspaniali, oddani pacjentom lekarze, którzy starają się godzić oczekiwania chorych w dostępie do jak najlepszych terapii i myślą ekonomicznie.
Maksymalny profesjonalizm pod każdym względem to podstawa. Ale zawsze pacjent jest na pierwszym miejscu.

Po chaosie związanym z wprowadzeniem ustawy refundacyjnej trudno z optymizmem myśleć o ochronie zdrowia...
Właśnie jestem w Brukseli i wychodzę ze spotkania z komisarzem UE ds. zdrowia Johnem Dalli, które było możliwie dzięki zaangażowaniu Jerzego Buzka, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Po tej rozmowie jestem bardzo zbudowany. Wśród najważniejszych wyzwań europejskiej polityki zdrowotnej wymieniono m.in. tworzenie rejestrów, umożliwiających monitorowanie liczby zachorowań, powikłań, zgonów m.in. na choroby układu krążenia i jako wzór został pokazany nasz zabrzański rejestr zawałów. Taki rejestr pozwala w perspektywie na racjonalne wydawanie pieniędzy, co ostatecznie jest bardzo korzystne dla pacjentów. Polskie statystyki dotyczące chorób układu krążenia są coraz lepsze, w przeciwieństwie do tych w Rumunii, czy Bułgarii, gdzie największym czynnikiem chorobotwórczym jest palenie papierosów. U nas liczba palaczy z roku na rok się zmniejsza.

Komisarz Dalli, zwrócił uwagę, że z unijnych funduszy w pierwszej kolejności będą wspierane właśnie te kraje, które ze względu na złe wskaźniki zdrowotne odstają znacznie od liderów. Co ważne podczas spotkania, wraz z kolegami z Holandii, Niemiec, Francji, omówiliśmy kwestię powstawania nowych ośrodków specjalistycznych, co w dobie liczenia kosztów jest bardzo ważne. Ostro postawiono sprawę, że mogą być otwierane tylko wówczas, gdy nie mają konkurencji w istniejących już placówkach lub, gdy zewnętrzny audyt niezależnych specjalistów, stwierdzi że te działające nie spełniają wymogów.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!