MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto polskie rasy psów. Znasz je wszystkie? Mamy się czym pochwalić

KL
Ogar polski to pies myśliwski. Pierwsze wzmianki o ogarach w literaturze polskiej znajdują się w poemacie Tomasza Bielawskiego „Myśliwiec”. Dorosłe osobniki osiągają: 55-60 cm wysokości i 20-26 kg masy ciała (suki) bądź 56–65 cm wysokości i 25-32 kg masy ciała (psy).
Ogar polski to pies myśliwski. Pierwsze wzmianki o ogarach w literaturze polskiej znajdują się w poemacie Tomasza Bielawskiego „Myśliwiec”. Dorosłe osobniki osiągają: 55-60 cm wysokości i 20-26 kg masy ciała (suki) bądź 56–65 cm wysokości i 25-32 kg masy ciała (psy). Pixabay
Jakie są polskie rasy psów? To czworonogi, które mają doskonale wykształcone zdolności myśliwskie, pasterskie i są dobrymi stróżami. Nie jest ich wiele, ale mamy się czym pochwalić. Poniżej przedstawiamy nasze narodowe psiaki.

Spis treści

Polskie rasy psów - co to znaczy?

Polskie rasy psa to rasy psa domowego, związane historycznie i kulturowo z terenami, na których istniało i istnieje państwo polskie. Stworzone zostały przez polskich hodowców głównie w celach użytkowych. Często były (lub nadal są) wykorzystywane do polowań czy pilnowania zwierząt gospodarskich.

Nową rasą nieuznaną przez FCI jest polski spaniel myśliwski. Niektóre źródła wskazują Polskę jako kraj patronacki również w przypadku szpica miniaturowego, jako że rasa ta uznawana jest za pochodzącą z Pomorza. Ponieważ jednak została wyhodowana w okresie, gdy Pomorze nie należało do Polski, częściej wskazywane są Niemcy.

Polskie rasy psów - lista

Wyróżniamy pięć polskich ras psów:

  • Chart polski,
  • Gończy polski,
  • Ogar polski,
  • Owczarek podhalański,
  • Polski owczarek nizinny.

Chart polski

Chart polski to rasa psa myśliwskiego, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z czasów Galla Anonima. Początki istnienia tej rasy wyznacza się na XII lub XIII wiek. Pierwotnie charty polskie służyły do polowań. Chart polski był ulubionym psem szlachty polskiej.

Obecnie są hodowane jako towarzysze. Chart polski jest wyraźnie mocniejszy i nie tak finezyjny w kształtach jak inne charty. Jest najwyższą z polskich ras. Ma krótką sierść i może mieć różne umaszczenie. Dorosłe osobniki osiągają: 68-75 cm (suki), 70-80 cm wysokości (pies). Jeśli chodzi o masę ciała, waha się od 25 nawet do 50 kg.

Gończy polski

Gończy polski to również pies myśliwski. Rasa występuje głównie na terenie Polski południowej i na Mazowszu. Podobnie jak wymieniony wyżej chart polski, wykorzystywany był głównie podczas polowań. Obecnie również są towarzyszami, które świetnie strzegą na przykład posiadłości.

Rasa ta ma zwartą i sprężystą sylwetkę oraz krótką sierść z różnym umaszczeniem. Dorosłe osobniki osiągają: 50-55 cm (suki), 55-59 cm wysokości (psy). Jeśli chodzi o masę ciała, ważą podobnie - około 22-26 kg.

Ogar polski

Ogar polski to, podobnie jak wyżej wymienieni poprzednicy, również rasa myśliwska. Pierwsze wzmianki o ogarach w literaturze polskiej znajdują się w poemacie Tomasza Bielawskiego „Myśliwiec” napisanym w 1595 r. Rasa posiada znakomitą orientację w terenie. Ogar jest psem spokojnym, zrównoważonym i jak inne rasy stworzone do polowania w grupie, niezwykle towarzyskim.

Pies jest średniego wzrostu, silnej i zwartej budowy. Ma sierść średniej długości. Dorosłe osobniki osiągają: 55-60 cm wysokości i 20-26 kg masy ciała (suki) bądź 56-65 cm wysokości i 25-32 kg masy ciała (psy).

Owczarek podhalański

Owczarek podhalański, jak można się domyślać, to pies pasterski. Pierwsze wzmianki na temat białych psów pasterskich występujących w rejonie Podhala pojawiają się w XVII-wiecznej literaturze.

Owczarki podhalańskie są z reguły opanowane, ale i czujne, inteligentne, odważne i w razie potrzeby błyskawicznie podejmują akcję obronną. Polski podhalańczyk od lat pomaga góralom w wypasie owiec. Dorosłe osobniki osiągają: 60-65 cm wysokości i około 45 kg masy ciała (suki) bądź 65-70 cm wysokości i około 50 kg masy ciała (psy).

Psy te są dobrze zbudowane, mają gęstą białą sierść.

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny współcześnie jest użytkowany jako pies pasterski, stróżujący lub do towarzystwa. Polskie owczarki nizinne pochodzą od przodka z Tybetu. Pierwszą pisemną wzmianką mówiącą o istnieniu psów owczarskich, pochodzących z nizinnych rejonów środkowej Europy, była wzmianka dokumentacyjna z XVI wieku.

Polskie owczarki nizinne to psy średniej wielkości o charakterystycznej długiej sierści. Mogą być różnego umaszczenia. Dorosłe osobniki osiągają: 42-47 cm (suki) lub 45-50 cm wysokości (psy). Jeśli chodzi o masę ciała, mogą ważyć od 12 kg do 25 kg.z

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni