Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarty Dzień Notariatu. Możesz zapytać notariusza o zmiany w prawie spadkowym

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Otwarty Dzień Notariatu. Możesz zapytać notariusza o zmiany w prawie spadkowym.
Otwarty Dzień Notariatu. Możesz zapytać notariusza o zmiany w prawie spadkowym. Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Jak zapowiada Krajowa Rada Notarialna Otwarty Dzień Notariatu jest wyjątkową okazją, by porozmawiać z notariuszem poza kancelarią notarialną, jest Dzień Otwarty Notariatu – akcja edukacyjno-informacyjna organizowana od 2010 roku zawsze w listopadzie. Dzisiaj z bezpłatnych konsultacji na Śląsku można skorzystać w Urzędzie Miasta Katowice przy ul. Młyńskiej 2c.

Dzień Otwarty Notariatu to inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych oraz spółkę Rejestry Notarialne. Nadrzędnym celem DON-u jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.

- Notariusz najczęściej kojarzy się ze sprzedażą lub kupnem nieruchomości. I słusznie. Przeniesienie własności nieruchomości w Polsce wymaga bowiem zawsze formy aktu notarialnego. Ale u notariusza można załatwić także szereg spraw związanych z naszym majątkiem, np. z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego - podaje Krajowa Rada Notarialna.

U notariusza można dokonać poświadczenia dziedziczenia, czyli potwierdzenia praw do spadku bez konieczności postępowania sądowego. Można także sporządzić testament, odrzucić niechciany spadek, zrzec się dziedziczenia lub zachowku. Notariusze sporządzają także małżeńskie umowy majątkowe (np. rozdzielność majątkowa) oraz umowy o podział majątku wspólnego (w trakcie małżeństwa i po rozwodzie), jak również umowy o alimenty.

Także przedsiębiorcy mogą liczyć w swojej działalności na wsparcie notariuszy. W formie aktu notarialnego może zostać zawarta np. ugoda zabezpieczająca roszczenia pieniężne z poddaniem się dłużnika egzekucji na podstawie art. 777 § 1 kpc.

Bezpłatne konsultacje u notariusza

  • Katowice32 441 82 45Urząd Miasta Katowice, ul. Młyńska 2c

Pytania można zadawać notariuszom także za pośrednictwem strony internetowej www.porozmawiajznotariuszem.pl – odpowiedzi są udzielane 18 listopada w trakcie streamingu na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na Facebooku. Jego częścią będą także rozmowy z notariuszami na ważne tematy dotyczące czynności notarialnych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera