Ekologiczne strzyżenie trawników przy użyciu owiec i baranów zdobywa coraz większą popularność jako innowacyjna metoda pielęgnacji terenów zielonych. Brak emisji spalin, ciche działanie, korzyści dla środowiska i zrównoważone wykorzystanie ziemi czynią tę metodę nie tylko ekologiczną, ale również efektywną i ekonomiczną. Owce i barany nie tylko pełnią praktyczną rolę, ale również przyciągają uwagę turystów, stanowiąc nietypową atrakcję w Centrum.
- Ich misją jest ekologiczne koszenie 10 hektarów połaci zielonej na terenie miejskiej spółki. Robią to ciszej niż kosiarki spalinowe, nie potrzebują paliwa, nie produkują spalin, nie zanieczyszczają powietrza, naturalnie nawożą glebę i polepszają bioróżnorodność na terenie, na którym pracują. Stanowią też nie lada atrakcję dla dzieci i młodzieży odwiedzającej naszą spółkę, która z dnia na dzień się zmienia, wprowadza nowe rozwiązania i innowacyjne usługi (poza podstawową misją m.in. ogrodnictwo, przycinki), dostarcza kompost do miejskich nasadzeń i coraz bardziej angażuje się społecznie! W ostatnim czasie dzięki R3 przy naszych przedszkolach pojawiły się ławeczki recyklingowe... wykonane ze sprasowanych zużytych ubrań - podkreśla Dawid Wacławczyk,, wiceprezydent Raciborza.
Co jednak równie istotne - jak przekonują urzędnicy ekologia idzie tutaj w parze z ekonomią, bo wynajęcie stada owiec przynosi spółce wymierne oszczędności sięgające kilku tysięcy złotych miesięcznie.
- I to jest prawdziwa ekologia! Okazuje się, że barany i owce mogą być nie tylko miłe dla oka, ale i pożyteczne dla dobra miasta! Wszystko wskazuje też na to, że przybyłe do nas zwierzątka mają się u nas dobrze, bo możemy się pochwalić młodymi jagniątkami, które przyszły na świat w Raciborzu - mówi Wacławczyk.
Dodatkowo, owce i barany pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również stają się atrakcją turystyczną. Wizyty dzieci z raciborskich szkół w Raciborskim Centrum Recyklingu potwierdzają, że owieczki są niezwykle urocze i wzbudzają zachwyt. Ich obecność może być wykorzystana do edukacji na temat rolnictwa ekologicznego, produkcji naturalnych nawozów oraz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Owieczki i barany pozostaną do jesieni, a następnie udadzą się w góry. Jednak na wiosnę, gdy znów pojawi się bujna trawa, powrócą, kontynuując swoją ekologiczną pracę na terenach Raciborskiego Centrum Recyklingu R3.
Nie przeocz
Zobacz także
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?