Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci wykluczeni przez NFZ: Rak nie będzie czekał w kolejce

Maria Zawała, Anna Sojka
Kolejki będą, bo zamiast leczyć piszemy on-line raporty do NFZ
Kolejki będą, bo zamiast leczyć piszemy on-line raporty do NFZ Marcin Osman
W Polsce na nowotwory choruje obecnie ponad 400 tys. osób. 100 tys. to pacjenci wykluczeni. Wkrótce dostęp do leczenia może być jeszcze bardziej utrudniony, bo właśnie kończą się limity.

W ciągu 15 lat liczba osób chorych na nowotwory w Polsce podwoi się. Najczęstszymi nowotworami u mężczyzn pozostaną: rak płuca, gruczołu krokowego oraz jelita grubego, a u kobiet rak piersi, jelita grubego, płuca i trzonu macicy. Co czwarty Polak zachoruje, a co 5 umrze. Czy także dlatego, że był niewłaściwie leczony, albo za długo czekał na leczenie, a może tego leczenia mu odmówiono? Tak jak 32-letniej Małgorzacie Komorowskiej, chorej na raka z Jastrzębia-Zdroju, której historia kilka dni temu tak wzburzyła Czytelników "Dziennika Zachodniego" i słuchaczy Radia Katowice, gdy okazało się, że śląski oddział NFZ dwukrotnie odmówił jej leczenia, choć pacjentki w innych rejonach kraju, otrzymywały terapię.

Po naszych publikacjach śląski NFZ zmienił zdanie i przyznał chorej leczenie. Wczoraj pani Małgorzata dostała decyzję NFZ na piśmie.

Jak nas telefonicznie osobiście poinformował wczoraj zastępca dyrektora ds. medycznych śląskiego NFZ Grzegorz Zagórny. zyskano w tej sprawie nowe wytyczne z Ministerstwa Zdrowia. Zagórny zaprzeczył jednak, że zmiana stanowiska NFZ miała związek z naszymi publikacjami. Czy rzeczywiście? Decyzja o przyznaniu pani Małgorzacie leczenia nosi datę 22 listopada, czyli dnia, w którym ukazał się o niej reportaż w DZ. 21 listopada, a więc po emisji reportażu w Radiu Katowice, śląski oddział NFZ uzyskał rzekomo nowe wytyczne z Ministerstwa Zdrowia. Niezupełnie nowe, bo jak sprawdziliśmy, wytyczne z ministerstwa pochodzą z... 17 lipca tego roku. Były więc wydane w czasie, gdy śląski oddział NFZ udzielał odmowy Instytutowi Onkologii, a następnie kazał Małgorzacie Komorowskiej czekać na decyzje o leczeniu do 31 grudnia 2013 roku.

Pacjentów w takiej sytuacji jak pani Małgosia jest wielu. Urzędnicy nie zadają sobie trudu, by im pomóc, zaś ludzie ponoszący odpowiedzialność polityczną i administracyjną za sytuację chorych nie proponują rozwiązań problemu. - Jak udało nam się ustalić, na ponad 400 tysięcy chorych onkologicznie w Polsce, aż 100 tysięcy doświadcza różnych form wykluczenia - twierdzi Jacek Gugulski, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Dotyczy to także dostępu do specjalistów, czy procedur onkologicznych, w tym chemioterapii niestandardowej.
Czy wszystko da się wytłumaczyć szczupłością budżetu? Niekoniecznie. Na onkologię wydajemy obecnie ponad 4,5 mld zł. Jednak, jak podkreślają specjaliści, środki te dzielone są niewłaściwie, a nawet czasem bez sensu, ponieważ bardzo często dubluje się np. diagnostykę, wydłużając czas od rozpoznania do leczenia. A jeśli trwa to kilka miesięcy, to szanse pacjenta na wyleczenie gwałtownie spadają.

Limitowanie świadczeń onkologicznych przynosi największą szkodę pacjentom, a w następnej kolejności inwestycjom dokonywanym ze środków publicznych. Pieniądze na leczenie onkologiczne w Polsce są też niewłaściwie kierowane. Jak twierdzi w swych raportach Fundacja Watch Health Care (gromadzi informacje na temat świadczeń zdrowotnych i procedur medycznych, do których dostęp jest utrudniony), do ośrodków onkologicznych często kupowany jest bardzo drogi sprzęt , który potem nie jest wykorzystywany. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym występują anachroniczne normy czasu pracy radiologów, czy radioterapeutów, którzy mogliby pracować dłużej, dzięki czemu lepiej można byłoby wykorzystywać drogi sprzęt. Brakuje też pieniędzy na podstawowe świadczenia zdrowotne, które są potrzebne chorym na nowotwory. To m.in. dlatego w Polsce chory na raka czeka prawie dwa miesiące na wizytę u onkologa. Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia upływa zbyt dużo czasu. M.in. dlatego Koalicja Pacjentów Onkologicznych postanowiła zadziałać, uruchamiając ogólnopolską kampanię Pacjent Wykluczony. - Chcemy pomóc chorym na raka w poznaniu przysługujących im praw - mówi Jacek Gugulski. Pani Małgorzata była pierwszą osobą, która zwróciła się do nich z prośbą o pomoc.Na rzecz kampanii Pacjent Wykluczony charytatywnie działa ponad 40 kancelarii prawnych. Wsparcia udzieliła też chorym na raka Naczelna Rada Adwokacka.

Pacjenci, chcący uzyskać informacje i w szczególnych sytuacjach pomoc prawną mogą także zadzwonić. Pod numerem telefonu 789 395 617, lub mejlem [email protected] uzyskają informację o lokalnych liderach, którzy pomagają w poszczególnych województwach. Do tej pory zgłosiło się już ponad 100 osób potrzebujących pomocy. Wkrótce może ich być więcej, bowiem, jak twierdzą sami lekarze, problem z dostępem do świadczeń może się pogłębić. Kończą się limity na onkologię w tym roku.
- Ustawodawca stwierdził, że procedury onkologiczne to nie są procedury ratujące życie. Za chwilę wszystkie szpitale będą zadłużone, gdy nie otrzymamy zwrotu za nadwykonania. Albo będziemy odsyłać pacjentów z kwitkiem - alarmują lekarze, a wśród nich m.in. prof. Sławomira Kyrcz- Krzemień - kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień jest kierownikiem Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Dlaczego pacjenci chorzy onkologicznie mają w Polsce utrudniony dostęp do specjalistów?
Bo sprawy merytoryczne, czyli leczenia, zeszły na dalszy plan. Na czoło wysunęły się sprawy pozamerytoryczne, czyli finansowe, a w ślad za tym idą działania administracyjne, czyli jak zrobić, żeby jak najmniej pacjentom dawać.

Stąd się biorą kolejki do specjalistów?
Proszę z trzema wykrzyknikami to napisać. To nie jest wina ani braku lekarzy, ani ośrodków, tylko obciążenia specjalistów sprawozdawczością. W naszym wypadku winien jest nie wiadomo przez kogo wymyślony w NFZ System Monitorowania Programów Terapeutycznych. Lekarze muszą stale raportować, wprowadzając do systemu on line i na papierze mnóstwo danych, zlecając przy tym wiele niepotrzebnych badań. Gdyby ściśle przestrzegać wymogów tego, co ten system stworzył, część pacjentów dawno by umarła. Tyle tam absurdów. To skandal!!!

Rozmawiała: Maria Zawała

Pacjent wykluczony to motyw "Tematu do dyskusji" w Radiu Katowice, który w środę o g. 17.15 poprowadzą Anna Sojka i Maria Zawała



*Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
*Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
*Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
*Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!