Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci ze Śląska chorzy na raka będą mogli skorzystać z usługi OnkoTaxi. Dowóz pacjentów zorganizowała fundacja Alivia

Agata Pustułka
Agata Pustułka
ARC
- Wiemy jak utrudniony, często w przypadku starszych osób jest dostęp do lekarza, ale też dojazd do specjalistycznego ośrodka. Dlatego uruchamiamy drugą odsłonę ONKOTAXI, dzięki której pacjenci z nowotworami, nie tylko nasi podopieczni znajdą się bez problemów do lekarza - mówi Magdalena Sulikowska z Fundacji Alivia, która organizuję tę bardzo potrzebną akcję. W pierwszej edycji w całej Polsce z dojazdów skorzystało 2,5 tys. osób, a rekordowy przejazd wyniósł 1000 kilometrów.

To świetna wiadomość dla chorujących na nowotwory mieszkańców województwa śląskiego i całej Polski. Fundacja Onkologiczna Alivia rozpoczęła drugą edycję #ONKOTAXI, która do wyczerpania przez fundację środków, zapewni dojazd do ośrodka, w którym leczony jest pacjent. Oczywiście dojazdy są bezpłatne. O tym jak są potrzebne świadczą prośby - listy jakie trafiają do fundacji.

- Miałam niedawno operację raka jelita i czekają mnie kontrole. Jestem emerytką, osobą samotną i nie mam możliwości transportu poza komunikacją miejską. Bardzo proszę o pomoc - pisze Maria. Chorzy przyznają, że boją się podróżować: Jestem w trakcie
leczenia chemioterapii w Katowicach. Muszę dojechać z Zawiercia. Czy mogę prosić o transport? Boję się jeździć transportem publicznym - wyjaśnia Renata.

Bliscy szukają bezpiecznego transportu na leczenie szczególnie dla osób starszych. Andrzej z Myślenic boi się o matkę: Moja Mama jest po operacji raka szyjki macicy. Teraz czeka ją seria 25 naświetlań radioterapii w Krakowie, 30 kilometrów od domu. Niestety my nie mamy samochodu, jesteśmy skazani na przepełnione pociągi. Podobne obawy ma Edyta z Radwanic: U Taty pojawiły się przerzuty na kości oraz płuca. W tym tygodniu ma zacząć kolejną serię chemioterapii we Wrocławiu. Tata ma trudności w poruszaniu się, jeździ na wózku inwalidzkim. Mamy do przejechania ponad 100 kilometrów i ograniczone fundusze. 

Zobacz koniecznie

Magdalenia Sulikowska z Fundacji Alivia tłumaczy, że wznowienie akcji jest koniecznością z kilku powodów. Po pierwsze pacjenci, a wśród nich często samotni, starsi ludzie nie mają możliwości, ani pieniędzy, by dojechać do szpitala. Poza tym w obawie przed koronawirusem rezygnują z leczenia. Zorganizowanie im bezpłatnego dojazdu spowoduje, że choć będą mieli o jedną przeszkodę mniej. Po trzecie statystyki dotyczące leczenia raka są przerażające.

Ministerstwo Zdrowia w ostatnich dniach ujawniło, jak wiele świadczeń nie zostało wykonanych od początku epidemii.  W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r., od stycznia do października 2020 o 7,5 proc. spadła ilość wystawionych kart szybkiej ścieżki onkologicznej - DILO, odbyło się 8 proc. mniej konsyliów onkologicznych, a przecież liczba zachorowań z roku na rok się powiększa. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy w skali kraju wykonano tylko 80 proc. umów ze szpitalami. Fundacja Alivia wychodzi z inicjatywą, która w praktyczny sposób ma pomóc zmniejszyć te niepokojące statystyki.

Pacjenci onkologiczni mają ograniczony dostęp do badań i leczenia. Jednocześnie są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem. Powinni zachowywać podwyższoną ostrożność w kontakcie z innym i unikać transportu publicznego. W takiej
sytuacji wielu chorych staje przed dramatycznym pytaniem: jak bezpiecznie dotrzeć na, tak trudno dostępne teraz, badania, leczenie czy zabieg? 

Nie przeocz

- Chorych na raka nie stać na prywatny transport, a boją się korzystać z komunikacji publicznej. Pacjenci pozostawieni bez pomocy, bez alternatywnego transportu, szczególnie z mniejszych miejscowości, często nie mają jak dotrzeć na leczenie czy diagnostykę. Chcemy im pomóc. Dlatego teraz, w czasie drugiej fali zachorowań na COVID-19, Fundacja Onkologiczna Alivia znów umożliwia pacjentom bezpieczny dojazd do ośrodków medycznych za pomocą bezpłatnych taksówek. Od 2 grudnia, przy współpracy z iTAXI oraz strategicznym wsparciu Bristol Myers Squibb, Janssen-Cilag Polska i Roche Polska, startuje ogólnopolska akcja #ONKOTAXI #DRUGAFALA - mówi Dagmara Dyba z Fundacji Alivia.

Fundacja chce dać chorym pewność, że ich transport na leczenie będzie bezpieczny. Dlatego każda taksówka używana w ramach akcji jest zdezynfekowana, a kierowcy ściśle przestrzegają zasad higieny. W pierwszej edycji #ONKOTAXI udało się zapewnić
bezpieczny dojazd ponad 2250 osobom.

Jak skorzystać z #ONKOTAXI?

  • 1. Każdy chory na nowotwór złośliwy może zgłosić prośbę o transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni na terenie całego kraju. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny na stronie https://www.alivia.org.pl/onkotaxi. Do zgłoszenia należy dodać dokument medyczny zawierający potwierdzenie diagnozy.
  • 2. Po weryfikacji zgłoszenia koszt przejazdu opłaci Fundacja.
  • 3. W razie pytań Alivia zachęca do kontaktu poprzez adres [email protected]. Dla osób niekorzystających z internetu Alivia przygotowała również dedykowaną infolinię - 22 100 51 60.

Fundacja prosi o korzystanie w pierwszej kolejności ze strony www i nieprzeciążanie infolinii. Numer telefonu jest dedykowany osobom starszym, pozbawionym dostępu do internetu, by również oni mogli zgłosić potrzebę przejazdu. W takim wypadku pracownicy fundacji podpowiedzą, jak skorzystać z usługi.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera