Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury Zagłębia otrzymał drugie życie. Zobaczcie nowości [INFOGRAFIKA PKZ]

Piotr Sobierajski
Pałac Kultury Zagłębia po remoncie
Pałac Kultury Zagłębia po remoncie infografika: Marek Michalski, fot. Maciej Gapiński
Pałac Kultury Zagłębia to socrealizm w czystej postaci. Od 1979 r. wpisany do rejestru zabytków. Pałacowe wnętrza gościły m.in. Agnieszkę Holland, Gustawa Holoubka czy Jerzego Stuhra. Zobaczcie, jak wygląda PKZ w Dąbrowie Górniczej.

Pałac Kultury Zagłębia liczy sobie 56 lat, a więc jest raczej dojrzałym przedstawicielem socrealistycznego stylu architektonicznego niż staruszkiem. A mimo tego już w 1979 r. został wpisany do ówczesnego rejestru zabytków. To Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, który obok warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki oraz katowickiego Pałacu Młodzieży należy do najbardziej charakterystycznych, architektonicznych symboli czasów PRL-u w naszym kraju. Przez ostatnie trzy i pół roku Pałac był wielkim placem budowy, bo doczekał się pierwszego generalnego remontu. Kosztował ponad 60 mln zł.

Dziś wielka inauguracja

Dziś o godz. 19 zaproszeni goście zasiądą w sali widowiskowej, by wysłuchać koncertu, który zainauguruje nowe, drugie życie tego monumentalnego budynku. Wystąpią laureaci nagrody prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. A jutro od godz. 15 każdy mieszkaniec Zagłębia będzie mógł zobaczyć odnowione pałacowe wnętrza, nowe pracownie i odrestaurowaną sztukaterię. Około godz. 19 rozpocznie się pokaz tańca ze światłem grupy Azislight oraz Koncert na ścianie. Muzycy pod kierunkiem Ryszarda Bazarnika zagrają wbrew prawu grawitacji, na pionowej scenie.

Remont i przebudowa Pałacu Kultury Zagłębia były konieczne, by mógł służyć kolejnym pokoleniom przez dalsze dziesięciolecia. Dopiero teraz wymienione zostały tu bowiem wszystkie instalacje.

Wyczyszczona i odnowiona została zewnętrzna elewacja z piaskowca, przebudowano też schody i przybudówki. W środku odnowione zostały wszystkie elementy sztukaterii i marmurowych korytarzy. Jest nowa scena, której część będzie się teraz znów obracała, są nowe drzwi, nowe sale zajęć i studio nagrań na zagospodarowanym po raz pierwszy poddaszu.
Zawadzki zadecydował

Jak to się stało, że monumentalnyu Pałac Kultury Zagłębia stanęła właśnie w Dąbrowie Górniczej? Na taki pomysł wpadł wojewoda śląsko-dąbrowski, gen. Aleksander Zawadzki. Pierwsza koncepcja budowy pojawiła się już w 1945 r., a cztery lata później powołany został Komitet Budowy Domu Kultury. Jego wiceprzewodniczącym był Marian Kuzior, którego syn, Wojciech, mieszka do dziś w Dąbrowie Górniczej.

- Ojciec był społecznikiem i działał na wielu frontach - mówi Wojciech Kuzior. - Niewiele pamiętam z czasów, kiedy koordynował budowę Pałacu, ale budynek robił wielkie wrażenie.Mogłem potem wejść na niektóre spektakle i siedzieć w pierwszych rzędach. To było coś - dodaje.

Od 1951 do 1958 r. Pałac, według projektu Zbigniewa Rze-peckiego, postawiło Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Wielkie otwarcie miało miejsce 11 stycznia 1958 r. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 1,9 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na ponad 600 miejsc z obrotową sceną była jedną z najnowocześniejszych w kraju.

W PKZ-ecie znalazły się charakterystyczne sale. Jedną z nich jest Sala Ślubów. Tafle luster, ozdobne żyrandole oraz drewniane posadzki i boazerie na ścianach dodają temu miejscu wyjątkowego uroku. Jest też sala im. Michała Spisaka, sala kinowa, licząca 88 miejsc. To tu działał Amatorski Klub Filmowy Zagłębie. Wśród osobistości, które odwiedziły klub, wymienić można m.in. Gustawa Holoubka, Agnieszkę Holland oraz Jana Machulskiego. Na drugim piętrze budynku kiedyś mieściło się Muzeum Historii Ruchu Robotniczego im. A. Zawadzkiego, a w marmurowych holach odbywały się największe bale sylwestrowe w mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!