MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Śląski ma być jak Central Park, czy jak... las?

AGA
Park Śląski
Park Śląski Marzena Bugała-Azarko
- Albo nie robimy nic, zostawiając praktycznie las, albo zmierzamy do stworzenia Central Parku Europy Środkowo-Wschodniej - to specjaliści o ... Parku Śląskim. Jest tam dzisiaj kilka razy więcej drzew, niż planowali projektanci, a wiele z nich to okazy unikalne na skalę kraju.

W Parku Śląskim jest dzisiaj kilka razy więcej drzew, niż planowali projektanci, a wiele z nich to okazy unikalne na skalę kraju, a cały projekt to w Europie modelowy przykład rekultywacji terenów poprzemysłowych - naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprezentowali efekty kilkuletniej inwentaryzacji drzewostanu Parku Śląskiego.

Zarysowali także dwa możliwe kierunki pielęgnacji parkowej zieleni. – Od kilku miesięcy pracujemy nad nową strategią rozwoju tego obiektu, która zaprojektuje jego przyszłość może nie na ponad pół wieku, ale co najmniej na najbliższą dekadę – zaznacza Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego.

– W istotnym stopniu kształt tej strategii będzie zależał od wyników studiów i analiz naukowców SGGW. Specjaliści z SGGW (ta sama uczelnia, na której wykładał profesor Władysław Niemirski, główny projektant Parku Śląskiego) przygotowali pierwszą w historii inwentaryzację parkowej zieleni.

– A taki dokument powinien powstawać co dekadę, bo roślinność zmienia się bardzo dynamicznie – podkreśla doktor habilitowana Elżbieta Myjak-Sokołowska, kierownik zespołu naukowców z Warszawy. Z przygotowanej przez fachowców inwentaryzacji wynika m.in. że w znakomitej większość udało się zrealizować założenia projektowe, a na terenie parku rośnie wiele wspaniałych okazów drzew, które kwalifikują się rozmiarami do pomników przyrody. Park Śląski to dziś najwybitniejsze powojenne założenie parkowe w kraju, ale…

– Jeżeli chodzi o szatę roślinną, to cały czas ulega przekształceniom, co z kolei wymaga zrównoważonej ingerencji, bo przemiany nie zawsze idą w dobrą stronę – podkreśla doktor Jan Łukaszkiewicz, jeden z autorów inwentaryzacji. – Musimy zadać sobie pytanie, w jakim kierunku chcemy iść. Albo nie robimy nic, zostawiając praktycznie las, albo zmierzamy do stworzenia Central Parku Europy Środkowo-Wschodniej.
Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego przypomina, że park powstał w sposób zaplanowany i jest dziełem stworzonym przez człowieka. – Musimy się zastanowić, czy chcemy park czy las. O jedno i o drugie będzie trzeba dbać, ale w sposób zupełnie inny – zaznacza prezes. – Na przestrzeni lat zapomniano o tym, że tak jak o ogród, mieszkanie czy każdy inny element infrastruktury należy dbać. A ten park w aspekcie roślinności zmieniał i przekształcał się sam, bez udziału właściciela, co rodziło wiele komplikacji.

Naukowcy z SGGW tłumaczą, że widać niepokojące zjawiska, które wynikają m.in. z braku wcześniejszych opracowań na temat parkowej roślinności. – Jednym z nich jest wkraczanie gatunków inwazyjnych i nadmierna sukcesja. Mamy wrażenie, oceniając obecny stan, że pielęgnacji przez te 60 lat było zbyt mało – przyznaje dr Łukaszkiewicz i dodaje, że kolejnym krokiem powinno być opracowanie operatu pielęgnacyjnego, aby dokładnie wskazać etapy przekształcania struktury przestrzennej parku. – Pielęgnacja również polega na usuwaniu drzew. Czasem, ze względów pielęgnacyjnych, aby ratować cenny gatunek drzewa, trzeba zastanowić się nad poświęceniem innego.

Eksperci z SGGW podkreślają, że w części wypoczynkowej parku drzewostany są złożone głównie z tzw. gatunków pionierskich. – Na obszarze około siedemdziesięciu hektarów występują procesy, gdzie drzewa wyraźnie ustępują. Co to oznacza? Ano tyle, że któregoś dnia może przyjść silna wichura lub inne ekstremalne zjawisko przyrodnicze i położy nagle kilka hektarów drzewostanu parku. Dlatego te kruche drzewa trzeba pielęgnować, zmieniać ich układ gatunków i wieku, doprowadzać do stanu, aby były niższe, bardziej krępe, miały bardziej rozłożyste korony. Wtedy takie kataklizmy są mniej szkodliwe – podkreśla Łukaszkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!