MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Śląski z lotu ptaka jest zachwycający. Zobaczcie zdjęcia parku w Chorzowie zrobione z "Elki": zoo, Legendia, Stadion Śląski i alejki

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Parku Śląski widziany z perspektywy "Elki". Kolejką jedzie się kilkanaście metrów nad ziemią.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Parku Śląski widziany z perspektywy "Elki". Kolejką jedzie się kilkanaście metrów nad ziemią.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Tak wygląda Park Śląski z perspektywy kilkunastu metrów nad ziemią. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia chorzowskiego parku wykonane z kolejki linowej "Elka". Lucyna Nenow - fotoreporterka "Dziennika Zachodniego" - uchwyciła w obiektywie aparatu m.in. Legendię, główne alejki, Stadion Śląski czy przystań z lotu ptaka.

Park Śląsku z lotu ptaka

Park Śląski wygląda zupełnie inaczej, gdy patrzymy na niego z kilkunastu metrów nad ziemią. Z lotu ptaka można dostrzec niewidoczne z ziemi szczegóły. Fotoreporterka "Dziennika Zachodniego" - Lucyna Nenow - uchwyciła na zdjęciach Park Śląski z perspektywy kolejki linowej "Elka".

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na zdjęciach można zobaczyć niemal puste parkowe alejki, kolejkę przed bramą do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, leżaki Tauron Silesia Beach przy Stadionie Śląskim. Kolejka linowa przejeżdża także nad Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem oraz nad Rosarium, czyli pięknym ogrodem różanym Parku Śląskiego. Jeśli dobrze się przyjrzycie, zauważycie także, jak zniszczony jest dach hali "Kapelusz".

Zastanawiacie się, jak to możliwe, że w środku lata w chorzowskim parku są takie pustki? W tygodniu, w godzinach przedpołudniowych zwykle tak jest. Tłoczno zaczyna się robić właśnie po południu i pod wieczór, a w weekendy Park Śląski przeżywa prawdziwe oblężenie. Na spacery przyjeżdżają tu nie tylko mieszkańcy Chorzowa, Katowic czy Siemianowic Śląskich. Biegają, jeżdżą na rowerach i rolkach ludzie z całego Śląska. A parkowe atrakcje: zoo, wesołe miasteczko i "Elka" przyciągają mieszkańców z całego województwa śląskiego.

Nie przeocz

Warto podkreślić, że kolejka linowa „Elka", to jedna z najważniejszych atrakcji Parku Śląskiego. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej. Do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Wycieczka w obie strony trwa natomiast średnio 40 minut. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21,5 metra.

Parku Śląski widziany z perspektywy "Elki". Kolejką jedzie się kilkanaście metrów nad ziemią.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Park Śląski z lotu ptaka jest zachwycający. Zobaczcie zdjęci...

Kolejka linowa "Elka" kursuje w godzinach: 9.00-19.00.

Po raz pierwszy kolejka linowa „Elka” ruszyła w trasę 7 września 1967 roku. Jej budowa trwała dwa lata. „Elka” tuż po otwarciu cieszyła się dużą popularnością. Szacuje się, że w przeciągu roku przewoziła ok. 135 tysięcy osób. Przejazd trasą o długości ok. 6 kilometrów zajmował około godziny. Trasa wiodła przez trzy stacje przesiadkowe: Stadion, Wesołe Miasteczko i Planetarium. Przez dziesięciolecia „Elka” przewiozła kilkanaście milionów osób. Nazwa „Elka” pochodzi od pierwszych liter: „Elektrycznej Linowej Kolei”.

Ceny biletów na kolejkę linową „Elka":

 • Dzieci do 3 lat - przejazd bezpłatny
 • Dzieci i młodzież (od 3 do 16 lat) oraz niepełnosprawni: przejazd w jedną stronę 10 złotych, w obie strony - 15 zł
 • Dorośli: przejazd w jedną stronę 13 zł, w obie strony - 20 zł
 • Grupy szkolne do 16-go roku życia (co najmniej 15 osób i opiekun): w jedną stronę - 10 zł, w obie strony - 15 zł (druk zamówienia znajduje się w zakładce: Bilety - Grupy zorganizowane). Opiekunowie są traktowani jako członkowie grup.
 • Grupy osób powyżej 16 lat (co najmniej 20 osób): w jedną stronę -10 zł, w obie strony - 15 zł (druk zamówienia znajduje się w zakładce: Bilety - Grupy zorganizowane). Opiekunowie są traktowani jako członkowie grup.

Kasy zamykane są na 20 min. przed planowanym zamknięciem kolei, a ostatni przejazd rozpoczyna się na 15 min. przed planowanym zamknięciem kolei.

Biletomaty przyjmują banknoty o nominale 100 zł dopiero przy dokonaniu transakcji o wartości powyżej 50 zł.

Dojazd na "Elkę" - autem, autobusem lub tramwajem

Kolejka linowa "Elka" ma dwie stacje. Jedna znajduje się przy Stadionie Śląskim, a druga przy wesołym miasteczku. Do jednej i drugiej stacji można dojechać autem, autobusem lub tramwajem. Park Śląski przygotował podpowiedzi, jak najłatwiej dostać się do kolejki. Wariantów jest kilka oto one.

Do stacji kolei linowej Elka przy Stadionie Śląskim można dojechać:

 • Samochodem: jadąc drogą DK79 na skrzyżowaniu przy Stadionie Śląskim skręcić w ul. Parkową w Chorzowie. Następnie z ronda przy CH AKS wjechać w Park w al. Harcerską. Tam należy szukać miejsca parkingowego i resztę drogi spacerem wśród zieleni parkowej przejść do stacji (max. 3 min).
 • Tramwajem: nr 6, 11 dojechać do przystanku Chorzów Stadion Śląski i resztę drogi spacerem wśród zieleni parkowej przejść do stacji (ok. 7 min).
 • Autobusem: nr 6, 820, 830, 840 dojechać do przystanku Chorzów AKS i resztę drogi przejść do stacji (ok. 15 min).

Musisz to wiedzieć

Do stacji kolei linowej Elka przy Wesołym Miasteczku można dojechać:

 • Samochodem: dojechać do ul. Złotej w Katowicach. Następnie al. Dojazdową (przy stadionie GKS Katowice) wjechać w Park i tu szukać miejsca parkingowego (za Parkiem Linowym). Resztę drogi spacerem wśród zieleni parkowej przejść do stacji (ok. 10 min).
 • Tramwajem: nr 6, 11 dojechać do przystanku Park Śląski Wesołe Miasteczko i resztę drogi wzdłuż ul. Złotej przejść do stacji (ok. 10 min).
 • Autobusem: nr 6, 7, 23, 673, 674, 820, 830 dojechać do przystanku Katowice Dąb Kościół. Resztę drogi należy przejść pieszo ulicami Chorzowską i Złotą do stacji (ok. 25 min).

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera