Parkowanie na lotnisku w Pyrzowicach: nowe bramki i automaty płatnicze od lipca 2019. Jak i ile zapłacić za parking w Katowice Airport

DNZaktualizowano 
Tak wyglądają nowe bramki wyjazdowe na lotnisku w Pyrzowicach Piotr Adamczyk/GTL
Koniec z parkingowymi. Za postój zapłacimy tylko w automatach, będzie 6 bramek wyjazdowych zamiast 4. Zmiany na parkinu na lotnisku Katowice Airport od 10 lipca 2019. Ceny bez zmian. Strefy kiss & fly nadal nie będzie. Będzie za to więcej miejsc na parkingu przy lotnisku w Pyrzowicach.

Zmiany dotyczą parkowania na parkingach przed terminalami A, B (wylotowymi) i C (przylotowym), czyli P1. To parkingi krótkoterminowe. Od środy 10 lipca 2019 wprowadzona zostanie tu nowa organizacja ruchu. Zarządzające lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA uruchomi nową strefę wyjazdową, jednocześnie zamknięte zostaną bramki dotychczas służące do opuszczenia parkingu P1. Uruchomienie nowej strefy ma poprawić płynność i szybkość wyjazdu z parkingu. Nowe bramki wyjazdowe będą w innym miejscu - nie tuż obok wjazdu, lecz na wysokości terminala C. Pokazuje to ta mapka:

Nowa organizacja ruchu na lotnisku w Pyrzowicach od lipca 2019
Nowa organizacja ruchu na lotnisku w Pyrzowicach od lipca 2019 mapa: GTL

Na razie, jako że sezon wakacyjny w pełni, a Pyrzowice to królestwo czarterów, przy bramkach wyjazdowych dzieją się dantejskie sceny: korki, wycofywanie aut, chaos. To dlatego, że z czterech bramek wyjazdowych w dwóch można opłacić postój i wyjechać, a dwie automatycznie "wypuszczają" tylko auta, które postój mają już opłacony - np. w automacie w terminalu lub korzystają z karty wielokrotnego wjazdu (jak właściciele okolicznych parkingów, którzy odwożą klientów). Ale bramki nie są dobrze oznaczone i kierowce, którzy nie mają opłaconego wyjazdu, często blokują automatyczne bramki i całą kolejkę, a potem muszą wycofać się i opłacić parking. Nowa strefa wyjazdowa, licząca 6 bramek będzie w pełni zautomatyzowana i samoobsługowa.

Nie przegapcie

Płatność za korzystanie z infrastruktury parkingowej, znajdującej się przed terminalami pasażerskimi, możliwa będzie tylko

 • w automatach płatniczych
 • lub zbliżeniowo, w kwocie do 50 zł, przy użyciu terminali przy każdym ze stanowisk wyjazdowych.

Kiss and fly i darmowe minuty. Parkowanie za darmo i płatne ...

Po opłaceniu biletu w automacie płatniczym czas na wyjazd z parkingu wynosi 25 minut. Na bramkach wyjazdowych system zeskanuje tablicę rejestracyjną i otworzy automatycznie szlaban, jeżeli wystąpi błędny odczyt, rezerwowo można użyć biletu parkingowego. Przypomnijmy, że:

 • pierwsza godzina parkowania kosztuje 5 zł
 • dwie godziny - 20 zł
 • trzy godziny - 25 zł.

Na lotnisku w Pyrzowicach nie ma strefy kiss & fly, która umożliwia wjazd na parking za darmo na kilka minut. Czyli: płacimy za każdym razem, kiedy przejedziemy przez bramkę. Zostawienie tu auta na tydzień to wydatek 200 zł. Na dłużej zdecydowanie bardziej opłaca się zostawić auto na parkingu P2 - 69 zł za tydzień.

Katowice Airport. Gdzie opłacić parkowanie. Automaty

Do dyspozycji korzystających z infrastruktury parkingowej będzie dziewięć automatów płatniczych.

 • Trzy zlokalizowane w hali ogólnodostępnej terminalu pasażerskiego C
 • Jeden w hali tarminala A
 • jeden w hali terminala B
 • Jeden automat znajdzie się na wysepce przed terminalem C
 • Jeden na wysepce przed terminalem A
 • Dwa automaty są bezpośrednio przed strefą wyjazdową

Niezwykłe nowe zdjęcia lotniska w Pyrzowicach z drona. Tak w...

Fakturę za skorzystanie z infrastruktury parkingowej przed terminalami pasażerskimi będzie można otrzymać w punkcie obsługi parkingu zlokalizowanym w pobliżu strefy wyjazdowej. Klienci legitymujący się ważną „kartą parkingową osoby niepełnosprawnej”, do 30 minut od chwili wjazdu na parking P1, zwolnieni są z opłaty za korzystanie z infrastruktury parkingowej. Po upływie wskazanego czasu, wnoszą opłatę zgodnie z cennikiem. Zwolnienie z opłaty otrzymuje się po zgłoszeniu do obsługi parkingu lub do punktu informacji w terminalu pasażerskim A.

To nie koniec zmian. Uruchomienie nowej strefy wyjazdowej z parkingu P1, oznacza zakończenie pierwszego etapu rozbudowy infrastruktury parkingowej przed terminalami pasażerskimi. W drugim etapie, na przełomie lipca i sierpnia 2019 na parkingu P1 do użytku zostanie oddanych 660 nowych miejsc postojowych. Dzięki tej inwestycji liczba miejsc postojowych na parkingu P1 wzrośnie do 2160. Biorąc pod uwagę również miejsca postojowe na parkingu P2, który dedykowany jest głównie pasażerom korzystającym z siatki połączeń czarterowych, liczba miejsc postojowych na parkingach Katowice Airport, po oddaniu do użytku nowej infrastruktury, wynosić będzie w sumie ok. 6700.

Zobaczcie koniecznie

- Ze względu na specyfikę ruchu w Katowice Airport, który jest największym polskim portem w segmencie obsługi ruchu czarterowego, parkingi i drogi wewnętrzne są dla nas istotnym elementem infrastruktury – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu GTL SA, firmy zarządzającej pyrzowickim lotniskiem.

Akcja samolot na lotnisku. W Pyrzowicach w upale przeprowadz...

- W przyszłym roku wybierzemy wykonawcę przebudowy układu drogowego. Od ostatniego ronda na drodze wojewódzkiej nr 913, które znajduje się przed lotniskiem, układ drogowy zostanie całkowicie przebudowany. Droga zostanie poprowadzona we fragmencie pod wiaduktem rewitalizowanej linii kolejowej nr 182 Zawiercie-Tarnowskie Góry. Następnie pobiegnie prosto do nowego ronda, skąd w lewo pojedziemy nową drogą w stronę terminali, a w prawo w stronę cargo city. Pracujemy także nad koncepcją zagospodarowania gruntów, na których znajduje się m.in. stara wieża kontroli lotów, tzw. budynek wielofunkcyjny i parking P2. Na tym terenie chcemy w przyszłości wybudować m.in. terminal centralny z infrastrukturą towarzyszącą, w tym parkingami wielopoziomowymi. Te drugie powstaną z pewnością szybciej od terminala centralnego. Do 2025 roku chcielibyśmy dysponować liczbą ok. 20 tys. miejsc postojowych, w dobrym standardzie, w tym w znacznej mierze na parkingach wielopoziomowych.

Przypomnimy. W 2019 roku zakończy się przygotowanie koncepcji zagospodarowania centralnej części portu, która pozwoli określić wielkość i lokalizację nowego, centralnego terminalu pasażerskiego wraz z powiązanymi z nim - nowym systemem dróg wewnętrznych, parkingów (w tym wielopoziomowego) oraz drugim hotelem i biurowcem. Przeprowadzone analizy pozwolą podjąć decyzję o skali kolejnych inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej i parkingowej. Ponadto GTL SA chce w najbliższych latach zrealizować takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, baza paliwowa, nowa baza działu eksploatacji lotniska, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana będzie liczba stanowisk postojowych samolotów.

Witold Jagieła dał koncert na lotnisku w Katowicach

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrew

W takiej Grecji nie spotkałem ani jednego płatnego parkingu. Tereny turystyczne ,atrakcje itp.A w naszym kraju łupież wszystkich.

i
inny ja
2019-07-08T14:29:24 02:00, jacek:

Jedyne lotnisko na świecie za podjechanie do którego trzeba zapłacić!!! Wstyd! i dla zasady wybieram Kraków, nawet kosztem dojazdu płatną autostradą

A jaki problem zostawić samochód na parkingu typu: "ALDA", lub innym rozsianym w okuł? Przystępna cena, samochód bezpieczny, obsługa podstawi pod terminal i z niego odbierze. Tygodniowy wyjazd? Bez problemu i stresu. Nawet jak przylecisz o 3 w nocy.

G
Gość

Lotnisko powinno zarabiać na rozwijaniu połączeń, nie wyłudzać jakichś groszy od pasażera.

Ale największą chamówą jest obstawienie całej okolicy zakazami zatrzymywania, żeby komuś nie przyszło do głowy próbować uniknąć wydojenia go z paru groszy.

S
Slupek

Jakkolwiek Pyrzowice się nie rozwiną, czego osobiście życzę z całego serca, to brak strefy Kiss

G
Gość

Zapłać w automacie i stojąc w korku do wyjazdu odliczaj 25 minut, jak nie zdążysz to ponownie do automatu zapłać i jeszcze raz...

X
XyZ

Lotnisko nastawione na maksymalne dojenie. Skoro za wjazd trzeba każdorazowo płacić, to powinno się przed wjazdem na teren lotniska zrobić jakąś zatoczkę dla osobówek, gdzie pasażerowie będą mogli bezpiecznie wysiąść i pójść pieszo na terminal. Tam wszędzie jest zakaz zatrzymywania się. Nic dla ludzi.

K
KaCe

Nie chodzi o 5 złotych, ale o zasadę, brak dojazdu do lotniska komunikacją powoduje, że cywilizacja jeszcze długo nie dotrze do Pyrzowic. Bus za 25 pln, o taryfie nie wspomnę, a kolej?? bez komentarzy, więc zostaje samochód. Żenada i wstyd.

G
Gość
2019-07-08T14:29:24 02:00, jacek:

Jedyne lotnisko na świecie za podjechanie do którego trzeba zapłacić!!! Wstyd! i dla zasady wybieram Kraków, nawet kosztem dojazdu płatną autostradą

No to jedz plac i siedź cicho jak Ci szkoda 5 pln a nie szkoda na paliwo autostradę i stracony czas. Brawo Ty.

G
Gość
2019-07-08T16:38:31 02:00, O.Pijo

Według Ciebie zwolnili ludzi bo powstały nowe bramki i są nie potrzebni? Myślenie jednak boli. Ci ludzie są dalej pracownikami obsługi parkingu.

N
No gość

Kiedyś można było podjechać na 15 minut za darmo ale jakiś pazerny dziad postanowił oskubać wszystkich po równo.

Ostatnio musiałem dopłacić do Bolta tego nieszczęsnego piątaka

j
ja

@jacek dla zasady wybierasz Krakow i placisz 30dychy za autostrade bo zydzisz 5zl za parking? mistrz ekonomii

O
O.Pijo'K

No cóż co by nie pisać taka jest prawda że wielce jesteśmy w UE ale myślenie i postępowanie jak za czasów socjalizmu obłupić klienta do ostatniego grosza w innych krajach bardziej cywilizowanych za wjazd 15 minut a nawet 30 minut wjazd jest darmowy wypakowujesz kogoś lub odbierasz na lotnisku za Free ale niestety pazerstwo polskie nie zna granic i przynosi wstyd tak jak toalety płatne nad morzem czy mazurach lub w górach wstyd i porażka.Tym bardziej skoro już nie ma obsługi której płacili jakaś wypłatę to tym bardziej ceny powinny być obniżone i/lub zniesione.

G
Gość
2019-07-08T14:29:24 02:00, jacek:

Jedyne lotnisko na świecie za podjechanie do którego trzeba zapłacić!!! Wstyd! i dla zasady wybieram Kraków, nawet kosztem dojazdu płatną autostradą

2019-07-08T16:14:27 02:00, Gość:

Jasne, lepiej zapłacić 20 PLN niż 5 PLN

Tak bo wszyscy jeżdżą autostradą

G
Gość
2019-07-08T14:29:24 02:00, jacek:

Jedyne lotnisko na świecie za podjechanie do którego trzeba zapłacić!!! Wstyd! i dla zasady wybieram Kraków, nawet kosztem dojazdu płatną autostradą

Jasne, lepiej zapłacić 20 PLN niż 5 PLN

j
jacek

Jedyne lotnisko na świecie za podjechanie do którego trzeba zapłacić!!! Wstyd! i dla zasady wybieram Kraków, nawet kosztem dojazdu płatną autostradą

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3