Paweł Gabara: Pisanie o wielkim zadłużeniu teatru jest...

  Paweł Gabara: Pisanie o wielkim zadłużeniu teatru jest nieprawdziwe

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Paweł Gabara: Pisanie o wielkim zadłużeniu teatru jest nieprawdziwe
  "Nie mogę się zgodzić z negowaniem 15 lat działalności tej sceny". Paweł Gabara, były dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego, zabrał oficjalnie głos w sprawie tej sceny. Odnosi się w nim m.in. do stawianych mu przez miasto zarzutów dotyczących zadłużenia tej placówki. Ale nie tylko.
  Paweł Gabara: Pisanie o wielkim zadłużeniu teatru jest nieprawdziwe
  Paweł Gabara, były dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego, zabrał oficjalnie głos w sprawie tej sceny. Wydał oświadczenie.
  Czytamy w nim m.in.: Pisanie o wielkim zadłużeniu teatru jest nieprawdziwe. Poważne zmniejszenie dotacji spowodowało problemy finansowe. Teatr nie może istnieć bez premier. Nagłe znaczące obcięcie dotacji na 2015 rok spowodowało, że mieliśmy problem z domknięciem budżetu premiery "Rodziny Addamsów", ale zmniejszyliśmy planowane wydatki o ponad 100 tysięcy i zrezygnowałem z planowanej również na 2015 rok premiery operetki "Życie paryskie".

  Oto obszerne fragmenty tego oświadczenia:

  "Każdy nowy dyrektor teatru ma prawo do zaprezentowania swojej koncepcji funkcjonowania instytucji. Nie mogę jednak zgodzić się z tym, że obecny szef Gliwickiego Teatru Muzycznego Grzegorz Krawczyk (którego notabene przyjąłem do pracy w GTM w 2004 roku i potem na 5 lat uczyniłem swoim zastępcą) próbuje teraz zanegować całą 15-letnią działalność tej sceny, uderzając przy tym nie tylko we mnie, ale również w cały wspaniały zespół artystyczny i pozostałych, oddanych teatrowi ludzi.

  Przez wiele lat miałem bardzo dobre relacje z Organizatorem czyli Miastem Gliwice. Zaufał mi Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz i dzięki niemu zreformowałem teatr. Byłem szefem Teatru Muzycznego w Gliwicach od 1998 roku, a w 2001 roku zostałem powołany na stanowisko dyrektora nowej instytucji kultury - Gliwickiego Teatru Muzycznego.

  Moim założeniem stało się połączenie tradycji z nowoczesnością. Wielu dyrektorów mówiło mi, że to niemożliwe, a jednak przez kilkanaście lat byliśmy teatrem, który to robił dla dobra publiczności.

  Mieliśmy świetną frekwencję (około 100 tysięcy widzów w sezonie) i bardzo duże wpływy z biletów. Prezentowaliśmy operetki, opery, musicale, widowiska taneczne, spektakle dla młodych widzów, widowiska muzyczne, transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, National Theatre w Londynie i Teatru Wielkiego w Moskwie oraz rozmaite nietypowe formy.

  Nie stroniliśmy od eksperymentów, takich jak spektakl "Dialog" Leszka Mądzika czy "Medea w kąpieli" słynnego performera z Nowego Jorku – Krzysztofa Zarębskiego.

  Pokazywaliśmy widowisko taneczne Jarosława Stańka "Chodnik 05" na scenie GTM, w kopalni Królowa Luiza w Zabrzu oraz na festiwalach teatralnych i muzycznych w Niemczech. Spektakl był emitowany w TVP Kultura.
  « 1 3

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żal

  mim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nowy dyrektor, nowa forma, nowe... budowane na ludzkiej krzywdzie i odsunięciu od tej formy scenicznej wiernych widzów. Gdzie teraz będzie można zobaczyć tego typu przedstawienia? Tak... zniszcz...rozwiń całość

  Nowy dyrektor, nowa forma, nowe... budowane na ludzkiej krzywdzie i odsunięciu od tej formy scenicznej wiernych widzów. Gdzie teraz będzie można zobaczyć tego typu przedstawienia? Tak... zniszcz kulturę na Śląsku Panie dyrektorze. Nie pozwól oglądać wybitnych śpiewaków ze Śląska. Przykre to.
  Nie depczcie przeszłości ołtarzy... czyje to słowa? na pewno nie Różewiczazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Gabara był niewątpliwie osobowością tego teatru. Trzeba kochać to co się robi...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo