MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Uczniowie z Polski i z Litwy wspólnie działają na rzecz ochrony przyrody [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
„Ochrona przyrody w Polsce i na Litwie" - tak zatytułowana jest wystawa, która została wczoraj oficjalnie otwarta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich. Przygotowali ją uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Ligonia w Piekarach Śląskich i Szkoły Rolniczej w litewskim mieście Janiszki, z której to uczniowie oraz ich nauczyciele do wczoraj gościli w naszym mieście.

Wystawa składa się z dziesięciu tablic, prezentujących zagadnienia ochrony przyrody. Powstała w ramach projektu finansowanego przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.

- Tablice w ubiegłym roku przygotowali uczniowie. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie idei ochrony przyrody jako wspólnego dziedzictwa Polaków i Litwinów. Na tablicach można zobaczyć m.in. jak wygląda działalność naszej szkoły na rzecz ochrony przyrody, działalność miast czy poznać ochronę przyrody w literaturze - wyjaśnia Adam Szczepańczyk, przyrodnik z Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. S. Ligonia w Piekarach Śląskich, członek Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników.

Na spotkanie do biblioteki przybyli uczniowie piekarskiej „zawodówki", ich koledzy ze Szkoły Rolniczej z Litwy, nauczyciele, a także zaproszeni goście. Oglądanie wystawy w bibliotece poprzedziła prezentacja panoram Księżej Góry oraz filmu o litewskim mieście Janiszki. Wystawa będzie otwarta do przyszłego tygodnia.

- Cieszę się, że wzięliśmy udział w tym projekcie. Wysyłaliśmy zdjęcia, pomysły, nauczyciele nam pomogli, Litwini zrobili to samo, połączyliśmy naszą pracę i powstały tablice przyrodnicze - relacjonuje Natalia Bogunia, uczennica ZSZ w Piekarach Śląskich.

Litwini przebywali w Piekarach Śląskich trzy dni - od wtorku do czwartku. Każdego dnia pod opieką nauczycieli i w towarzystwie uczniów z ZSZ czekało ich mnóstwo wrażeń. Zwiedzali zabytki Piekar, takie jak Bazylika i Muzeum Sanktuaryjne, uczestniczyli w wycieczkach, m.in. do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz do parku w Świerklańcu. Nie zabrakło także zajęć warsztatowych - świetnie spisali się na warsztatach kulinarnych oraz tanecznych. Poznawali śląską kuchnię, a także śląskie i góralskie tańce ludowe z reprezentantami Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice".

Przypomnijmy, że wcześniej, bo od 19 do 21 maja ośmioosobowa grupa uczniów piekarskiej „zawodówki” odwiedziła Janiszki. Razem z uczniami ze Szkoły Rolniczej wspólnie pracowała nad tablicami przyrodniczymi.

Nam wczoraj udało się pójść z litewskimi gośćmi na Kopiec Wyzwolenia i tam z nimi porozmawiać (cyt.w tłumaczeniu z j.angielskiego). - Piekary to piękne miasto, a i ludzie są tutaj sympatyczni. Spacerowaliśmy i zobaczyliśmy ciekawe miejsca. Najbardziej jednak podobało mi się wspólne gotowanie - mówi 18-letni Lqurynas Zeckis. - Piekary mają interesującą historię, o której nauczyciele z ZSZ nam opowiedzieli. Co jeszcze mogę dodać? Podają tu u was bardzo dobre jedzenie - wtóruje Irena Grigenciene, nauczycielka ze Szkoły Rolniczej w Janiszkach. - Poprzez współpracę w projekcie młodzi ludzie mogą spotkać się, nawiązać relacje, poznać swoje kultury nawzajem, swoje kraje - wspomina.

Jak twierdzą goście z Litwy - do Polski jeszcze wrócą, a o Piekarach Śląskich będą pamiętać szczególnie.


*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni