MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego już w poniedziałek. Kto zostanie marszałkiem?

OPRAC.:
PAP
PAP
Julia Muc
Julia Muc
Pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego już w poniedziałek
Pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego już w poniedziałek arch
Pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji (2024-2029) została oficjalnie zaplanowana na poniedziałek, 6 maja. Zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Katowicach, rozpocznie się o godzinie 10:00 w Sali Sejmu Śląskiego, mieszczącej się w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego już w poniedziałek

Obrady inauguracyjnej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji (2024-2029) rozpoczną się pod przewodnictwem najstarszej członkini - Lucyny Ekkert z Koalicji Obywatelskiej. Jej wiek wynoszący 74 lata stawia ją w roli tymczasowego przewodniczącego do momentu wyboru nowego zarządu.

Wojciech Saługa nowym marszałkiem?

Najbardziej kluczowym punktem posiedzenia będzie wybór marszałka i zarządu województwa. Po wyborach samorządowych, poseł KO Wojciech Saługa zadeklarował gotowość do objęcia stanowiska marszałka, choć ostateczna decyzja nie została jeszcze potwierdzona. Z kolei miejsce Saługi w Sejmie RP mogłaby zająć radna Katarzyna Stachowicz, która cieszy się dużym poparciem w regionie. To ona uzyskała największą liczbę głosów w tegorocznych wyborach samorządowych.

Mandaty w woj. śląskim. Do kogo należą?

Koalicja Obywatelska zdobyła największą liczbę mandatów w Sejmiku - 20, a Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do niego 18 przedstawicieli. Trzecia Droga i Lewica uzyskały odpowiednio pięć i dwa mandaty. Większość w Sejmiku zapowiedziały KO, Trzecia Droga i Lewica. Oczekuje się, że to nowy skład rady będzie kształtował politykę regionalną w najbliższych latach.

Radni w woj. śląskim

  • Radni z okręgu 1. (Bielsko-Biała; pow. bielski, cieszyński, żywiecki) to: Rafał Ryplewicz, Marcin Szarek i Katarzyna Twardzik z KO; Jan Chrząszcz, Jan Kawulok i Stanisław Baczyński z PiS; Jacek Jarco z Trzeciej Drogi.
  • Radni z okręgu 2. (Katowice, Mysłowice, Tychy, pow. bieruńsko-lędziński, pszczyński) to: Maciej Kolon, Alina Bednarz, Aleksandra Targosz-Bernaciak i Maciej Gruchlik z KO; Beata Białowąs, Piotr Czarnynoga i Tomasz Papaj z PiS.
  • Radni z okręgu 3. (Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory, pow. mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski) to: Grzegorz Wolnik, Barbara Gadowska i Ewa Chmielorz z KO; Wojciech Kałuża, Julia Kloc-Kondracka i Łukasz Dwornik z PiS; Bronisław Karasek z Trzeciej Drogi.
  • Radni z okręgu 4. (Bytom, Gliwice, pow. gliwicki, lubliniecki, tarnogórski) to: Paweł Kobyliński, Lucyna Ekkert i Jacek Brzezinka z KO; Bartłomiej Kowalski, Józef Kubica i Małgorzata Mańka z PiS; Marek Bieniek z Trzeciej Drogi.
  • Radni z okręgu 5. (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze) to: Adam Koczyk i Urszula Koszutska z KO; Dorota Tobiszowska i Maria Nowak z PiS; Aleksandra Poloczek z Trzeciej Drogi.

Radni z okręgu 6. (Częstochowa, pow. częstochowski, kłobucki, myszkowski) to: Bartłomiej Sabat z KO; Mariusz Trepka i Beata Kocik z PiS; Stanisław Gmitruk z Trzeciej Drogi; Ewelina Balt z Lewicy.

Radni z okręgu 7. (Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec, pow. będziński, zawierciański) to: Katarzyna Stachowicz, Mirosław Mazur, Paweł Bańkowski i Aldona Węgrzynowicz z KO; Dariusz Starzycki i Jadwiga Baczyńska z PiS; Rafał Adamczyk z Lewicy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni